Poslední letošní VISIstředu rozsvítil svou přítomností světelný expert Hynek Medřický.
Nebylo náhodou, že do organizátorky pravidelné VISIstředy uzavřely letošní rok právě přednáškou Hynka Medřického. Právě on je totiž autorem veškeré světelné instalace i jednotlivých světel nejen v eventovém prostoru Vedle.Space, ale i v přilehlých kancelářích agentury Visibility. Během své téměř dvouhodinové přednášky Medřický představil nejen činnost své laboratoře, která mimo jiné pomáhá pomocí světla i pacientům Centra duševního zdraví v Klecanech, ale zopakoval i několik svých evergreenů.
Medřický je známým bojovníkem za snížení světelného smogu a často zdůrazňuje, že veřejné osvětlení nesnižuje nehodovost ani kriminalitu. Noční osvětlení sice navozuje pocit bezpečí, ale podle studie z více než šedesáti britských měst neovlivní počet spáchaných trestných činů ani bezpečnost chodců nebo řidičů. Naopak počet chodců sražených na přechodech je tak nízký, že osvětlení nemůže mít v absolutních číslech sebemenší vliv.
Veřejné osvětlení není potřeba plně odstranit, Medřický navrhuje nahradit jej za příjemné tlumené oranžové světlo bez modré a zelené spektrální složky. Ty neškodí nám lidem ani volně žijícím druhům, které bílé světlo v noci decimuje. V maximální možné míře také doporučuje osvětlení co nejvíce tlumit a vypínat všude tam, kde to je možné.
Po roce 2000 pomřely už tři čtvrtě hmyzí populace
Druhým oblíbeným tématem Medřického přednášek je hmyzí holocaust. “Zkuste si svítit jasným bílým světlem v ložnici každou noc celý život – tak to totiž má venku hmyz, ptáci a ostatní druhy. Existuje kauzální propojení mezi bílým světlem v noci a vyšší úmrtnosti, rakovinou nebo cukrovkou,” burcuje Medřický. Pro zvířata jako hmyz a ptactvo je bílé světlo v noci falešným cirkadiánním signálem, které snižuje schopnost reprodukce a přímo je vystavuje predátorům, protože většina hmyzu je přitahována bílým pouličním osvětlením.
Jak varuje Medřický, za posledních 27 let vymřelo už 75 procent% biomasy létajícího hmyzu. Naše lesy jsou stále tišší a bez hmyzu, tedy opylovačů a základu potravního řetězce, nebude na zemi život. Světlo v noci podle něj zásadně škodí nejen volně žijícím druhům, ale také lidem. Rozdíl je, že spáči si v ložnici zatáhnou a zhasnou, zatímco hmyz, ptáci, stromy a ostatní druhy spí u bílého osvětlení a lidé jim tak z noci dělají den
Podle dostupných dat bílé světlo v noci zásadně decimuje populaci hmyzu a ptáků. Medřický doporučuje tlačit na zastupitelstva, aby instalovala oranžové veřejné osvětlení bez modré a zelené spektrální složky. Korelovaná teplota chromatičnosti daného osvětlení by neměla být vyšší než 2700 K, ideálně však ne vyšší než 1800-1900 K.