Organika není mrtvá! Jak učíme Čechy nebourat, trháme rekordy a plundrujeme výdělky Facebooku
Zaznívá to snad na každé konferenci i každém odborném školení: organika na Facebooku je v roce 2020 mrtvá. Váš pracně vypiplaný obsah bez placené propagace skoro nikdo nevidí. Tahle podstata nejrozšířenější sociální sítě v ČR se už natolik provařila, že o nutnosti promovat obsah nemusíte přesvědčovat ani ty nejrozvážnější klienty. Až na to… že to není tak úplně pravda! Jak oslovíte CELOU fanouškovskou základnu úplně ZADARMO? Známe recept. Z něhož vaříme hodně hustý vývar na vzdělávací facebookové stránce Nebouram.cz
A jestli si chcete přihřát polívčičku, pozorně čtěte až do konce. Nebouram.cz hledá nové partnery!
Na čem ujíždíme
U zrodu projektu Nebouram.cz jsme měli to štěstí stát hned v samotném počátku. V září 2017 se dvouproudá cesta zazipovala do jednoho pruhu. Agentury VISIBILITY a Movisio (autor projektu Nebouram.cz), se vydaly na společnou cestu. Na níž od té doby pomáháme Čechům nebourat.
Neziskový lovebrand Nebouram.cz vzdělává všechny české řidiče skrze zajímavou motivační soutěž. Na webu nebo v aplikaci luští hráči rychlé dopravní kvízy, ABC otázky, sjíždějí 3D animace provozu. Čím častěji se zapojují (tj. nejlépe dlouhodobě denně), tím lépe. Za každou správnou odpověď se jim totiž otevírají bonusy a hlavně se jim přičítají body. Ty pak libovolně směňují za skutečné fyzické odměny. Cenné tematické dárky, které se průběžně obměňují. Pamatujete na sbírání hvězdiček z Aquily? Něco takového. Jen plyšáky nahrazují motorové oleje, kurzy první pomoci, řezáky pásů pro případ nehody, autolékárničky nebo třeba adrenalinové jízdy na polygonu. Zní to super? Taky že je! Soutěžící berou produkty a služby partnerů dlouhodobě útokem. A když vám řekneme, že na Nebouram.cz můžete hrát i tematická pexesa? Nebo smažit totálně návykovou digihru, kde se z naboření cizích autíček při rychlojízdě vykupujete vzdělávacími otázkami? Jasný, tady ji testněte. Až dodrandíte, čtěte dál!
Pohled pod kapotu: co nastartuje naši komunitu?
Teď začínáte chápat, proč s tak super projektem dokážeme bořit tabulky. Jenže tuhle cestičku jsme si museli vyšlapat pěkně od začátku. Klient musel každý listopad nazout zimní gumy, aby nezamrznul. Aby se dokázal posouvat dál. Aby měl naší komunitě – rok od roku četnější a aktivnější – neustále co nabízet. A my museli zase hodně šlapat na plyn komunikace. Aby se o nás účastník provozu na té silnici I. třídy vůbec dozvěděl. Hrozný kydy, co? Jeden ze stavebních kamenů našeho projektu. Takhle s fanoušky nemluvíme.
Na vzdělávací projekt zastřešený patronátem Policie ČR, BESIPem, ŘSD a dalšími institucemi, si vlastně dost dovolujeme. Srozumitelnost, mrzké humory, sarkasmus a lidovost. Pichlavý community management, který nešetří vlastní tým ani fanoušky.
Schopnost nečekaných realtimů, nouzové zpravodajství při první vlně COVIDU-19. Ale i upřímná pomoc v pravý čas.
Víte třeba, že každoročně dostávají naši soutěžící možnost směnit své nasbírané body za peníze pro sirotky, kterým vzala rodiče právě dopravní nehoda? Za virtuální odpovědi lidí ve virtuálním kvízu posíláme skutečné peníze dětem s těžkým osudem. Díky našim skvělým partnerům.
Nebo víte, že jsme jako první v dobách národních potlesků lékařům ocenili zapomínanou první linii? A to kurýry, řidiče kamionů a další hrdiny za volantem, bez jejichž práce bychom nemohli zůstávat zavření doma? To se k nám aktivně připojilo přes 22 000 Čechů! Zdarma jsme také zasáhli devítinásobek celé naší fanouškovské komunity.
Náš tachometr: kolik z toho dokážeme vymáčknout?
Nejprve se podívejme na pár dat. Hootsuite (2020) praví, že celosvětový průměrný organický dosah na Facebooku atakoval ve 4Q roku 2019 pouhých 5 %. Když máte na profilu – ať se to dobře počítá – třeba 10 000 fanoušků, oslovíte neplacenou cestou 500 z nich. Hodně si klepat na ramena můžete při jejich 3% zapojení, tzv. engagement ratu. Tahle metrika představuje takový borcometr. Váš borcometr. Jediným číslem ukazuje, nakolik váš obsah publikum hltá. Uvádí se, že ER 5 % je fakt bezva. Za 7 % už si zaslouží váš social media manager pugét na stole (mrk mrk!). No a za četnější 7+ už ho plaťte zlatem, než vám tahle zlatá rybka uteče z udičky.
Představu o číslech tedy máme. Čekali byste, že na stránce Nebouram.cz dosahujeme úplně běžně organického dosahu 50 %? A ER 15 %? Výjimkou ovšem není ani 25 %.
Velikost stránky: SUV mezi vozidly
A to se nebavíme o malé stránce. Když má vaše FB page 10 fanoušků a hodně vám fandí jak máma, tak i přítel, kolegyně z kanclu plus rodina klienta, boří se tabulečky hezky. Stovky procent lítají. Jenže naši komunitu na Nebouram.cz tvoří k 28. 10. 2020 bez pár drobných 18 500 uživatelů. Neplaceně (tedy organikou a virálem) jich tak často zasáhneme polovinu. Než vůbec přejdeme k jakékoli (nijak vysoké) propagaci.
Překvapivý model: vítězný Trabant mezi Mercedesy
Pokud byste chtěli podobných výsledků dosahovat i vy, stanovte si své priority. Ty skutečně potřebné.
Jestli jste nám už prostalkovali stránku, nemohl vám totiž uniknout zajímavý jev: že je grafika postů připravovaná pečlivě, leč s kreativou různých automobilek nemůže ani zdaleka soutěžit. Přitom se naše i jejich cílovka nezanedbatelně protíná.
Oproti těmto velkým hráčům ale disponujeme zlomečkovým budgetem. A na rovinu… neaspirujeme na canneské lvy. Naši fanoušci tak víc než dechberoucí výpravnou režii ocení to, že jim přinášíme autentický vzdělávací obsah, který nikde jinde opravdu nenajdou. Že jsme byli schopni už první dny pandemie změnit „autoškolové“ testy značek tak, aby reflektovaly náhle proměněný svět.
A že na rozdíl od autoškol využíváme možnost, jakou tyto důležité vzdělávací subjekty nemají: povídat si, reagovat na aktuální dění, pozitivně motivovat, osedlat ty internety… a hlavně se nebrat úplně vážně.
Mimochodem, když už jsme zavadili o tu pozitivní motivaci. Chtěli byste nám s ní pomoct? Nebouram.cz hledá nové partnery! Rádi vás přibereme mezi posádku a ukážeme detailněji, jak může ta spolujízda vypadat. Stačí jen poslat zprávu sem nebo sem.
Instagramové novinky nadcházejícího léta
Nebude pro vás novinkou, že Instagram je v poslední době nejvíce progresivní sociální síť na světě. Novinky se na nás hrnou z každé strany téměř každý den. Vývojáři se snaží hledat nové možnosti a cesty, aby se tato obrázková sociální síť stala zajímavější pro větší procento populace. Z poslední studie z roku 2017 vyplývá, že Instagram sleduje už 700 milionů lidí na celém světě! Jsme zvědaví, jaké číslo nám ukáže rok 2018? Na to si budeme muset ještě chvíli počkat. Na co ale nemusíte čekat už ani minutu je souhrn dalších instagramových novinek!
Stories bude pořádně slyšet
Tou první, kterou Instagram testuje, je hudební nástroj, díky kterému vaše příběhy dostanou vlastní hudební podkres. A proč vývojáři sáhli zrovna po této funkci? Hudební prvek totiž dokáže Stories udělat komplexnějšími a díky hudbě bude možné do příběhu přidat i různé výzvy. Obsah doprovázený hudbou je pro uživatele samozřejmě atraktivnější a zajímavější ke sledování.
Sdílení příspěvků do Stories
Líbí se vám nějaký obsah ve feedu a rádi byste to dali vědět svým followerům? Nyní můžete! Instagram zpřístupnil novou možnost sdílení příspěvků do Stories. Stačí kliknout na šipečku pod příspěvkem a nově se vám objeví možnost „Přidat do příběhu příspěvek“. A pak už se fantazii meze nekladou! Díky možnostem, které Stories nabízí, si sdílený příspěvek můžete ještě vyšperkovat k obrazu svému. ? Smajlíků, gifů a textíků není nikdy dost, co myslíte?
Přetváření organických příspěvků na reklamu
Během několika týdnů budeme moci konečně přetvářet organický feed na Instagramu v reklamu! Doposud bylo možné organický příspěvek podpořit pouze pomocí tlačítka „Promote“ v aplikaci. Nyní se placená reklama přesouvá i do Power Editoru či Ads Manageru. Organické příspěvky budete moct podpořit podobně jako ty facebookové – optimalizovat na cíle brand awarness, post engagement, reach a video views.
Je dobré ještě podotknout, že tato funkcionalita bude přístupná pouze pro firemní profily a formáty typu single video a fotografie na zdi. Carousel, stories i značkový obsah si zatím musí počkat.
Facebook až od 16 let: koho ochrání?
Zní to jako vtip z kategorie absurdního humoru. Lekce podobná polské sexuální výchově. Facebook rozjel boj za bezpečí mládeže a v ČR posouvá hranici pro založení nedozorovaného účtu na 16 let. ⛔ Souvisí ale tyto dvě novinky jedna s druhou? Nebo koho tím Facebook doopravdy chrání? ?
Kapitola první: FB až rok po občance
Facebook bez dozoru až po šestnáctinách? Už tady tušíme, že tím skutečně chráněným nebude česká mládež jako taková. Doteď byl Facebook věkově omezený pro starší třinácti. Na mladší třinácti let nemůžeme cílit jeho reklamou. Mladší třinácti na Facebooku ani nejsou. Tedy… Papírově. Resp. klikátkově. Takhle si to uživatelé naklikají.
Ve skutečnosti totiž mladší třinácti tvoří velkou, percentuálně významnou část facebookové (i instagramové) populace. Jaký kus koláče přesně dělá? Oficiální statistiky na tento údaj neexistují. Protože oficiálně si nikdo mladší 13 let nemůže účet založit.
Neoficiálně? Asi málokoho překvapí, že v kategorii 10+ je mít vlastní Facebook stejně automatickou záležitostí jako mít mobil. A nejméně jeden účet na Instagramu. Podle London School of Economics and Political Science má jen v UK profily na těchto platformách 75 % dětí ve věku 10 – 12 let. V EU mají být čísla dokonce ještě vyšší.
Feedy obou těchto sítí ale proplouvají i sedmi-, osmi- a devítiletá děcka. Nezřídka si tvoří více profilů: jeden pro sebe, druhý pro svůj koníček/psa/oblíbené obrázky. Zajímavým rysem nejmladších uživatelů jsou i sdílené osobní účty. To je co?
Andulka Nováků. Kačenky Terinka. Love PTMU. Prostě „bíefka“ (BFF) založí něco jako spořící účet pro dospělé: oba tam mají přístup, každý vkládá jinou měrou a už tuplem každý jinou měrou vybírá. Facebook takové účty dokáže reálně detekovat. Chování dětí se na něm liší od dospělých, vykazuje specifické rysy.
Mimochodem, vy je dokážete poznat také: Andulka je jméno jedné slečny, Nováků příjmení druhé. Kačenky Terinka bije do očí dostatečně, byť nemusíte tušit, že tam píšou obě. A Love PTMU? To může být kdeco. Třeba profil zaměřený na milovníky („Love“) Pejsků, Tulipánů a Moc junikornů. U trendy junikornů bezpečně ví, že se píší s „U“. Pejsky a další stvoření už anglickými protipóly znát nemusí – což ale vůbec nevadí, že jo.
Ochrání takové opatření mladé?
Samozřejmě ne. Není potřeba vysvětlovat, že děcka to od fíbíčka neodpudí, stejně jako polská (chybějící) sexuální výchova nevymýtí sexuální život mládeže. Naopak, jen tím zadělává na zbytečné prů***y. Nevinné hry překvapivě vedoucí k hromadnému otěhotnění dvanácti polských školaček jsou dnes už legendární. Na Facebooku by mohly hypoteticky v dlouhodobém horizontu způsobit něco podobného. Kdyby se jejich obcházení striktně potíralo a tabuizovalo. Což už teď víme, že se ani neplánuje.
Takže ne, v reálu tohle opatření chrání jen samotnou společnost Facebook. S nástupem GDPR 25. května 2018 se stěžuje administrativa ochrany dat mládeže do 16 let. Zjednodušeně řečeno je nutný souhlas rodičů. Dozor rodičů. Kroky, které se hůř dodržují a komplikují globálním korporátům byznys. Nejen Facebook, ale i další sítě si tak zjednodušily život – a pošouply hranici pro založení či samostatnou správu těchto účtů na 16 let. Jak přesně?
Zdroj: mirror.co.uk
Rozdíly se najdou. Jak v EU, tak mezi jednotlivými sítěmi. Třeba na sousedním Slovensku bouchl do stolu parlament: svévolné používání sociálních sítí zakázal mladším 16 let celoplošně. Vyžaduje souhlas jejich rodičů. Než se dohádají ti nahoře v ČR, platí dočasně totéž i pro českou mládež. Jen abyste věděli, co leží na stole, zatímco se kočkují: buď to na té šestnáctce zůstane po vzoru Evropy. Nebo hranici dorovnají na občankovou, tedy 15 let. Piráti bojují za původní třináctku. Nejméně se s tím vším páře Whatsapp: v celé Evropě (tedy vedle EU i ve Švýcarsku a vystupujícím UK) bude fungovat jen pro starší 16 let. Žádné cavyky kolem. Mládeži, čus.
Jak s účty stávajícími? 13 – 15letých?
Zdroj: techcrunch.com
Těm má přijít verifikace. Potřeba souhlasu rodičů. Když ho nedodají, účty jim Facebook pozastaví. To ale nebude tak horké, jak se zdá; většina těchto facebookových benjamínků o svém věku už dávno lže. Přidávají si od plnoletosti až po věk svých rodičů.
Kapitola druhá: kuchařka na bezpečný Efko
Fejsáč minulý týden lónčnul online platformu pro mládež. Má je učit bezpečnému chování na téhle světově stále ještě nejpopulárnější sociální síti. Má jim vysvětlit její fungování. Má se jim stát online poradnou.
Zdroj: facebook.com
Proč píšu, že „má učit“ namísto „učí“, když už je venku? Protože tahle kuchařka na bezpečný Efko je stejně nápomocná jako zvýšení hranice na 16 let. Posuďte sami.
Nahoďte do hlavy rozcloumanýho puberťáka. S rovnym kšiltem, vole. Libóznim měňavym trikem. A vyčilenym pohledem. Máme ho? No tak ho jdeme zabezpečit, hele:
„Definujte si síť.“
„Čím větší přehled budete mít o tom, kdo váš obsah vlastně vidí, tím lepší pocit budete mít z kreativních možností vyjádření, které se vám tím otevírají.“
„Abychom při používání Facebooku ochránili vás i vaše data, máme zavedenou širokou škálu bezpečnostních opatření.“
VOPRUUUUUUUUUUUZ!
A úlet. Fráze, ve kterých se může ztratit i dospělý, natož děcko a puberťák.
Tenká hranice trapnosti
Vím, že psát pro mládež je těžké. I my třeba ve vzdělávacím projektu Cash Crew balancovali na tenké hraně trapnosti a stylovosti. Trapnosti a nesrozumitelnosti. Trapnosti a přínosné funkční adaptaci cílovce. Jenže tyhle bezpečnostní stránky ani při bujné fantazii nevykazují, že byly „vytvořené speciálně pro vás, vaše přátele a vaše skutečné zážitky online i offline,“ jak autoři adresují explicitně jmenovanou mládež. Bavíme-li se o důležité mediální gramotnosti, je určitě lepší přestřelit mladistvým slovíčkem, které už je out, než hovořit jako knihovnický robot, jehož kód nedokáže recipient dekódovat.
Cítíte z poslední věty takové to fujky? ? Takhle přesně vzdělává Facebook mládež.
Doufejme, že jde jen o první hektický překlad obsahu z centrály. Protože ačkoli tahle kuchařka nevznikla z úplně sluníčkového důvodu, vytvořil Facebook zajímavou platformu pro mediální gramotnost 21. století. S možností miliardového zásahu, když se správně uchopí. A začne reálně sloužit tomu, za co se teď blahosklonně vydává.
Najděte nové zaměstnance na Facebooku!
Facebook nás nepřestává překvapovat. Snaží se, jak může, přesvědčit uživatele, aby mu dali ještě šanci. Tentokrát to zkouší přes kariéru. Je dost možné, že by se Facebook mohl stát jedním z uznávaných HR nástrojů budoucnosti.
Jistě jste zaznamenali zprávu, že Facebook přibližně před rokem spustil nástroj, který umožňoval přidávat nabídky práce. Tuto funkcionalitu však měli možnost využívat pouze v některých zemích. Po téměř ročním testování se Facebook konečně „pochlapil“ a spouští HR nástroj i v Čechách a dalších 40 zemích. Jaké jsou jeho největší výhody? Pojďme se na ně podívat.
Pohodlí nejen pro zaměstnavatele, ale i uchazeče
Velikou výhodou je vlastně samotné prostředí Facebooku. Příprava inzerátu je velice jednoduchá a přehledná. Stačí si v nastavení svého profilu přidat záložku „Kariéra“ a s editací inzerátu můžete hned začít.
Stejně kladně nástroj vnímají i uchazeči. Jako plus pro ně je, že na pozici je možné odpovědět přímo přes sociální síť pomocí několika kliknutí. Propojení se zaměstnavatelem pak může probíhat i přes facebookového messengera. Šetří se tím spousty času na obou stranách.
Další věc, na které Facebook zapracoval je, že si dokáže vytáhnout údaje o uchazeči přímo z jeho profilu. Odpadá tak zdlouhavé vyplňování osobních údajů, které mnoho zájemců odradí.
Viditelnost inzerátu přímo ve feedu
Inzeráty se zobrazují na Facebooku na různých místech. Můžete na ně narazit ve feedu, na MarketPlace. Primárně se ale jimi můžete probírat v záložce „Kariéra“, kterou najdete v levém sloupci nástrojů vašeho profilu. Zde si uchazeč podle filtru libovolně navolí, jaký obor by mu nejvíce vyhovoval, typ práce či místo. Svou novou kariéru může hledat i přes mobilní aplikaci. Pro mobilní rozhraní je tato služba velice přehledně zpracovaná.Nabídku práce je možné poslat do světa pomocí placené reklamy. Můžete si tak přímo vybírat region, který je pro vás relevantní a například i cílovou skupinu, kterou byste nejraději oslovili.
Lead na vaši stránku
Je dobré vědět, že pokud si uchazeč inzerát proklikne, automaticky ho přesměruje na facebookovou stránku společnosti, která pozici inzeruje. Myslete tedy i na obsah na firemních stránkách. Určitě vám větší službu udělá fungující stránka než ta, která se zakládá jen pro nábor. Spousta uchazečů chce vidět vaše výsledky, čím se společnost zabývá a jak vypadají lidé, kteří v ní pracují apod. Přemýšlíte nad tím, jestli má tato funkce nějakou budoucnost? Určitě ano! Možná se budete divit, ale v USA hledá práci přes sociální sítě každý čtvrtý. I na českém trhu se tato novinka jistě brzy zabydlí. Nižší míra nezaměstnanosti nutí zaměstnavatele hledat nové cestičky a kanály, jak ulovit vhodné kandidáty. A právě Facebook se jeví jako ideální příležitost.
Instagram: Vyzkoušejte si horké novinky
Také máte pocit, že se do toho tvůrci Instagramu v poslední době pořádně opřeli? S příchodem nového roku se na nás valí jedna novinka za druhou. No, co se dá dělat, čísla hovoří jasně – oblíbenost Instagramu letí nahoru jak neřízená střela.
Zdroj: Statista.com
Rozhýbejte se
Při vytváření vlastních stories se můžete nově vyřádit použitím GIF nálepek. Na výběr máte z více než 100 000 pohyblivých motivů. Vyhledáte je jednoduše zadáním klíčového slova. A pokud si nebudete vědět rady s výběrem, Instagram vám nabídne ty nejvíce IN. Oživit GIFem můžete také svou soukromou zprávu v directu.
Zdroj: Newsfeed.cz
Barevné „náladovky“
Další novinkou je funkce „Type“. Jedná se o jednoduché barvené pozadí, které můžete použít do svých stories. Chcete vyjádřit bláznivou myšlenku nebo jste naštvaní a potřebujete to sdělit světu? Pak přesně k tomu můžete využít tuto funkci. Pomocí ní totiž efektivně sdělíte světu prostě cokoli!
Tím to ale nekončí! Pokud se vám jednoduché barevné pozadí zdá poněkud fádní, můžete ho doplnit fotografií. Funkce pak působí jako filtr a fotka vypadá jako v „barevné mlze“.
Plánování
Co si budeme namlouvat – na tohle jsme všichni čekali už hodně dlouho. Možnost plánovat příspěvky na Instagram je konečně tady! Tato novinka je hlavně skvělou zprávu pro ty, kteří spravují firemní profily. Prozatím se to týká ale jen organických příspěvků. Se sponzorovaným obsahem je to stále stejné. Nicméně – první vlaštovka.?
K plánovaní obsahu na Instagram můžete využít třeba některou z těchto aplikací: Instagram Graph API, Hootsuite nebo Sprout Social.
Slavte úspěch ve vyhledávačích
Pokud v dnešní době tápete a potřebujete okamžitou radu, automaticky se obracíte na záchranu v podobě vyhledavače na internetu. Učí se to už i děti ve školách. Když nevíš co, zadej to do Googlu. ? Ale zamysleli jste se někdy nad tím, na jakém principu vyhledavače fungují a když se pokoušíte něco najít, proč vám naservírují právě tyhle odkazy a ne jiné? Jednoduše, ptáte se, co můžete udělat pro to, aby se vaše stránka dostala ve vyhledavačích na přední pozice? Odpověď je jednoduchá – dokonalý koktejl title + metadescription + obsah webové stránky
Pěkně od začátku
Mám moc ráda módu a v poslední době frčí klobouky. A tak se po nich zkusím podívat. Nemám přesnou představu, jak by měl můj vysněný klobouk vypadat, tak se nechám překvapit, co mi strýček Google najde. Do vyhledavače zadám „klobouk“. Vyskočí na mě stránka s 10 top nabídkami. Podle čeho se ale rozhodnout? Jako uživatele mě prvně zajímají hlavně dvě věci: title – neboli nadpis odkazu a pak metadescription – popisek, kde se dozvím, jestli nabízená stránka odpovídá tomu, co hledám.
Čtu si nadpisy
Title je to první, co uvidíte po zahájení vyhledávání. Česky ho můžeme nazývat nadpis. Ale aby dobře zafungoval a donutil mě k prokliku, měl by v první řadě obsahovat to, co hledám. Tedy pokud hledám klobouky, očekávám že narazím v nadpisu na slovo „klobouky“. Ideálně na prvním místě. Ač to tak nevypadá, pořadí slov v TITLU mě dokáže hodně ovlivnit. Vlastně mě nezajímá, jaká stránka tento výrobek nabízí. Jestli je to emoda.cz nebo nakupklobouk.cz. Já chci prostě klobouk.
Čtu dál
Metadescription neboli popisek je druhá věc, na kterou se uživatel zaměří. Opět se vraťme k mému problému s kloboukem. Takže vím, že chci klobouk, ale nejsem přesně rozhodnutá jaký. Ani si nejsem jistá materiálem. Hledám stránku, která mi obecně poradí, co se nosí. A přesně to budu hledat v popisku. A protože se mi vážně nechce proklikávat všechny stránky, zaměřím se na popisky a hledám v nich relevantní popis.
Při tvoření popisku se zkuste vcítit do kůže „hledačů“ a zamyslete se, co by se tam chtěli dozvědět. Pokud si nad meta nebudete lámat hlavu a nevyplníte ho, vyhledávač to udělá za vás. Jenže většinou to pak za moc nestojí a vaše pozice rozhodně neporostou.
A k čemu tohle všechno?
Princip je vlastně úplně jednoduchý. Čím více lidí bude proklikávat váš odkaz, tím vyšší pozici budete na danou frázi ve vyhledavačích získávat. Cílem tedy je, aby se na vaši stránku dostalo co nejvíce lidí a aby tam setrvali a našli to, co hledali. A to zase souvisí i s obsahem vašeho webu. Jsme zase u klobouku, tak pokud si vyberu nějaký super odkaz, který mě zaujme a po rozkliknutí skončím na stránce o ponožkách, tak se zase rychle zdekuji. Takže takhle ne. Takže myslete i na relevantní obsah webových stránek, na které odkazujete. Google „neočůráte“.
Myslete na to, že pokud chcete mít kvalitní popisek i nadpis, není ostuda se podívat k těm, kterým to funguje. Projděte si první stránku vyhledavače a zamyslete se nad tím, proč právě oni jsou v popředí. Inspirace není trestná.
Klíčová pomoc
Dnes už není problém si zjistit nejvyhledávanější klíčová slova k daným tématům. Použijte je. Pracujte s nimi a snažte se, aby zaujali své místo v popiscích. Když se naposledy vrátíme k oblíbeným kloboukům – na obrázku níže vidíte, jaké jsou průměrné hledanosti k frázi dámské klobouky. Takže jak bych postupovala? Určitě by v popisku mělo zaznít dámské klobouky a pak i letní a slaměné. Takže třeba: U nás najdete dámské klobouky různých druhů. Vybírat můžete například z letních, ale i slaměných!
Za jak dlouho to pomůže?
Získání dobré pozice ve vyhledavačích není otázka jednoho týdne. Může to být práce i na několik měsíců. Ale je tu ještě jedna šance, jak to urychlit. Google si jednou za čas vytipuje nějakou stránku, která je ve vyhledávání více vzadu a dá ji na přední pozici. Tento impuls následuje většinou po nějaké větší změně na webu. Poté se čeká, jak budou lidé reagovat. Pokud obsah zafunguje, můžete se na předních pozicích udržet.
Takže, už víte, jak na to?
Publikační plán na Facebook levou zadní
Když bloumáte po Facebooku, napadlo vás někdy, jakým způsobem příspěvky vznikají? Kolik práce za tím stojí a jak nad tím přemýšlet, aby to fungovalo? K tomu právě slouží publikační plán.
A jak to dělám já? Mně to tvoření jde většinou nějak samo. Otevřu si Google, udělám si k tomu svou milovanou horkou čokoládu a 5 hodin o mně nikdo neví. No a „voalá“ – publikační plán je na světě.
Ale takhle byste se toho ode mě moc nedozvěděli. Tak to zkusíme ještě jednou a tentokrát trochu smysluplněji.
Kdy začít?
Publikační plány vytvářím vždy na celý měsíc dopředu. Nejen, že se tím do budoucna ušetří spousta času, ale také máte větší přehled o aktivitách.
S tvořením začněte raději s dostatečným předstihem. Má zkušenost je taková, že začít je ideální hned zkraje měsíce. Vždy myslete na to, že musíte mít dostatek času na zapracování případných připomínek od klientů či kolegů. Nebo když si prostě jen vzpomenete, že byste do plánu ještě něco přidali.
Počítejte také s tím, že vytvoření kvalitního publikačního plánu není otázka půlhodinky. Samozřejmě se vše odvíjí od počtu vytvářených příspěvků.
Kde můžu tvořit?
Jakou formou si budete publikační plán vytvářet, záleží jen a jen na vás. Ve většině případů postačí obyčejný Excel nebo Word. Napíšete si textaci příspěvku a vedle nebo pod umístíte obrázek. Nejjednodušší forma.
Pro „fajnšmejkery a fejsbůkové nadšence“ vymysleli už i softwary, které jsou přímo určeny ke správě obsahu na sociálních sítích. Použití těchto softwarů doporučuji především v případech, pokud spravujete více než jednoho klienta. Příkladem může být například Zoomsphere, se kterým máme u nás v agentuře skvělé zkušenosti.
Očekávání a realita
Před vytvářením publikačního plánu byste měli mít jasnou strategii. Měli byste především vědět, co od své stránky na Facebooku očekáváte a kdo je vaše cílová skupina. Na základě těchto znalostí můžete vytvářet publikační plán, který je přímo šitý na míru vašemu fanouškovi.
Při vytváření plánu myslete také na typ obsahu, který zveřejňujete. Můžu vás ujistit, že pokud bude vaše stránka jen a jen o produktech, moc fanoušků mít nebude. Nezapomínejte tak prokládat i příspěvky, které budují vztah ke značce.
Začátky jsou vždycky nejlehčí
První, s čím vždy začínám, jsou právě produktové posty. Tam je většinou jasně řečeno, co chcete říct a jakému produktu se chcete věnovat. U
produktových postů ale POZOR! Jak už bylo řečeno výše, lidé nemají rádi, když je produktem zahltíte. A nejen, že je nesmíte zahltit, ale také buďte opatrní ve formulacích těchto příspěvků. Takže „hardsellové“ posty přenechte spíše na Horsta Fuchse. Zkuste příjemnější formu. Buďte vtipní, nenásilní, originální. Nesnažte se za každou cenu prodat. ( I když všichni víme, že to je přesně to, o co vám jde. :-))
Prostě nezapomínejte na to, že Facebook NENÍ primárně prodejní kanál.
Budování lásky k brandu
No a tady teprve začíná ta pravá práce kreativce, ta zábavná část. K budování brandu je dovoleno použít vlastně cokoli. Snažte se vaše fanoušky, a nejen je, přinutit k aktivitě. Ptejte se jich, vyzvídejte, nechte je hlasovat, hádat, hledat, skládat, luštit. Meze se opravdu nekladou. Sledujte trendy, které zrovna v online světě frčí.
No a samostatná kapitola jsou soutěže. Češi jsou soutěživí a pokud můžou něco dostat zadarmo, můžou si ruce utrhat.
Ale pozor! Jedna důležitá věc. Pořád se držte tématu, který souvisí s vaší značkou, produktem či službou. Není vhodné, pokud například prodáváte žehličky, mít na Facebooku příspěvky o motorkách. Vždy myslete na to, že obsah musí být relevantní. A také by měl vždy mluvit k vaší cílové skupině.
Takže, co říct závěrem? Hodně štěstí…a ta čokoláda vážně pomáhá. Ať je v jakémkoli skupenství.
Jak sociální sítě změnily průběh krizové události
Berlínský útok očima Lenky a sociálních sítí
Tenhle článek jsem nijak neplánovala. Jsou ale tři ráno a berlínský útok mě nutí vzít do ruky papír a tužku. Když jsem totiž po pěti hodinách nonstop hltání Facebooku a Twitteru odložila mobil, došlo mi, jak výjimečnou sílu mají sociální sítě ve chvíli skutečné krize. Teroristického útoku nebo třeba přírodní katastrofy. Konec hračiček, tyhle platformy zásadně mění scénáře vážných okamžiků. Víme to vlastně všichni, ale mně osobně to skutečně došlo, až když jsem si na důkazy sáhla osobně.
Čím přesně je mění? Tady jsou mé autentické postřehy.
1. Varování dřív než z netu
Bylo devět večer a já seděla doma. Zapnutá telka, sjíždím appky na mobilu – a najednou mi blikne Safety Check mé kamarádky z Berlína. Facebook mi říká, že je v pořádku a v bezpečí. Proč mi to ale oznamuje? Co se stalo?? Cíleně jdu na zpravodajský server – a dozvídám se top čerstvou zprávu o teroristickém útoku.
Třebaže jsem tedy byla online a se zapnutou televizí, o útoku bych se byla dozvěděla až mnohem později. Safety Check však dokázal přebít flow televizního seriálu i second screen nesmyslná videa s blbostmi. To má ve chvíli krize cenu zlata. A třeba i života. Zuckerbergu, tahle funkce se ti fakt povedla.
2. Safety Check: prevence kolapsu
Safety Check blikl a já poprvé využila jeho funkci naplno. V Berlíně jsem dřív žila, pořád tam mám hodně přátel.
Netuším, kde co bouchlo, kam to ten magor s kamionem napral, ale už koukám, koho z mých přátel Mark označil jako přítomné v postižené oblasti. A vážně sleduju, kdo z nich zaškrtl, že je v bezpečí. Sjedu „ stručné informace o krizi” a hekticky mačkám u nevyjádřených tlačítko „zeptat se, zda je v bezpečí“. Facebook hned ukazuje, kolik lidí už projevilo o dotyčného stejnou obavu. A že ho i můžu sama za něj zakliknout jako „v bezpečí”, když není třeba online a potřebuje to dát vědět. Taky zásadní věc.
Ani ne za hodinu už dokonce berlínská policie vyzývá širokou veřejnost k používání Safety Checku. Představuje důležitý bezpečnostní prvek na prevenci kolapsu. Psychiky blízkých i krizových linek, kterým hrozí přetížení.
Btw, kamarádi, o které jsem Checkem projevila starost, se mi mezitím hlásí přes Messenger.
3. Přítel na telefonu
Tím se propojujeme na pomyslné lince Praha – Berlín. Já mám realtime informace z místa dění, kamarádky mají okamžitou realtime psychickou podporu. Jasně, nejsem psycholog… Ale vědomí, že se o ně někdo zajímá a že je někdo hledá, jim v tom šoku trochu pomáhá. Navíc kdyby bylo potřeba, mohla bych jim říct nějaké info ze zdroje, který v ten moment nesledují. Jsou sice online, tedy s funkčním Googlem, ale všechno naráz rychle neprojedou.
Abych dokreslila váhu téhle možnosti, moje otřesená berlínská spolubydlící pracuje přímo na Ku’dammu. Jen pár metrů od #Breitscheidplatz. Z práce bohudík odešla necelou hodinu před útokem. Emoce všechny válcují na plné čáře.
4. Live zpravodajství
V televizi už mi jede místo Přátel ČT24 s mimořádným zpravodajstvím. Twitter ho ale předbíhá. Tedy hlavě profil @PolizeiBerlinEinsatz, oficiální kanál berlínské policie pouze pro krizové události. Jeho název se lavinově šíří (nejen) Facebookem. Během pár hodin má skoro čtvrt milionu sledujících (v 1:50 ráno 218.000 followers). Strážníci bravurně dávají ověřené, vteřiny staré informace z místa dění. Brzy tweetují na střídačku v NJ i v AJ.
#Breitscheidplatz žije také svým životem, hodně díky jeho konzistentnímu používání berlínskou policií.
Obrovskou roli nabírá i Facebook Live Stream. Ano, ta hračička na absurdní zpovědi děcek z YouTubu. Teď má ale jinou funkci. Třeba televizní kanál N24 umisťuje své live video zpravodajství přímo na FB. Srovnávám ho s paralelně běžícím studiem ČT24. Informace dodávají Němci rychleji, forma je na stejné úrovni.
Stream sleduje živě bezmála 100k uživatelů FB. Mezi nimi i ti, kteří se pohybují v terénu a telku si nemůžou zapnout. Opět zásadní klad. Pro lidi v terénu je ve chvíli zmatku nezbytný jeden rychlý zdroj nejnovějších informací.
To potvrzuji ze zkušenosti z pařížského letiště letos v březnu. Když jsme dosedli, zjistili jsme ze SMS od rodin, že na letišti „vedle” (v Bruselu) odpálili teroristé bombu. A my v panice googlili jak o život, jestli je rozumné vůbec nastoupit do dalšího letadla do Berlína. Ten byl v tu chvíli také potenciálně ohroženým místem. Stejně jako letiště v Paříži. Jo, ten letošek by opravdu výživný…
5. Tetky drbny
Abych ale nevyzdvihovala jen samá pozitiva, sociální sítě představují ve chvíli krize i jednu obrovskou hrozbu. Nemyslím komunikační prostředek teroristů; ti by si klidně na výměnu zpráv poslali i holuba. Myslím tu nebezpečně lehkou možnost pro miliony horlivců prokecnout něco, co krizi ještě zhorší. Co poradí útočníkovi, kudy prchat. Co mu ukáže, kde se ukrývá schovaná oběť. Nebo co překazí policejní manévry, když jde o životy ohrožených. Stačí jediná fotka pořízená z protilehlého bytu nebo třeba tweet do 140 znaků. A neštěstí je na světě.
Berlínská policie proto brzy žádala veřejnost o embargo na autentické fotky z místa činu. Nejen kvůli pietě vůči zachyceným obětem. Vytvořili ale speciální URL na neveřejný sběr těchto důkazních materiálů. A pomocí Storify (Social Media Story) vysosali aktuálně nejdůležitější informace k neštěstí.
Sociální sítě při krizi: přínos nebo zkáza?
Těžko soudit, co má celkově větší váhu. Jestli informovanost veřejnosti nebo potenciální špionáž pro útočníky. Takhle od stolu by člověk řekl, že ty masové informace. Ale podloženo exaktními čísly to nemám – a na takový soud je celkově příliš brzy. Většina funkcí uvedených sítí je ještě relativně nová a jejich přínos či zkázu ukáže až čas. Protože všichni tušíme – byť neradi – že Berlín nebyl první ani poslední test jejich síly. Tak si jen přejme, ať je takových testů co nejméně. A ať osvěta naučí veřejnost ustát je na jedničku.
Co jsme si odvezli z Marketing Festivalu
Koncem října VISIBILITY vyslala čtyři své zástupce na největší českou konferenci o marketingu, ostravský Marketing Festival aka #mktfest. Protože hustá akce, jedinečný networking a obohacující top odborníci. Nebo… Aspoň taková byla naše očekávání. Jak dopadla? A co jsme si skutečně odvezli? Dozvíte se níže v autentické zpovědi našich účastníků.
Dramatický výběr zástupců
Do Ostravy nás jel zvláštní pelmel: CEO Vojta, PPC guru Lucka, client service hedmástr Bea a social media mág Lenka. Původně měla Ostravu bořit kapku jiná parta, ale znáte to. Do hry vstoupilo mrzké mecheche ve Vietnamu a jedna dramatická double zlomenina v den odjezdu… A tak se balily ranečky během 13 minut (fakticky!), jedna polovina výpravy lehala pod vlak a té druhé zakoupený spoj pro jistotu ujel.
Tím začaly čtyři nabité dny naší cesty za novými poznatky, sebezdokonalením a networkingem. Áááá testem Stodolní ulice, v níž jsme přímo bydleli. Rovnou prásknu, že odteď už nevěříme médiím.
Stodolní byla jako totiž Google Plus. Nikde ani živáčka.
Lenka, sociální sítě
Čekala jsem, že si na Marketing Festivalu z programu příliš nevyberu. A má očekávání se naplnila. Pro social, content a kreativu se našlo jen pár ostrůvků v analytickém moři. Většina z nich však stála za to:
1/ LinkedIn je zbraní borců
Jasně největším highlightem pro mě byl čtvrteční workshop Josefa José Kadlece o LinkedInu. Ač se jednalo spíš o exkurs do HR než do content marketingu, jeho výstup měl všechno, co má na akci takového formátu mít. Byl směsicí hluboké odbornosti, obrovské profesionality, nečekaných partyzánských vychytávek a skvělých prezentačních dovedností. José nám ukázal, že vlastně neexistuje nic jako zamčený profil a že s trochou umu jde legálně nahackovat kterýkoli potřebný kontakt – přes LinkedIn třeba i Facebook či Twitter. Obejít jdou i mnohé placené funkce LinkedInu, a tak placená verze pro většinu uživatelů postrádá smysl.
2/ Potvrzeno: kočky kralují kreativě
Ne nadarmo kralují kočky reklamám, letákům a sociálním sítím (nedávno i Tinderu). Kreativní borec světového formátu, Michal Pastier, celé hale odhalil, že právě japonské staniční kočky stály u zrodu jedné z nejúspěšnějších kampaní současnosti: Fofole s dentálně postiženým psem Ftefanem. Insighty a strategické plánování hluboce ovlivnil i další japonský bizár, dostihový kůň Haru-urara, který za celý život nevyhrál jediný závod a stal se miláčkem národa. K úspěchu totiž není tak důležité vítězství jako emoce.
3/ Sex Presentation sells
Napříč všemi přednáškami a workshopy se nesla i jedna zásadní poučka: už ne sex, ale presentation sells. A přítomní speakeři toho byli jasným důkazem.
Lenka Wehrenberg ze ZOOTu ukázala, že se vyplácí dávat zákazníkům férové podmínky a jednotné poštovné. A že i fakt zajímavou prezentaci s hodnotným insightem dokážete totálně zabít, když vám publikum nerozumí a váš plochý tón je uspává. Velká škoda. To Adriana Šnajdrová z Tchiba předvedla pravý opak a na tvrdých datech navíc doložila to, co mnozí z nás pořád vysvětlují klientům: že dobrý content psaný čistě pro zákazníka (ne pro hard-sell ani SEO) se nakonec do těch prodejů stejně promítne. Díky za super neprůstřelnou munici.
Mezi další prezentéry s velkým šmrncem a spádem se zařadila i Andrea Hurychová z Wedigital Prague, která prozradila, že zbořit YouTube můžete i se sportovním kanálem Českého (olympijského) teamu. Stačí k tomu jen konzistentní komunikace, rychlost a aktuálnost, spolupráce s pár Youtubery a unikátní obsah z Ria. A taky trocha té dehonestující imitace bíčbojů z Pobřežní hlídky a dno veškeré grafiky level Malování. 🙂 Tím trefila mou srdcovku a nejoblíbenější videa celé olympiády. Přiznávám bez mučení, že ty vítězné tanečky jsem si v létě pouštěla vždycky nejmíň desetkrát. #LenkaApproves
Naopak Kevin Hillstrom neproměnil svou sportovní tematiku zdaleka tak jako Andrea. Vysvětloval sice, žese dostatečně nechováme jako sportovní týmy a že mnohdy utrácíme peníze na získání nových fanoušků/zákazníků, ale už se málo staráme o to, abychom si je udrželi. Od vyzdvihované komparace retailu k profesionálnímu sportu jsem ale čekala mnohem víc. Možná tím, že se v něm sama řadu let pohybuju a těch silných paralel znám víc.
Specifický přístup k prezentaci předvedl i Petr Vejrážka z H1. Na středeční přednášce, kvůli níž vyrazila celá naše výprava o den dřív, předal hlavní know-how z facebookového PPC. Jak úvodem podotkl, nechystal ho žádným PPC amatérům. A třebaže PPC fakt nevládnu, tak bezpečně vím, že v pravém sloupci funguje bannerová slepota a že do feedu, pravého sloupce, mobilu a na instáč nemáme dávat tu stejnou verzi a formát jedné kreativy. Tak nevím. Buď tedy na tom nejsem s PPC tak bídně, jak jsem si myslela, nebo jsme se nedozvěděli vůbec nic nového.
A jestli bych vám doporučila účast na #mktfestu příští rok?
Na to nemám jednoznačnou odpověď. Záleží, jaké bude téma, jaká je vaše specializace a co od toho očekáváte. Já se letos fakt chtěla přiučit od největších borců v oboru a zažít ten pověstný ostravský networking – což se mi splnilo tak na 30 % (první bod) a na mínus 30 (mktfest parties). Za tu industriální atmosféru a fajn zážitky jsem vážně moc vděčná, ale příští rok mrknu na program, jestli ten budget nebude pragmatičtější investovat do jiné konference zaměřené jen na můj segment. Možná jo, možná ne, kdo ví. Nechám se překvapit. 🙂
Lucka, PPC
1/ V optimalizaci nic nového pod sluncem
Z pohledu PPC jsme zahájili Marketing Festival čtvrtečním workshopem. Já konkrétně jsem se přihlásila na Optimalizaci výkonnostních kampaní pro e-shopy s Petrou Pacákovou. Po prvotních komplikacích s dopravou a poté wifi připojením jsme po půl hodině konečně začali. Pro PPC specialisty, kteří se v oboru už nějakou tu chvíli pohybují, nepřinesl workshop nic nového. Dynamický remarketing, Google Nákupy i RLSA známe. Ukázali jsme si například, jak efektivněji nahlížet na klíčová slova pomocí kontingenčních tabulek nebojak lépe kampaně strukturovat. Z workshopu jsem si tedy odnesla poznámky s příležitostmi, co v kampaních vylepšit a kde ještě zapracovat a tím zlepšit jejich výkon. A o to přeci jde, ne?
2/ Hazardní byznys
Hlavní program začal v pátek. Pro PPC nic moc zajímavého, ale rozhodně jsem nemohla dospat do soboty. Hned ráno jsem byla nastoupená na Jimovi Banksovi – a konečně zajímavé přednášce. Líbilo se mi, jak otevřeně mluvil o svých projektech z oblastí hazardních her i financí a taky problémech, se kterými se potýkal při bojích s Googlem (které řeší snad každá agentura).
3/ Roboti vpřed
Po Jimovi se ujal slova Andrej Pančík s přednáškou o automatizaci. Jak si zefektivnit práci na Facebooku díky nástrojům pro automatickou tvorbu inzerátů, které si vyvinuli sami v systému Represent.com.
Za mě jedna z nejlepších přednášek mého oboru byla od Fredericka Vallayese o budoucnosti kampaní a robotech v PPC. Naštěstí jsem si oddechla a žádná plechovka mě nahrazovat nebude. 🙂 Zato jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí: jak správně budovat a stanovovat cíle, jak využívat inteligentní systémy (např. propojením s lokalitou) a další vychytávky typu zadávat více znaků do druhého nadpisu reklamy v Adwords než do prvního a který z argumentů zapůsobí na uživatele více.
Doporučila bych vám Marketing Festival?
Celkově jsem z Marketing Festivalu měla smíšené pocity. Na jednu stranu spousta slabších přednášek, katastrofální překladatelky (eRTéBé a konzervy mě dostaly). Na stranu druhou pár přednášek, na které se opravdu vyplatilo jít! Večerní party stála za to jen díky úžasnému prostředí a všudypřítomnému jídlu a kávě. 🙂 Za mě dobré.
Bea, client servis
Jakožto Account Manager jsem se na Marketing Festival dostala úplnou náhodou. Vlastně jako jediný možný náhradník, který byl schopný překopat celý svůj plán (jak pracovní, tak soukromý) téměř z hodiny na hodinu. A ano byla jsem to já, která měla zmiňovaných 13 minut času na sbalení se na čtyřdenní cestu. Bez mučení přiznávám, že jsem vše podnikla ráda, jelikož jsem měla možnost strávit 4 dny v mém rodném kraji. A to mi stojí za jakoukoli námahu.
Takže jsem vyrazila rychlostí blesku. Bez registrace a bez povědomí, co mne na mktfestu čeká. Ale nevadí! To nastuduji cestou. 🙂
1/ Náš zákazník, náš kmán
Až ve vlaku jsem se dozvěděla, že možnost přeregistrace vypršela předchozí den a že tedy jedu na mktfest úplně zbytečně, protože se tam nedostanu. Emailová komunikace celkem strohá, bez možností a návrhů řešení. V tuto chvíli za mne organizace za 5. Rozhodně jsem ale se nemínila vzdát kvůli jednomu emailu organizátorů. Určitě se vše vyřeší na místě, to dám!
2/ Šrot, který vás pohltí
Co mne na Marketing Festivalu nadchlo? Lokalita, kterou organizátoři vybrali. Gong a celá oblast Dolních Vítkovic je vážně úžasná a Technical and Science center, kde probíhala páteční party, doporučuji k návštěvě všem, kteří se v tomto místě ocitnou. A klidně vezměte i rodinu – vážně stojí za to!
3/ Pozitivní doping
Stejně tak organizačně jsem byla nadšená na místě u registrací. Vstřícné slečny bez problémů vyřešily můj vstup a připsaly mé jméno na seznam účastníků. Super, že jsem se nevzdala. Po celou dobu bylo k dispozici také úžasné kafe, což jistě s povděkem kvitovali všichni, kteří po nočním „networkingu” usedali do sedaček na další celodenní maraton přednášek. Catering také nezklamal a široká nabídka musela uspokojit všechny strávníky.
Doporučila bych vám tuto akci?
Přednášek jsem se účastnila, nicméně ohodnotit si je nedovolím, jelikož mi to má ne/odbornost nedovoluje. 🙂 Mojí snahou bylo se alespoň pokusit zorientovat ve všech těch SEO, PPC a analytics news.
Za mne souhlasím s naší social guru Lenkou, že mktfest je velmi zaměřený na specializace v oboru online marketingu, ale social jaksi v hledáčku
organizátorů zaostává. Škoda. Možná příště.
Po kém on je? Aneb jak pracovat s trendem víc než jiní
REALTIME MARKETING
Letošní Pokémánie se v marketingu nevyhnula ani těm nejzarputilejším ignorantům. Agentury i značky se probraly ze svého poklidného letního spánku a jako mávnutím pokébalu se začaly předhánět, kdo se sveze na vlně tohoto trendu jako první. A kdo bude tím „vocasem”, který si opokémoní profil třeba až v srpnu. S hrdostí můžu říct, že obojí jsme zvládli my. 🙂 Mrkejte jak a nasajte naše cenné poznatky k přípravě real-time kampaní.
Hned úvodem podotknu jednu zásadní věc. Neříkáme, že jsme tu naši kampaň udělali absolutně nejlépe. To ne. V zahraničí je řada borců, kteří se zvládli pokémony ohánět rychleji a jistě i lépe. Ale na ten malý český rybníček jsme si nevedli špatně. A podařilo se nám ukázat, že jde na tu vlnu trendu naskočit i trošku jiným skokem – byť s menším prknem, než mají třeba ostatní. Jakože s menším týmem, starším publikem a v jiném segmentu, koho by to teda netrklo. 😉
Kapitola I: První post
Hlavně na nic nečekat
Začalo to jako u všech. S chichotem jsme v kanclu odpalovali ptáky a housenky u monitorů, na parapetu a na stolech. Jak jsme se ale jali lovit netopýry i na záchodě, pochopili jsme, že tohle bude něco většího. V takové fázi je potřeba na nic nečekat a hned zapojit klienta. Tím naším vyvoleným se stala ERV Evropská pojišťovna.
Díky velké vzájemné důvěře šlo všechno ráz naráz. Stejně jako v ulicích, kde už to mezitím chodci bořili do sloupů. Bingo, naše téma. Perfektně relevantní k produktu cestovního pojištění – což je taky základ. Nechytat se trendu, který je pro vás mimo mísu. To se pak super #VISItka rázem promění v samoúčelný trapas.
Lajky se sypaly jako pokébaly z PokéStopu
Dobrou souhrou týmu i klienta se nám podařilo dělo: dostat se mezi vůbec první značky na českém trhu s pokemonizací obsahu. Předběhli jsme i takové velikány jako O2, KFC nebo třeba Huawei, s dalšími v několikadenním závěsu.
A je jedno, že naší fanouškovské základně už dááááávno nebylo -náct; i tak jsme výsledky zbořili své interní cíle. Lajky se sypaly jako pokébaly z PokéStopu.
Jasně, na jiné (globální půlmilionové) značky třeba žádná hitparáda, ale na menší, ryze českou stránku super. Hlavní je měřit se se sebou samým.
Kapitola II: Po kém on je?
Hlavně nezastavit, kde končí jiní
PokéPost done, ego pohoněno a dušička klidná. Tady drtivá většina firem skončila. Ale my ne.
Čím víc jsme nachodili kilometrů a vylíhli vajec, tím naše intuice a hbitost sílily. Zatímco jiní montovali prvního Pikachu do postu, my jsme už rozjeli
seriál. Nazvaný hezky česky „Po kém on je?” Protože i nehod a bizáru kolem Pokémánie začalo v zahraničí narůstat – a to je jasný materiál pro seroš.
Nabořený policejní vůz, násilníci číhající u PokéStopů, armádní prostory narušené lovci pokémonů… Stačilo jen šikovně vybírat a uzpůsobit sdělení produktu. Voilá, produktové posty byly na světě. Vykryli jsme postupně nejen standardní pojištění do zahraničí, ale i specifické cestovní pojištění pro těhotné a top aktuální rizikové faktory cestování:
Klasické poučky do koše
Že jsou textace těchto postů delší? A případy ujeté? U realtimu nevadí! Fanoušci se i tak perfektně chytli. Rozjeli diskuze, lajkovali, sdíleli – a padly i
nějaké ty pochvaly. A kdo kdy spravoval nějaký profil, ten ví, že samovolná pochvala fanouška fakt vnitřně nakopne. Byť navenek děláme, že a co, viď.
Efektivní dojezd
Super je, že seriál jsme dojížděli v srpnu. A stejně šlapal i tehdy, utlumující se Pokémánii navzdory.
Profilu i produktům na webu jsme hezky zvýšili návštěvnost. A taky jsme si dost upevnili pouto v týmu. Protože vědět, že spolu dokážete rychle reagovat na trend – a ještě s ním zvládáte pracovat víc než jiní – je rozhodně fajn. Občas je dobré si tohle prověřit. Už pro ten pocit, kdy se imaginárně poplácáte po zádech. A na tom obláčku, s hlavou vztyčenou, jdete poděkovat za 45. debilní dotaz svému oblíbenému haterovi.
Jak jste pokemonizovali obsah vy? Podělte se s námi o své imaginární plácance.
A kdyby vás zajímalo něco víc k realtime marketingu nebo strategii na sociálních sítích, určitě nám napište.