Prudký pokles organické návštěvnosti je asi noční můra každého webmastera a internetového podnikatele. Víte jak zjistit příčinu? Máme pár tipů, jak se do zjištění příčin pustit.
Kde začít s pátráním?
Ještě než si projdeme možné důvody prudkého poklesu organiky, musíme odpovědět tyto otázky:
- Kdy nastal propad v organice?
- Jaké změny poslední změny se dělali na webu?
Je jedno, zda návštěvnost měříte pomocí Google Analytics, či jiným nástrojem. Na začátku je důležité zjistit, kdy začalo docházet k poklesu organické návštěvnosti. Jednodušeji se pak začne hledat jeho příčina.
Ukázka vývoje organické návštěvnosti v Google Analytics
Další důležitou otázkou je, zda se neprovedly nějaké vážné zásahy do webu, jak po technické tak i obsahové stránce. Namátkou:
- Odstranění neaktuálních stránek
- Změna struktury
- Aktualizace titulků stránek
- atd.
To vše může mít dopad na organickou návštěvnost.
Až si odpovíte na první dvě otázky, zkontrolujte ještě stav vašeho indexu v Google.
Nejjednodušší způsob je zadat do Googlu příkaz „site:www.nazevdomeny.cz“. Google by vám měl ukázat (s jistou mírou nepřesnosti, kterou teď nebudeme rozebírat) všechny stránky které indexuje a též jejich počet.
Příkaz Site Search v Googlu
Pokud vás Google vůbec „nevidí“ – prostě se nezobrazíte – je velmi pravděpodobné, že došlo k penalizaci daných stránek. Možné příčiny si ještě uvedeme.
Vývoj indexu lze též zkontrolovat v nástroji Google Search Console, kde lze vidět grafické zobrazení v průběhu roku. V Search Console lze též zkontrolovat výstražné zprávy, pomocí kterých se vás Google snaží upozornit na vážné problémy na stránce.
Vývoj počtu indexovaných stránek v Search Console
Jaké tedy mohou být příčiny propadu organické návštěvnosti?
Funguje měření návštěvnosti?
Pokud máte index v pořádku, zkontrolujte si, zda máte správně a funkční vlastní měření návštěvnosti. Je jedno zda měříte návštěvnost pomoci Google Analytics, nebo používáte jiný nástroj. Vždy zkontrolujte, zda ho máte v pořádku nasazený. Někdy problém může být „pouze“ v měření a nikoli v organické návštěvnosti.
Ukázka měřícího kódu Google Analytics
Zda je měřící kód na stránce správně nasazený, lze třeba jednoduše zjistit pomocí v GA checkeru, který dokáže projít tisíce stránek a zkontrolovat, jestli je v nich nasazený GA kód.
Není sezóna jako sezóna
Někteří správci, ale spíše investoři J, se vyplaší při prudkém poklesu návštěvnosti, který vlastně z hlediska analytiky nelze považovat za problematický pokles. Stává se to tehdy, když například porovnáváte předchozí měsíc se současným a přitom správný pohled je: porovnávat data za stejné období z minulého roku.
Pro vysvětlení se třeba podívejme na chování při nakupování knih. Před Vánoci se slova spojená s knihami vyhledává více, než v jiné části roku. V lednu pak logicky dojde k propadu organické návštěvnosti. Návštěvnost tím pádem klesne jednoduše z toho důvodu, že menší počet lidí toto slovo vyhledává. Správné je tedy v tomto případě porovnávat návštěvnost za měsíc leden s předchozím rokem a nikoli s předchozím měsícem.
Zájem o hledání jednotlivých témat (klíčových slov) lze například zjistit z nástroje Google Trends.
Vývoj zájmu o klíčové slovo „knihy“
Zákaz platí i pro Google
Google stránky prochází tzv. Googlebootem, který se někdy nazývá i „spider“. Tento „pavouk“ prochází stránky a rozhoduje o tom, zda budou nebo nebudou zaindexované. Procházení stránky nebo indexaci jde však zakázat. Buďto prostřednictvím souboru robots.txt, html značkou, nebo použitím kanonizace.
Soubor robots.txt (pokud tedy existuje) bývá uložen na adrese www.vasedomena.cz/robots.txt anebo přímo v kořenovém adresáři vašeho serveru. Kanonizaci a značku noindex lze zase zkontrolovat přímo ve zdrojovém kódu stránky – zmáčkněte CTRL+U – a ve zdrojové kódu dejte hledat „canonical“, nebo „noindex“.
Problém s indexací může nastat i při nesprávném nastavení preference www v url adrese, nebo chybným nastavením parametrů v Search Consoli (Crawl – URL Parametres)
Odstranění starých stránek / Změny URL adres
Pořádkumilovnost se v SEO někdy nevyplácí J . Někteří správci si při mazání starého, či neaktuálního obsahu neuvědomí, že mažou stránky, které eventuálně dlouhodobě přinášení zajímavou organickou návštěvnost.
Je vlastně jedno zda je o blogový článek, tiskovou zprávu … Tyto stránky by se nikdy neměly mazat. A až teprve v případě kdy je to naprosto nevyhnutelné, je třeba je přesměrovat pomocí 301 redirectem na obsahově nejpodobnější stránku.
Díky přesměrování se aspoň trochu zachová SEO hodnota smazané stránky.
Vlastně stejný, nebo chcete-li podobný, problém může nastat při změně URL adres, kdy nejsou staré URL přesměrované na nové odpovídající URL. Často se toto řeší a zapomíná při redesignu stránek. Týká se to i přechodu na https verzi stránek.
Na jednoduchou kontrolu může pomoci i Redirect Path.
Jak zjistím, zda jsme přišli o důležité organické stránky?
Navštivte v Google Analytics sekci Acquisition -> All Traffic -> Channels -> Organic Search a zvolte Primary Dimension jako Landing Page.
Poté si porovnejte období po propadu organické návštěvnosti s obdobím před propadem. Našli jste někde 100% pokles? Výborně. Teď víte, co mělo být přesměrované a má být co nejrychleji napraveno.
Na našem webu jsem nic problematického nenašel 🙂
Pokud máte hodně stránek, určitě si z tohoto reportu udělejte export top 100 stránek za poslední rok a hromadně si ho zkontrolujte třeba v tomto nástroji. Pokud vám report ukáže nedostupné stránky s hlášením 404, tak je obnovte, nebo natrvalo přesměrujte.
Změny v obsahu a meta tazích
Titulky, H1 a textový obsah patří k důležitým onpage faktorům, které rozhodují o tam, zda se ve vyhledávači správně zobrazíte. Pokud jste se doteď umisťovali na nějakou frázi dobře, a z nějakých důvodů jste tyto parametry přepsali, je možné že díky nim došlo k propadu organické návštěvnosti.
V těchto případech se doporučuje zkontrolovat vývoj návštěvnosti landing pagí a pokud narazíte na výrazné poklesy, může být dobré vrátit se k původnímu obsahu.
Pokud nemáte po ruce zálohu lze použít aspoň jako malou náplast nástroj WayBack Machine, který umí zobrazit historii několik let zpětně.
Jaká je minulost vašeho webu?
Jste obětí „zvířat“ z Googlu?
Chodíte rádi do ZOO? Některé Google zvířátka nemusíte asi mít úplně rádi. Tučnák, panda, kolibřík jsou totiž aktualizace algoritmů vyhledávání a věřte, že jejich nasazení dobře otřáslo pozicemi výsledků v Google vyhledávání.
Nejčastější příčinou snížení pozic bývají nekvalitní zpětné odkazy, slabá diverzifikace anchor textů, duplicita obsahu, přeoptimalizovanost stránek, či absence optimalizace pro mobilní zařízení.
Pokud pátráte po tom, jaká aktualizace algoritmu vás mohla postihnout lze využít nástroj Panguin, který porovná vývoj organické návštěvnosti s daty, kdy google spustil dané aktualizace. Díky tomu lze identifikovat, zda a jak jste byli touto aktualizací zasazeni a dle toho se pustit do plánu obnovy.
Data nejdůležitějších změn lze mj. najít na stránce Mozu.
Mimo automatizované penalizace vám může Google dát i manuální penalizaci. Pokud máte podezření že se vám toto mohlo přihodit je třeba zkontrolovat „Manual Actions” v sekci „Search Traffic” nástroje Search Console.
Nemáte manuální omezení v Search Console?
Vnější faktory
Problémy s organickou návštěvností nemusí být způsobené jen faktory, které jsou popsané výše. V problematice SEO fungují i externí faktory, které ovlivníte velmi obtížně. Které mohou být nejčastější?
Nepříznivý vývoj na trhu – Pokud lidé jednoduše ztratí o produkt/službu zájem jednoduše to pocítíte na organické návštěvnosti. Jednoduchý příklad je cestování. V době migrační krize jednoduše klesá zájem a některé destinace. To logicky snižuje i poptávku (vyhledávání) daných frází. Dlouhodobý vývoj si můžete samo ověřit v již zmíněném nástroji Google Trends.
Zájem o frázi „dovolená Řecko“
- Změny v SERPu – Google i Seznam stále víc vytláčují klasické organické výsledky z prvních stránky vyhledávání a tento prostor vyhrazují pro placené reklamy, znalostní informace, nebo lokální výsledky s mapou.
- Tento trend může mít vliv na organickou návštěvnost.
Na této stránce je „klasický“ organický výsledek vlastně jen jeden.
- Aktivní konkurence – Pokud se vaši konkurenti aktivně věnují svým stránkám o mnoho než vy, je pravděpodobné, že postupně se budou posouvat ve vyhledávání na vyšší pozice. Při kontrole konkurenčních stránek si zkuste odpovědět na tyto otázky:
- Jakou strukturu mají jejich stránky? Na jakých klíčových slovech je postavená?
- Mají lepší obsah? Jaké mají titulky, meta popisky a Hx nadpisy?
- Jaké mají portfolio zpětných odkazů? (Zkontrolovat je můžete třeba v nástrojích: Open Site Explorer, Majestic nebo Ahrefs.)
- Jaká je struktura jejich URL adres?
- Jsou stránky populární na sociálních sítích?
- Mají stránky pravidelně aktualizované?
- Placené kampaně – Vývoj organické návštěvnosti mohou nepřímo ovlivnit i další aktivity, které se podnikají jak v online tak offline světě. Pokud například máte masivní TV kampaň, je dobře možné, že víc lidí bude vyhledávat víc informací k danému tématu, což v konečném důsledku může zvýšit organickou návštěvnost. Pokud o rok později kampaň nepoběží, lze očekávat, že se to projeví i ve vývoji organické návštěvnosti na stránce.
Pokud máte další tipy, určitě se s nimi můžete podělit, třeba na jednom z (po)vinných čtvrtků.
Původní verzi článku od Mikuláše Prokopa najdete na blogu slovenské pobočky Visibility.