Z deníčku pravopisného hnidopicha – 1. díl
Zkušenosti copywriterky, korektorky a přiznávám, že i vlastní zapomnětlivost, mě dovedly k vytvoření kouzelného souboru. Takového, který mi v mžiku díky zkratce Ctrl+F efektivně pomáhá jak se syntaktickou výstavbou textu, tak i mnohem častěji s pravopisnými „chytáky“. Materiálu jsem už nasbírala dost a jsem zvědavá, zda i vás tyhle jevy umí potrápit. Pojďme se podívat na první výběr několika z nich.
Tchýni byste přece nezapoměli vzít s sebou, když Vám dala naposled tak vyjímečně dobrý tip na viný sklípek – respektive 3 sklípky, v níchž často vzdává holt viné révě.
Bije vás snad něco v této větě do očí? Mělo by. A doufám, že to není pouze zvyšujícím se tlakem při asociaci na slovo tchyně.? Kde všude tedy řádil pravopisný šotek?
S dlouhým, nebo krátkým? V pravopisu na tom záleží!
Na tchyni je téměř každý krátký a málokdo se jí chce věnovat více času, než je nutné. Proto její působení neprodlužujte a pište ji jen jediným správným způsobem, a to s krátkým y. Stejně tak byste ve Slovníku spisovného jazyka českého nenašli jedinou zmínku o slově níchž. I v tomto případě jsem vás chtěla zmást zbytečným dloužením vztažného zájmena „jenž“ v 2. pádě mužského neživotného rodu. Tato pravopisná lahůdka bývá totiž dalším nerozlousknutým oříškem mnoha psavců. Nejste si stále jisti jeho používáním? Pak nahlédněte do této přehledné tabulky.
Teď už vám musí být jasné, že správnou podobou v našem souvětí je z uvedených variant pouze nichž. A to proto, že se před ním vyskytuje předložka. U výjimky ale takovou pomůcku nenajdete – je to prostě fakt. Sama o sobě potvrzuje svůj význam. A to, jak ji správně naškrábat na papír nebo vyťukat do kompu, si prostě musíte hluboce vrýt do paměti. Vždy ji píšeme s dlouhým tvrdým ý po v, NIKDY s měkkým dlouhým í po j. Nemá totiž nic společného ani s jímkou nebo jímáním vody u vás na zahradě, ani s vyjímáním se tmavé skvrny od ranní kávy na bílé košili vašeho kolegy.
Neposedná enka
Jedno sem, jedno tam. Někdy s, jindy zase bez. V některých případech mohou dokonce změnit význam slova (srov. ranní čaj vs. rané brambory). Kdo si to má pamatovat… Já, vy, v ideálním případě všichni Češi! Na n ve slově zapomněl prostě nesmíte zapomenout. Jinak si rovnou můžete začít tesat pomník k pravopisnému hrobu. Vlastně i tento kus kamene může být nápomocný k lepšímu zapamatování si správného tvaru slova.? U vinné révy je to jednodušší! Ať už budete večer koštovat chuť vinných hroznů ve vinném sklípku, nebo se po nich budete ráno cítit vinní, že si z onoho večera nic moc nepamatuje, vždy bude počet enek totožný – zdvojený.
Vám vs. vám?
Stejně jako u Ti vs. ti, Tobě vs. tobě, Vy vs. vy, Vás vs. vás, tak i u Vám vs. vám záleží na míře formálnosti a na množství příjemců, kterým text adresujete. V běžných textech klesá míra formálnosti, a proto není velkého V/T potřeba. Naopak jimi nic nezkazíte v každodenní e-mailové komunikaci, u které bude pouze jeden příjemce. Mrtvé duše ve skrytých kopiích v klidu přehlédněte.
Holt, občas holdujeme
Tady není o čem diskutovat – alternace t a d mění nejen druh jednotlivých slov (citoslovce vs. podstatné jméno), ale i jejich význam. Stačí si uvědomit, čemu vy osobně holdujete, a řešení je na světě. Pokud je to například sklenička něčeho dobrého večer po práci, tak je dost pravděpodobné, že si druhý den ráno povzdechnete od bolesti hlavy. Ale tak už to, holt, chodí.?
? Tak už je to křišťálově jasné? Zkuste si na kousek papíru napsat ono souvětí z úvodu článku. Při 100% úspěšnosti by vám mělo vzniknout toto souvětí: Tchyni byste přece nezapomněli vzít s sebou, když vám dala naposled tak výjimečně dobrý tip na vinný sklípek – respektive 3 sklípky, v nichž často vzdává hold vinné révě. Nakolik jste se přiblížili správné variantě?
Tím, že si budete dávat pozor na často opakované pravopisné chyby, se z vás hned nestávají tzv. Grammar Nazi, aspoň tedy doufám ?. A když občas dloubnete i do svého kolegy, nic tím nezkazíte. Alespoň se zase něco přiučí a do budoucna mu to dodá před klientem ještě větší punc. Nezáleží na tom, zda vás živí psané slovo nebo analytika. Všichni jsme Češi!
Downvote: Facebook testuje novou reakci
K palci se už před nějakým tím pátkem přidali i srdíčko, vychlamánek, pan udivený, smutníček a mrzout. Nově by se tyto reakce mohly rozrůst o dalšího člena – Downvote. Facebook se už pustil i do jeho testování.
Co když se mi to nelíbí?
Ne s každým příspěvkem nebo komentářem na Facebooku lze tak úplně souhlasit. Známe to všichni. Jenže jak rychle vyjádřit vlastní nesouhlasný postoj, aniž bychom museli psát dalekosáhlé komentáře? Downvote má usnadnit komunikaci právě ve všech takových případech. Sociální síť se už pustila i do jeho testování. Zatím na něj můžeme narazit pouze v komentářích pod veřejnými příspěvky stránek (ne uživatelů ani skupin) v USA.
Zdroj: Forbes.com
Co Downvote umí?
Tlačítko umožňuje uživatelům Facebooku upozornit na nelíbivé až nevhodné komentáře. Po zakliknutí buttonu se komentář skryje. Zároveň uživatel může svou reakci blíže specifikovat. Důvodů je hned několik. Obsah komentáře mohou označit za urážlivý, zavádějící nebo absolutně mimo téma. Stejně tak mají možnost komentář zpět zobrazit.
Zdroj: Forbes.com
Kliknutí na Downvote se nikde u příspěvku nezobrazí. Ví o tom pouze sociální síť. Uživatelé ani vlastníci stránky také nevidí, kolikrát byl určitý komentář tlačítkem označen. Facebooku by toto opatření mělo pomoci nejen co do rozpoznání vhodnosti komentářů. Varovat by mohlo také před případnými Fake News (tzv. falešnými zprávami).
Práce ve stoje, houpací sítě, ale i vlastní salátové záhony. Novodobý design kanceláří cílí hlavně na spokojenost zaměstnanců
Jednu třetinu života. Přibližně tolik času strávíme prací. A ne každému se daří pracovat v harmonii s nohama zabořenýma v písku odněkud ze Srí Lanky. Bohužel. Ať už pracovní dobu trávíte v malých uzavřených kancelářích anebo rozlehlých open space prostorech opředených ne zrovna příliš dobrou pověstí, současné trendy v designu kanceláří vás jistě potěší. Prostory i jejich vybavení se totiž daleko více zaměřují na spokojenost zaměstnanců než kdykoliv předtím.
Nejen vířivky, herní koutky, ale i dokonce posilovny a dostatek relaxačních zón nejsou už v dnešní době pouze záležitostí velkých zahraničních firem. S mírnou dávkou zpoždění tyto prvky prostupují do českých společností, které mnohdy v těchto řešeních vidí způsob, jak udržet především mladou generaci mileniálů spokojenou i v kancelářích.
Podniky začínají chápat, že se nejedná pouze o kusy nábytku a dekorací, které zaplňují prostor. Dnes už je vnímají jako prostředky, které dokážou zaměstnancům zpříjemnit pobyt v práci, dělají je spokojenějšími, a tedy i produktivnější. A co všechno může prospět k dobré atmosféře v kanceláři?
Přirozené světlo a přírodu evokující zeleň
Dostatek přirozeného světla je základ. Ale ani velká okna nezaručí kvalitní osvětlení po celý den. Absence denního světla je v mnoha kancelářích kompenzována stropními zářivkami. U takových řešení se ale designéři chytají za hlavu a doporučují volit raději menší stolní či přenosné lampy nebo lustry se stylovým stínítkem. Nejenže je takové světlo pro oči daleko příjemnější, ale také se každý z osazenstva kanceláře může svobodně rozhodnout, kdy už jeho oči umělé osvětlení potřebují.
Správně zvolené barvy stěn dokážou udělat také své. Jelikož se letošní trendy přiklánějí hlavně k přírodě, nikoho nepřekvapí, že by se v interiérech kanceláří měly objevit odstíny zelené a hnědé barvy. V zapomnění neupadá ale ani bílá klasika.
Na co jsou však barvy krátké, je vdechnutí prostoru trochu života. To zajistí zeleň v podobě rostlin, které se nemusíte bát umístit ani přímo na zeď. Pomocí speciálních živých zdí můžete dát dle libosti vzniknout rozmanitému záhonu. Ten nejenže vaši kancelář obohatí o potřebný kyslík, ale navíc si do něj můžete nasadit i bylinky nebo sálat k obědu.
Flexibilní společnosti si žádají flexibilní vybavení. Třeba i houpací síť
K uvolněnější struktuře, která ve společnostech začíná panovat, se váže i flexibilnější přístup k výkonu zaměstnání. Trendy v kancelářském nábytku směřují stejným směrem. Vybavení by mělo být lehce ovladatelné, snadno přenosné a především polohovatelné. Módní jsou výsuvné stoly s vyklápěcími deskami, které zaručují vysoký pracovní komfort nejen při běžné práci v sedě, ale i při změně polohy pro vzpružení těla vestoje. Kancelářské stoly většinou už disponují i úložnými prostory, rafinovanými skřínkami na napájecí a propojovací kabely uvnitř sebe samých, což vytváří příjemný pocit čistého stolu bez změti kabelů. Nejlepší modely mají zabudované rovnou i nenápadné nabíjecí plochy a USB porty. Jako levnější alternativa pro organizaci kabelů velmi účinně poslouží kabelové sponky, které se dají pořídit v základních ale i stylových designech. Pokud neplánujete výměnu celého stolu, ale drobná organizace by mu prospěla, vyzkoušejte smart poličky. Podle svoji velikosti mají v sobě zabudované například nabíječku na mobil, USB porty, místo pro kancelářské potřeby, ale i odkládací držák na hrnek nebo pořadač vizitek. Na trhu se dají sehnat už i v dřevěném provedení, tak proč nedotáhnout přírodního design kanceláře k dokonalosti.
Zdroj: Living Zdroj: Pinterest
Pokud nejste zrovna fandové stolních pořadačů a máte pocit, že na stole zabírají jen místo, doplňte kancelářské stoly zásuvkovými kontejnery na kolečkách. Nejenže do nich ukryjete vše nepotřebné, ale můžete je zasunout pod stůl a nebudou vám zabírat další místo v kanceláři.
K velmi populárním a zároveň stále trendy sedacím pytlům se pro tento rok přidávají pletené taburetky. Jsou oblíbené nejen pro svou multifunkčnost, ale také do kanceláří vnáší prvek domácí pohody obývacího pokoje. Využít se dají jako sedák, záhlavek nebo jako podložka pod nohy. Pokud si chcete připomínat letní dovolenou každý den, rozhodně si pořiďte pod nohy místo taburetky houpací síť. Vyrábí se v mnoha barevných provedeních a jejich instalace velmi jednoduchá. K upevnění slouží pouze dva boční háčky.
Spokojený zaměstnanec = výkonnější zaměstnanec
Ne každá společnost potřebuje promítací sál ve stylu Star Wars na pravidelné porady, ale trocha stylového osvěžení by mnoha českým kancelářím nebyla na škodu. Nejen proto aby jejich klienti viděli společnost jako pokrokovou, ale především kvůli svým zaměstnancům. Neboť spokojený zaměstnanec je výkonnější zaměstnanec. Tak se nechte inspirovat, anebo ještě lépe – zeptejte se svých kolegů, co by jim pobyt v kanceláři zpříjemnilo.