Pokud bychom měli použít jen jedno slovo, které by popsalo dnešní dobu, asi by většinu z nás napadlo slovo “rychlost”. Zrychluje totiž vše. Nejen množství informací, které se na nás “valí”, ale i nároky, které na nás klade okolí… Zdá se, že seznam denních úkolů je prostě nekonečný. Snažíme se vše zvládnout a zkrátka nedokážeme tzv. vypnout.
Simona Zábržová, zakladatelka projektu Soulmio, to moc dobře zná. Více než 15 let pracovala na vysokých manažerských pozicích, a pracovala prakticky neustále…
A pak vyhořela. Dokonce dvakrát. Na základě těchto zkušeností se rozhodla založit komplexní program duševního zdraví. V roce 2019 celou myšlenku propracovala a v květnu 2020 ho pod názvem Soulmio, uvedla na trh.
VISIbility je, a chce být, zaměstnavatelem, který své lidi podporuje a pečuje o ně. Navázání spolupráce se společností Soulmio tedy bylo logickým krokem. Program prevence psychického zdraví ve firmách jsme zahájili v lednu letošního roku a společně se Simonou jsme v minulém měsíci obnovili tradici společensko-edukativních VISIčtvrtků.
Tentokrát na téma “Psychika, energie a štěstí mezi lockdowny”, a více se nejen o Povinném VISIčtvrtku dozvíte z rozhovoru Vojty Foukala se Simonou Zábržovou.
Vojta se ptá: Popudem pro vznik programu Soulmio byla tvoje vlastní zkušenost se syndromem vyhoření. Co bylo tou “poslední kapkou”, kdy sis uvědomila, že potřebuješ změnu?
Simona odpovídá: Prožít si dvojnásobný syndrom vyhoření u mě byl stop stav celého života zhruba na 1 rok. A to je spoustu času přemýšlení, čtení, odpočinek, spánek, meditace. Věnovala jsem se sama sobě a ptala se, proč si tak dobrovolně ubližuju? Tuhle otázku jsem si položila snad tisíckrát a hledala odpovědi.
Vojta se ptá: Syndrom vyhoření si mnoho lidí spojuje právě s vrcholovým managementem, ale může postihnout kohokoliv z nás. Je to tak? Pokud ano, dokázala bych vyjmenovat konkrétní signály, které by nás měly varovat?
Simona odpovídá: Ano, vyhoření bývá často spojováno s největšími talenty firmy, protože se od nich nejvíce očekává. Faktem je, že může potkat kohokoliv z nás. Doba je plná nejistot a stresů, a to přímo nahrává syndromu vyhoření.
Varovat nás mohou signály jako je dlouhodobé emoční i fyzické vyčerpání, ztráta radosti ze života, bezdůvodná nesnášenlivost lidí, mulové naplnění v životě, dlouhodobě negativní myšlenky, nechuť se podílet na jakýchkoliv radostných aktivitách, maximální omezení sociálních kontaktů, apod. Člověk se cítí často osamocený a má pocit, že mu nikdo nerozumí.
Vojta se ptá: Předpokládám, že kandidát na vyhoření by měl ideálně vyhledat odbornou pomoc. Jinak řečeno si domluvit sezení s terapeutem nebo koučem. A jak se vlastně podle tebe pozná dobrý terapeut nebo kouč?
Simona odpovídá: S dobrým terapeutem či koučem funguje chemie a maximální důvěra, jako v jakémkoliv jiném prospěšném vztahu. Každému sedne něco jiného, každopádně dobrý terapeut se pozná tak, že se jeho klientovi zlepšuje dlouhodobě kvalita života a daří se mu mít kontrolu nad tématem, s kterým za terapeutem přišel.
Vojta se ptá: Projekt Soulmio nabízí komplexní program psychického zdraví ve firmách. Můžeš prosím našim čtenářům přiblížit jeho smysl a fungování?
Simona odpovídá: Celý program stojí na čtyřech hlavních pilířích, které je možné kombinovat. Patří mezi ně psychologická online poradna, prevence mental wellness, workshopy a strategické HR konzultace. V online poradně si zájemce vybere z týmu seniorních psychologů nebo psychoterapeutů takového, který je mu sympatický. S ním se může spojit a své téma konzultovat online. Poradna je dostupná každý den od 8 do 20 hodin, včetně víkendů.
Pod pojmem mental wellness se skrývá prevence: vzdělávací videa s psychologem, široká škála odborných článků na pracovní i soukromá témata, pravidelné live streamy s psychologem, online meditace a podcasty.
Oblíbené jsou i webináře. Nejčastěji školíme témata jako je psychologické bezpečí v týmu, psychohygiena, motivace, fungování mozku, práce s energií, prevence konfliktů a mediace, syndrom vyhoření, práce se stresem a strachem.
Posledním pilířem jsou HR konzultace, které poskytujeme v rámci našeho programu vedoucím oddělení lidských zdrojů.
Vojta se ptá: Právě období lockdownů a především období mezi lockdowny leccos změnilo… Zaměstnavatelé i zaměstnanci byli a jsou “přinuceni” změnit způsob svého myšlení. Myslíš, že “tlak na výkon” už ve firmách nebude hlavní prioritou?
Simona odpovídá: Tlak bude nadále vznikat tam, kde se lidé nepoučili. Spousta firem mi ale dělá radost, změna myšlení tam proběhla.
Vojta se ptá: Po roce a půl se dne 30. 09. uskutečnil Povinný VISIčtvrtek. Nejprve bych ti chtěl ještě jednou poděkovat, že jsi přijala naše pozvání a sdílela jsi s námi své zkušenosti. Mimo jiné jsi pro nás “vytáhla” 10 témat, která v rámci psychologické poradny v jednotlivých firmách nejvíce rezonovala. Byla bys tak laskavá a prozradila je i čtenářům našeho blogu?
Simona odpovídá: Ve firmách vyplavalo na povrch hned několik témat. Často se mísila témata pracovní a osobní. Namátkou se u nás v poradně řešili aktivně tyto oblasti: rodinné vztahy, šikana v práci, neschopnost motivace lidí na dálku, syndrom vyhoření, domácí násilí, týmové konflikty, nezvladatelné emoce, strachy o budoucnost, stres z nejistot, vypovídání se někomu cizímu.
Rozhovor vedl Vojtěch Foukal, spoluzakladatel agentury VISIBILITY DIGITAL, a Simona Zábržová ze společnosti Soulmio.
Rozhovor připravily Natálie Richterová a Petra Kubálková