Denní využívání videokonferencí bylo do nedávna běžné jen u úzké skupiny mezinárodních podnikatelů, politiků a zaměstanců mezinárodních firem. S lockdowny a prací z domova první i druhé vlny epidemie COVID-19 se s nimi musela naučit žít velká část populace. Málokdo však ví, které platformě pro videokonference má dát přednost a proč.
TL;DR:
- Nejlepší placený specialista, anglické rozhraní: Zoom
- Nejlepší bez instalace a česky: Google Meet
- Nejen nostalgie pro malé skupiny a zdarma: Skype
- Raději se vyhněte Microsoft Teams a hlavně Cisco Webex
Snadnost užití pro nové uživatele
S nárustem videokonferencí se mnozí účastníci, kteří jsou mimo homogenní IT prostředí, nejsou technicky erudovaní a zároveň za den vystřídají i 4-5 platforem. Všichni jsme zažili hovor, na jehož začátku se 15 minut všichni připojovali a zprovozňovali audio a video. Pro hladký průběh konferencí je podle mě nejzásadnější snadnost využití platformy pro nové uživatele.
Pár VISItipů
- Nevypínejte si kameru, pracujeme z domova a je lepší se vidět
- Zdroj světla ať je před vámi za monitorem/kamerou směrem na vás, ideálně difuzní (např. okno, nebo Elgato Key Light)
- Téměř všechny platformy již podporují rozmazání pozadí za vámi – již nemusíte mít doma tak uklizeno (ale zatíží to procesor)
Zoom
V roce 2020 se stal Zoom globálně nejznámější značkou videohovorů. Pokud jste profesionál, či firma, pro kterou je pořádání skupinových videohovorů zásadní a zároveň vám nevadí anglické rozhranní aplikace, tak nenajdete lepší řešení.
Ideálně funguje s nainstalovanou aplikací (Windows/Mac OS/iOS/Android), ale účastníci si nic instalovat nemusí. UX ovládání a sdílení během hovoru má zdaleka nejlepší. Má skvělé integrace do všech platforem jako je Google kalendář, Outlook a pod.
Má však relativně omezené využití zdarma kdy s třemi a více hosty je limit hovoru 40 minut. Placená verze začíná na 15 USD za licenci za měsíc.
Na jaře 2020 se objevily bezpečnostní incidenty a Zoom se na tuto oblast velmi zaměřil a provedl zásadní změny v aplikaci.
Google Meet
Pro jakoukoliv organizaci, která primárně funguje v prostředí Google Workspace (Gmail, Calendar, Sheets, Docs…) je ideální volnou, neboť má placenou verzi Meet již v ceně licence. Ideální je zapnout si v Adminu automatické přidání videokonference do všech schůzek organizace.
Oproti Zoomu Google pro období epidemie COVID19 zásadně rozšířil možnosti verze zdarma, tato nabídka však skončila 30. září 2020. Placená verze je součástí balíčku Google Workspace a začíná na 8 USD za uživatele za měsíc.
Poznámka: Google Meet a Google Chat vznikly po zmatcích s přejmenováváním služeb z Google Hangouts.
Skype
Tento “dědeček” masově dostupných videokonferencí, koupený v roce 2011 Microsoftem, je i nadále lídrem videokonferencí zdarma. Pro použití v rámci rodiny a menší firmy se jedná o skvělou volbu.
Dá se využít přes prohlížeč, ale na většině zařízení jej dnes naleznete předinstalovaný jako aplikaci. Je skvěle provázaný na běžné telefony a sms a lze jej tak snadno využít i na hybridní konferenční hovory.
Umožňuje dokonce perličky jako je automatický zápis a překlad hovoru. V poslední době se snaží z videohovorů udělat něco víc s emoji, status updaty…
Microsoft Teams
Skvělá volba pro interní použití v rámci větších firem založených na Microsoft platformě – Office, Sharepoint atd. Stejně jako Webex níže pramení filozofie Teams z pohledu centrálně řízeného IT.
Pro externí a nové uživatele je však uživatelský zážitek oproti Zoom, GMeet a Skype zásadně horší. Pro webový přístup musíte mí pouze Microsoft Edge, nebo Google Chrome. Ale mnohem lepší je instalace aplikace.
Ze zkušenosti je také zatížení CPU vyšší, než například u GMeet. Především jakmile zapnete rozmazání pozadí a podpobné efekty.
Cisco Webex
Měli jste již tu čest s videokonferencí přes Webex? V porovnání s platformami výše je to jako skok o deset let zpět. Nutnost instalace, strašné UX nainstalované aplikace i průběhu hovoru… Hlavním argumentem IT bývá bezpečnost, ale u 99% firem je to stejné jako neochota IT jít do cloud řešení obecně. Na Redditu je k Webexu mnoho vláken frustrovaných ajťáků.
Zajímavostí je, že Zoom (dříve Saasbee) založil v roce 2011 Eric Yuan společně se 40 inženýry, se kterými opustili Cisco, kde Eric vedl divizi Cisco Webex. A měl problém najít investory, protože si všichni mysleli, že je trh videohovorů nasycený…
Apple Facetime, Google Duo, Facebook Messenger a WhatsApp
Vynikající platformy pro hovory 1:1 a v malých skupinách pro méně náročné aplikace. Apple a Google Duo nejsou multipatformní. Facebook zase velmi rád sbírá jakkákoliv data…