SEO je zkratka, která znamená Search Engine Optimization, česky optimalizace pro vyhledávače. SEO je proces, jehož výsledkem je návštěvnost webové stránky z neplacených, tzv. “organických” výsledků vyhledávání ve vyhledávačích. V Čechách tedy primárně z vyhledávání na Google a na Seznam.
Tento článek má za cíl představit SEO pro kohokoliv, kdo hledá aktuální a srozumitelnou definici a chce porozumět praktickému významu SEO.
K čemu vám je SEO?
SEO potřebujete tehdy, když se váš web nezobrazuje v Googlu na slova nebo fráze, na které by se měl zobrazovat, nebo pokud chcete, aby se zobrazoval na vyšších pozicích ve vyhledávání. Například, řekněme, že vás živí web prodávající dřevěné houpací koníky. Pokud jste na Googlu prošli až na 15. stránku výsledků vyhledávání po zadání dotazu “dřevěné houpací koníky” a stále nic, asi jste zoufalí. Mám pro vás ale dobrou zprávu. Existují postupy, díky kterým se váš web může přepracovat výše. Jaké to jsou, popíšu níže.
Proč začít se SEO co nejdříve?
SEO je spolu s PPC (Pay Per Click) reklamami součástí širší disciplíny SEM (zkratka ze Search Engine Marketing), což překládáme jako marketing ve vyhledávačích. Tento je velmi důležitou součástí internetového marketingu jako takového. Pokud chcete dělat marketing pro svůj web, začněte se SEO. Stránka optimalizovaná pro vyhledávače vám totiž poskytne solidní základ i pro všechny ostatní marketingové aktivity jako PPC kampaně, komunikaci na Facebooku a podobně.
Pokud jste již začali pro své podnikání dělat jiné marketingové aktivity, tak se čím dříve začněte zabývat i problematikou SEO. Pokud se vám totiž podařilo vytvořit (větší) poptávka po vašem produktu nebo brandu, ale váš web není možné vyhledat při zadání souvisejících klíčových frází, ztrácíte mnoho příležitostí a házíte synergický efekt do koše. SEO se totiž stará o tzv. “Pull” kanál návštěvnosti vašeho webu – Organika. Vy sami vaší cílové skupině nic netisknete (push), ona si vás sama najde, přitáhnete si ji přes Google (pull).
SEO specialisté se obvykle zabývají i příbuzným CRO, což je zkratka z Conversion Rate Optimization (česky optimalizace konverzního poměru). Cílem optimalizace konverzního poměru je vytvořit již existujícímu návštěvníkovi na webu podmínky k tomu, aby mohl splnit cíl webu, tzv. “konvertovat”. Např. aby si objednal dřevěného houpacího koníka na e-shopu, který je nabízí.
Princip SEO
Váš web můžete dostat výše pouze tehdy, když víte, co rozhoduje o pořadí webů ve výsledcích vyhledávání. Google i Seznam mají obrovskou databázi informací o webech (tzv. index), kterou získávají procházením internetu automatickými roboty. Webové stránky následně řadí podle relevance na různé vyhledávací dotazy (klíčová slova) podle velmi složitého algoritmu. Google uvádí, že hodnotí více než 200 faktorů.
Nejdůležitější SEO faktory
- Kvalita a množství zpětných odkazů vedoucích na celou doménu a jednotlivé stránky webu
Jednotlivé weby na internetu jsou propojeny odkazy (tzv. Proklik). Pokud na váš web odkazuje jiný web, tvoří tím přirozenou citaci (jako při vědeckém článku) a tak zvyšuje vaši prestiž. Čím autoritativnější a relevantnější zdroj odkazu, tím lépe. - Relevance a kvalita obsahu na konkrétní stránce webu vzhledem k vyhledávané klíčové frází
Je důležité, abyste měli stránku, která bude co nejlépe splňovat očekávání uživatele, když vyhledává určitou klíčovou frázi. - Technická a UX kvalita konkrétní stránky webu vzhledem k očekáváním hledajícího
Stránka se musí načíst rychle, její obsah musí být čitelný a její tematická relevance musí být dobře podložená i v kódu stránky. - Data o návštěvnosti a chování uživatelů stránky
Google ví vyhodnotit, pokud se někdo na váš web proklikne z výsledků vyhledávání, ale okamžitě se vrátí, protože nenašel, co hledal. - Data o relevanci a popularitě značky
V rámci tzv. “Brandové metrik” Google analyzuje zmínky a používání jména vaší značky na internetu - Kvalita a počet zmínek webstránky na sociálních sítích
Google vyhodnocuje i sociální signály, tj kolik dostala daná podstránka “lajků” na Facebooku apod.
Toto je velmi zjednodušený seznam prvních šesti nejdůležitějších skupin hodnotících faktorů podle průzkumu společnosti MOZ. Váš web potřebuje dosahovat co nejlépe pomyslné “skóre” ve většině těchto oblastí současně, aby spolehlivě porážel konkurenci. Nestačí excelovat v jedné oblasti, ostatní mohou web brzdit.
V jakém stavu je váš web z hlediska těchto faktorů víte zjistit pomocí SEO auditu.
Postup SEO: Jak optimalizovat web pro vyhledávače
Co lze udělat, abyste každý měsíc těšili z narůstající organické návštěvnosti zdarma?
1. Analyzujte klíčová slova
V první řadě potřebujete vědět, na jaké fráze se váš web má zobrazovat a cílit, kolik lidí je vlastně vyhledává, a jaký potenciál pro váš web představují. Pro tyto účely se vytváří analýza klíčových slov.
2. Zajistěte si technicky optimalizovaný web
Váš web je platforma pro obsah, který nabízíte uživatelům. Stejně jako auto potřebuje dobrý podvozek, aby vás spolehlivě vozilo, váš web potřebuje mít kvalitní technické základy:
- URL adresy by měly být čitelné a URL struktura jasná a srozumitelná.
- Web by měl mít vytvořenou mapu stránek – sitemap a dobře nastavený robots.txt soubor.
- Nastavte pro každou stránku unikátní a relevantní meta titulky, meta popisy, H1 a H2 nadpisy a strukturovaná data a cilte jimi na vybraná klíčová slova.
- Zajistěte rychlé načítání webu.
- Zajistěte aby se web zobrazoval dobře na mobilních zařízeních, a to ideálně responzivním designem a články používajícími technologii AMP.
- Používejte alt popisy obrázků, SSL zabezpečení – HTTPS místo HTTP atd.
3. Vytvořte na webu obsah odpovídající klíčovým slovům
Obsah na vašem webu by měl co nejlépe uspokojovat potřeby uživatele, který s nějakým záměrem vyhledává vámi cílená klíčová slova. Proto je třeba, abyste pro každou klíčovou frázi měli připravenou ideální jednu silně zaměřenou vstupní (pod) stránku. zejména:
- v rozumné a přirozené míře používejte klíčová slova v hlavním obsahu na webu, optimalizujte produktové stránky, a
- začněte pravidelně psát a publikovat na vašem webu články s důrazem na SEO.
4. Šiřte dobré jméno svého webu
Faktory mimo vašeho webu jsou mimořádně důležité, proto:
- investujte čas (a peníze) do rozšiřování vašeho portfolia zpětných odkazů z relevantních (t.j. z vašeho odvětví) a autoritativních zdrojů. Začněte např. tím, že oslovíte lidi, které osobně znáte a víte, že vlastní nebo spravují weby nebo profily na sociálních sítích.
- Začněte také sami komunikovat na sociálních sítích jako Facebook, ale nezapomínejte ani na Google +, Twitter, či LinkedIn.
- Pokud jste firma, nezapomeňte se zaregistrovat na Google moje firma, abyste dobře zobrazovaly v lokálních výsledcích vyhledávání Google.
- Sbírejte e-mailové adresy a začněte posílat svým fanouškům a známým newslettery
5. Analyzujte svoje výsledky a zdokonaľujte svoje postupy
Abyste dokázali měřit výsledky vašeho SEO snažení, měřte návštěvnost webu alespoň pomocí:
On-page SEO vs. Off-page SEO
On-page SEO se zabývá vylaďování vašeho webu. Jde o změny na vašem webu, ať už technického nebo obsahového charakteru. Z technické stránky musí být pro Googlebota snadno čitelný a strukturovaný. Obsah musí být originální, kvalitní a relevantní pro cílené klíčové fráze (celé témata). Například na vašem webu o dřevěných houpacích konících byste měli mít zobrazených množství krásně zpracovaných koníků s fotkami ve vysoké kvalitě a všemi možnými podrobnostmi a navíc sekci článků o houpacích konících.
Off-page SEO se zabývá tím, jak je váš web zmiňován na jiných místech na internetu, mimo vašeho webu. Jde hlavně o zpětné odkazy na váš web z jiných webů. Důležité je, aby vypadaly přirozeně a byli z autoritativních zdrojů.
White Hat vs. Black Hat SEO
White hat SEO jsou postupy, které jsou doporučeny samotnými vyhledávači a patří sem vše, čím zlepšujete použitelnost webu pro uživatele. Jde hlavně o tvorbu výborného obsahu, dobré on-page nastavení stránky a budování vztahů s jinými weby tak, aby na vás přirozeně odkazovaly.
Black hat SEO zahrnuje postupy, které jsou vyhledávači zakázáno a pokud je odhalí (manuálně nebo pomocí algoritmu), tak je mohou penalizovat. Tyto postupy se snaží oklamat algoritmus, aby si myslel, že váš web je lepší, než je ve skutečnosti. Jde například o různé komplikované schématu budování (kupování) nepřirozených odkazů na váš web. Více o se dočtete v tomto článku o aktualizacích algoritmu a penalizace od Google.
Abych to shrnul, výsledkem SEO je zobrazování stránek ve výsledcích vyhledávání, čím výšše, tím více lidí je uvidí a pravděpodobně se i proklikne na váš web. Tyto pozice jednotlivých stránek jsou relativně stabilním zdrojem organické návštěvnosti, a tato je vždy zdarma. Proto je “organika” důležitý zdroj návštěvnosti každé stránky.
Původní verzi článku od Jána Andrejka najdete na blogu slovenské pobočky Visibility.