Mohou menší sítě nahradit zadavatelům Facebook?
O ústupu Facebooku z pozice hegemona sociálních sítí se mluví už řadu let. Výhodám nastupujících médií, jako jsou TikTok, Snapchat, Spotify, Twitch nebo Reddit, i jejich snahám oslovit tuzemské klienty, se věnovala listopadová diskuse Marketing BBQ Superbrands 2022. V útulném prostředí svých nových kancelářských prostor ji spolu se společností Superbrands uspořádala internetová agentura Visibility.
SEO a PPC: O čem to je, kolik stojí a kterou cestou jít?
Jedním z cílů marketingu je, aby se vaše stránka zobrazovala na předních místech ve výsledcích vyhledávání. Existují dvě základní cesty, které se ovšem doporučuje používat dohromady, máme na mysli “organické” SEO (Search Engine Optimization/Optimalizace pro vyhledávače) a PPC kmpaně (Pay-Per-Click/Platba-za-klik). Každá z cest má své výhody i úskalí. Abyste se mohli lépe rozhodnout, kterou z nich využít nebo jak mezi ně přerozdělit váš budget, rozhodli jsme se sepsat krátký návod na použití.
VISI a udržitelné podnikání
Rozhovor o udržitelnosti a podnikání. Přinášíme vám rozhovor na téma udržitelnosti mezi Kateřinou Kang a Vojtou Foukalem. Co motivuje Vojtu ke změnám ve VISI, kdo jsou jeho vzory a proč udržitelnost? První z řady článků na toto téma.
Katka se ptá: Proč ses rozhodl pro udržitelné cíle ve VISIBILITY DIGITAL?
Vojta odpovídá: Nešlo ani tak o nějaké nové rozhodnutí. Spíše pojmenování části hodnot, která spojuje náš tým. Zodpovědné podnikání je pro mě vcelku široké téma.
Ve svých firmách jsem se vždy řídil zodpovědností primárně vůči lidem, kteří pro mě pracovali. Do firmy jsem například často brali ženy, které byly ve věku a vztahu, kdy bylo vysoce pravděpodobné, že si budou chtít s partnerem pořídit rodinu a je spousta firem, které se cíleně vyhýbají ženám v této situaci. My jsme s tím naopak nikdy neměli problém a naopak se otevřeně bavíme o plánech na rodinu a snažíme se společně nastavit spolupráci tak, aby mohly skloubit pracovní a rodinné priority.
Otevřenost všem možným typům lidí a hodnot je v naší DNA od začátku.
Vojta se ptá: Ty jsi taky VISI prošla a následně jsi založila asi největší skupinu kopíků na českém Facebooku. Jakou stopu jsme zanechali na tobě – a prosím dobré i špatné.
Katka odpovídá: Pracovat pro VISIBILITY pro mě bylo důležité z několika důvodů. Ta spolupráce mi přinesla hned několik schopných specialistů do života, s některými z nich jsem stále v pracovním i nepracovním kontaktu. A jsem za to moc vděčná. Taky mi tím došlo, že nechci psát pro jakýkoliv projekt, že chci mít volbu si “vybrat” jako na volné noze. Nechci psát pro některé obory a průmysly. To vnímám jako dlouhodobou udržitelnost pro sebe samu a moje hodnoty.
Katka se ptá: Jaké první kroky jste ve firmě pro udržitelnost podnikli?
Vojta odpovídá:Pokud bychom se zaměřili spíše na oblast ekologie, tak tam je se toho moc nedělo. Mnoho lidí z týmů praktikuje plogging (aktivita kombinující běhání a sbírání odpadků. Zrodil se ve Švédsku v roce 2016), například v akci “Ukliďme Česko”. Odpad třídíme nadstandardně. Ale nejsme výrobní firma, nemáme mnoho odpadů, obalů, výrobu, ani energetickou spotřebu. Ale již zhruba rok jsme se bavili o tom, že několik z nás doma prosazuje obměnu úklidových prostředků za ekologické a že by se to samé dalo aplikovat ve firmě. A zároveň zveřejnit proč a jak jsme to provedli. Vznikl tak článek Přemýšleli jste o zeleném úklidu?, za který patří velké díky naší Natálii, za realizaci celé změny.
Vojta se ptá: Jediné, co netřídíme, je odpad z ovoce a zeleniny, máš nějaký návrh, co s tímto odpadem?
Katka odpovídá: Netřídění bioodpadu je, bohužel, hodně rozšířené. 40 – 60 % odpadu v českých černých popelnicích tvoří bioodpad, který by mohl dál sloužit. Podle nedávného výzkumu jeden obyvatel sídliště vyhodí až 33 kg potravin za rok. Pokud tedy v okolí VISI není žádná hnědá popelnice, vnitroblok s kompostem ani zahrádka, můžete kompostovat. Kompostér nebo vermikompostér vám promění zbytky z kuchyně na přírodní hnojivo pro pokojovky v práci, doma nebo pro trávník před domem. Kokoza.cz na to vytvořila brožury ke stažení zdarma Kompostování ve městě a Jak na vermikompostování. Zbytečnému plýtvání jídlem se věnuje projekt Zachraň jídlo. Dělá osvětu a píše kuchařky, jak vařit ze zbytků, které by skončily v koši. Něco, co dělala běžně každá československá babička, ale dneska se to musí připomínat.
Katka se ptá: Jaké další kroky plánujete ve VISIBILITY do budoucna? Budete kompostovat?
Vojta odpovídá: Mnoho firem si ekologickou “odpovědnost” vyřeší nákupem různých forem “odpustků” (vysázení stromů někým jiným, najdeme jiný příklad? A pod.). Mě osobně více láká diskuse nad tím, co může udělat každý jednotlivec a firma jako taková jinak ve své denní činnosti.
A hlavně zodpovědné podnikání je mnohem širší téma, než jen ekologie. Za mě jsou nyní nejzajímavější zapojení ploggingu do našich teambuildingu. Prostě si lokalitě každého teambuildingu chceme vybrat nějaký mikroregion a ten během pár hodin zbavit odpadků.
Dlouhodobě by mě lákalo vybudovat nějaké podnikatelské městečko na okraji Prahy, které by bylo energeticky soběstačné, řešilo nízkoenergetické domky/kanceláře a bylo hodně zelené.
A především je pro mě odpovědnost za to, jaký dopad má naše podnikání na společnost. Aby každý, kdo projde VISI dostal co nejlepší prostor k realizaci své unikátní osobnosti a až VISI jednou opustí, tak aby cítil svůj osobní a profesní posun, který mu čas ve VISI umožnil.
A možná zvážíme kompostér…
Vojta se ptá: A co bys udělala ty, jaké změny, pokud bys řídila firmu našeho typu – tedy kancelář a prodej znalostí?
Katka odpovídá: Souhlasím s tebou, že to je především o jednotlivci a o tom, co může dělat každý den. Těžko se někomu vnucují takové principy, přijde mi jednodušší si takové lidi do firmy už rovnou vybírat – jestli jim záleží na životním prostředí a na “zdraví” pracovního prostředí. Kdybych tedy měla takové ambice mít “zelenější” firmu, tak bych s takovým záměrem už dělala výběrová řízení. Pokud s tím chce ale nějaká firma začít po několika letech, je spousta možností. Například je možné používat netoxické úklidové prostředky, vyhnout se jednorázovým plastům, mít zdravé eko barvy na stěnách i laky na nábytku firmy, odebírat “zelenou” elektřinu, třídit a snižovat odpad, bioodpad házet do hnědé popelnice nebo kompostéru, používat recyklovaný papír a eko tisk, snižovat živočišné produkty v ledničce/na firemním menu, nakupovat lokální suroviny, mít firemní auta bez fosilních paliv, perlátory na vodovodních kohoutcích, které snižují spotřebu vody o desítky procent a na WC šetřič splachování,… Je toho mnoho, co má dopad každý den.
Katka se ptá: Co je podle tebe největší problém v udržitelnosti pro firmy?
Vojta odpovídá: Za mě je to především povrchnost přístupu velké části firem (například “odpustky” výše) a zúžení pouze na ekologii. Podle mě je udržitelnost primárně o přístupu k lidem, dopadu mého podnikání na ně a ekologická odpovědnost jako změna denního fungování jednotlivce i organizace. Bez dotací, bez odpustků.
Vojta se ptá: Jak vidíš ty ekologickou odpovědnost?
Katka odpovídá: Pro mě je ekologická odpovědnost téma, které je hodně široké. Není to jen o způsobu cestování do zahraničí nebo jídelníčku. Je i o tom, pro koho pracuju a jaké hodnoty tato firma nebo organizace má. Když budu jezdit do práce místo autem MHD, nejíst maso a mléčné produkty, tak asi nebudu pracovat pro Coca Colu, která patří mezi “top” znečišťovatele plasty na světě. Je to teď hodně vidět na nastupující generaci, která propaguje second handy, smysluplné projekty a záleží jí na eko-bio-udržitelnosti. Myslím, že to je hodně ozdravný trend. Někteří z nich to učí i své rodiče. Na druhou stranu mi přijde úsměvné se tady bavit o tom, jak můžeme být nyní eko, když ještě nedávno chodili lidé pro mléko ve skle se síťovkou a celé léto trávili na chatách bez koupelny a elektřiny. Bylo normální s ničím neplýtvat, vařit ze zbytků, zavařovat, opravovat,…
Katka se ptá: Co by podle tebe firmám pomohlo nebo ulehčilo přechod na udržitelnější a ekologičtější provoz?
Vojta odpovídá: Praktické návody a příklady jak na to (viz náš článek Přemýšleli jste o zeleném úklidu?) a znormálnění odpovědného přístupu. Zodpovědný se nerovná jen ekologický a ani jedno by nemělo být extremistické. Prostě zodpovědné podnikání je nový standard.
Vojta se ptá: Jaké jsou podle tebe TOP3 zdroje inspirace v ČR, pokud by kdokoliv chtěl změnit fungování firmy, ve které zrovna pracuje?
Katka odpovídá: To hodně záleží na tom, v čem se daná firma chce posouvat. Dá se na to dívat z hlediska fungování – pak bych doporučila třeba knihy od nakladatelství Jan Melvil Publishing, které vydává knihy jako Restart a jim podobné. Co se týče slušnosti a odpovědnosti, tak skvělou osvětu dělá Tomáš Hajzler, a projekt Slušná firma. Na Tomášově webu vás třeba hned trkne, že má otevřeně jiné ceny pro neziskovky, slušné firmy a ostatní firmy. Takhle nějak by mohly přece “znevýhodňovat” státy firmy, které produkují desítky % emisí ročně, ne?
Katka se ptá: Je někdo tvůj vzor v udržitelnosti (jedinec/firma/stát/…)? Jestli ano, tak proč?
Vojta odpovídá: Osobně mě inspirují spíše relativně menší podnikatelé, kde cítím autenticitu osoby zakladatele a hodnot týmu, než žebříčky globálních zodpovědných firem (viz např. Forbes), kde mám pocit, že motivace a aktivity jsou více hnány ekonomicky a za zodpovědné spíše proklamované následně.
Osobní příklady:
- Patagonia – miluji přírodu a hory a Patagonia je jedna ze značek, které podle mě spojují ekologii a kvalitu produktů.
- Sonnentor a Josef Dvořáček – byl jsem u něj loni a je to za mě etalon zodpovědného přístupu a sladění s top kvalitou.
- Etnetera – český příklad firmy, která má podobnou filosofii přístupu k lidem a společnosti (i když si občas někde konkurujeme).
- Tesla a Elon Musk – ano, spousta materiálů v bateriích a jejich získávání je opakem zodpovědného přístupu, ale mě se líbí málo známý fakt, že Elon zásadně tlačí na recyklovatelnost baterií, která je až 90% a od kritického množství elektromobilů očekává zásadní propad potřeby těžby vzácných kovů.
Vojta se ptá: A tvé vzory?
Katka odpovídá: Můj vzor je David Attenborough, který ve svém věku nesedí před televizí, ale vystřihl dokument Život na naší planetě, který hodně lidem otevřel oči. Dostal se totiž i k těm, kteří se do té doby o ekologii moc nezajímali. Mým dalším vzorem je Bryce Langston a jeho YouTubový kanál Living Big in a Tiny House, který inspiruje k jednodušším, minimalistějším a ekologičtějším variantám bydlení. Dnes má přes 4 miliony sledujících a inspirace bydlení z mnoha zemí. A pak mám oblíbeného “art-ivistu” z Islandu, který si říká Styngvi. Dělá ilustrace a grafiky, které lidem mohou změnit úhel pohledu na řadu důležitých témat. To jsou slavné osobnosti, ale myslím, že se zapomíná v debatě o odpovědnosti a ekologii na lidi, kteří žijí skromným a ekologickým životem naprosto přirozeně či intuitivně, nedávají to na žádnou sociální síť a nečekají za to od nikoho medaili. A takových je na světě mnoho.
Rozhovor vedli Kateřina Kang ze společnosti Econea a Vojtěch Foukal, spoluzakladatel agentury VISIBILITY DIGITAL
Rozhovor připravila Petra Kubálková
Martin Vasquez: Energie a humor funguje i v online
Na začátku roku jsme se ve VISI absolvovali skvělý čtvrtletní projekt koučinku prezentačních dovedností a to napříč celým týmem. Lektorem a koučem byl Martinem Vasquezem. Ještě jednou Martinovi moc děkujeme a jsme rádi, že si našel čas na rozhovor i pro naše čtenáře.
Martine, na svých stránkách uvádíš, že tvými tréninky od roku 2003 prošlo přes 16 500 účastníků, to je hodně velký počet lidí, pamatuješ si je všechny?
No je to šílené číslo, takže si je samozřejmě nepamatuju. Často se mi stává, že mě někdo zdraví, a když vidí, že vůbec nevím, připomene se… byl jsem u tebe na školení… a mně nezbývá než většinou přiznat, že nevím. Nicméně mnohem lépe si pamatuju tváře než jména.
Na svých kurzech využíváš principy divadelní improvizace, proč jsi vybral zrovna tuto techniku?
Vystudoval jsem DAMU v Praze, a mým největším učitelem byl prof. Ivan Vyskočil, což je takový novodobý otec improvizace v Čechách. Věnuji se jí 22 let a je pro mě velkým zdrojem inspirace. Ty principy a cvičení jsou u mě spíš cesta než cíl, ale mají v sobě ohromnou sílu. Např. několik improvizačních principů využitelných velmi dobře v komunikaci: Pozorně naslouchej. Buď připravený spolupracovat. Rozvíjej téma svého partnera. Nech druhého zazářit. Buď v přítomném okamžiku.
Martine, poslední rok, jsi se musel přesunout do onlin prostředí, mělo to tvojí práci vliv? Nechybí ti přece jenom v online prostředí atmosféra a energie, kterou předáváš na klasických offline kurzech?
Chybí a moc! Přesun do online zpočátku bolel, nechtělo se mi. Musel jsem se naučit hodně digitálních dovedností, vybavit si kancelář technikou, předělat prezenční kurzy pro online prostředí a protrpět si začátky, kdy mi to moc nešlo. Každopádně jsem za to opravdu vděčný. Poslední rok jsem odškolil 700+ hodin a opravdu se naučil úplně nové dovednosti, jako např. facilitaci v MIRO nebo prezentování ve všech možných online platformách. A energie i humor v online funguje. Jen je potřeba přidat!
Školíš obchodníky, markeťáky i startupy, připravuješ řečníky na TED Talks, co je pro tebe největší zábava?
Největší zábava je příprava spíkrů na MASH UP pro IMPACT HUB Praha. Jak říká moje dcera, mrtě nových projektů, příběhů a přátelství. Těším se, až pojedeme zase naživo.
Hodně firem a lidí přehodnotilo v posledním roce svoje podnikání, plánuješ ty nějaký nový projekt/knihu/kurzy?
Ano, s mými kolegy jsme před 3 lety založili Skilery , což je organizace přinášející do škol tolik potřebné dovednosti jako rétorika, argumentace, vyjednávání, podnikání a inovativní myšlení. A kromě workshopů pro žáky, budeme připravovat školení i pro učitele, protože jsme získali akreditaci MŠMT pro vzdělávání pedagogických pracovníků.
Jak se ti vlastně trénovali lidé ve VISIBILITY?
Bylo to parádní. Lidé ve VISI jsou připraveni se učit, zkouší nové věci a co je hlavní, jsou ochotni pracovat se zpětnou vazbou. Pro trenéra je to radost.
Na závěr, neměl bys pro naše čtenáře a čtenářky pár tipů, co dělat, aby byli úspěšní při prezentacích?
Nejlepší cesta k úspěchu je poctivě si odpovědět na těchto 5 otázek:
- Proč jim to prezentuju?
- Proč jim to prezentuju zrovna já?
- Co jim můžu ukázat vizuálně a nejde to lépe popsat?
- Jaký příběh vyprávím, kde začnu a kde skončím?
- S čím po skončení prezentace odejdou?
Rozhovor vedla Petra Kubálková, VISIBILITY
Odpovídal Martin Vasquez, Lektor & Kouč
Proč a kdy přistoupit k rebrandingu a kdy stačí změna UX?
Rok 2020 byl ve znamení rebrandingu velkých značek. Rozhodli jsme se přinést rozhovor s Janem Diblíkem, designérem, který spolu s VISIBILITY realizoval několik velkých projektů a “obléká” i nás.
Honzo, v roce 2020 bylo avizováno několik rebrandingů. Změna loga se nevyhnula ani Googlu nebo automobilkám. Moje otázka zní, kdy by měla firma začít přemýšlet o změně brandu a vše s tím spojené?
Abych to uvedl na pravou míru, jsou změny, které nemusí hned znamenat rebranding. Takovou změnou je například změna webu (převážně UX), která se dělá nejčastěji, a nutně nepřináší hlubší zásahy do značky, loga nebo celého brandu.
Ke změně webu klienti většinou přistupují v okamžik, pokud chtějí zvýšit jeho výkon, potřebují změnit UX design nebo zvýšit prodej. Vyhledávače totiž mají rádi aktualizace, a z toho důvodu bych doporučoval zásadnější úpravu webu udělat každých pět let. Během této doby (a často i kratší) se na webu projevuje technická zastaralost, která již neumožňuje potřebné funkce nebo požadavky. Zde je třeba si uvědomit, že prostředí internetu je velmi dynamické a i web, hlavně jeho funkčnost, stárne a od určité chvíle nedokáže plnit všechny požadované funkce. Takovým příkladem jsou například animace, které se nyní už dělají technicky jinak (přímo zdrojovým kódem) než před pěti lety.
Dalším důvodem bývá změna sortimentu nebo cílové skupiny. Tento jev jsme výrazně mohli pozorovat v době pandemie, kdy řada firem reagovala na měnící se situaci vytvořením e-shopů, formulářů pro klienty, nebo změnou složení svých služeb.
Estetickým důvodem pak bývá “vizuální zastaralost” a již nedostatečné reprezentování společnosti. Pak je na řadě kompletní rebranding značky. Estetickým důvodem může být také přejmenování společnosti nebo prostá potřeby změny. Zde bych rád použil opět příklad animace, za pět let se trendy často změní. Nyní například vhodně použité tzv. “mikroanimace” zpříjemňují uživatelský zážitek třeba na mobilních zařízení, které jsou nyní jedním z nejsilnější nástrojů, přes které uživatelé poprvé vstupujů ne web.
Na rozdíl od změny webu, rebranding nemá tak striktně dané důvody. Nejčastějším z nich je, podle mé zkušenosti, fůze nebo změna názvu. V těchto případech je rebranding nutností a nelze se mu vyhnout. Dalším obecnějším důvodem je pocitová zastaralost/neaktuálnost vizuálu vůči době nebo generaci(!). Mnoho studií a diskuzí se nyní věnuje Generaci Z, jak ji zaujmout, tato generace se vyznačuje životem online a rychlým tempem spojeným s okamžitým sdílením myšlenek a poznatků na různá témata a navíc pomocí různých formátů. Z tohoto důvodu je také vhodné přistoupit k rebrandingu včetně změn webu.
V úvodu jsem zmínila trend v roce 2020, kdy některé značky prošly rebrandingem, ráda bych znala tvůj názor, kterým značkám se rebranding povedl?
Asi bych měl začít u Google, který jsi již zmínila. Google udělal největší změnu tím, že kompletně sjednotil systém ikon, které se jim začínaly trochu rozutíkávat, což bylo způsobeno postupným vývojem ikon. Myslím si, že sjednocení je velmi zdařilé a nemám k němu žádné výtky.
Zdroj: Google
Rolls Royce se po dlouhé době také odvážil jít do změny, která reaguje na potřeby současné doby. Rebranding šel cestou zjednodušení linií, které umožňuje univerzálnější použití. Vybral také neutrálnější typografii.
Další ikonická značka z oblasti automotive, která se rozhodla pro rebranding je Volkswagen – VW. Firma se rozhodla na místo zásadní změny ze dne na den jít cestou postupných faceliftů podle grafických trendů jednotlivých etap. Uvidíme, co z toho bude, a bude zajímavé sledovat celý proces změny.
Já sám jsem v uplynulých pár letech dělal rebranding pro společnosti jako Fann Parfumerie (kompletní návrh CI), Tiscali Media, Prusa 3D (variabilní systém logotypů pro všechny značky a web design) nebo také Škoda Auto Vysoká Škola (celá corporate identity) projektem, který mě hodně bavil je Železná koule, pražský legendární gym, který se proslavil také vele-úspěšnou kampaní na HitHitu.
Abych to shrnul, co bych doporučil obecně u rebrandingu, je jít cestou “méně je více” stejně jako uvedené značky.
Chtěla jsem se zeptat, pro úspěšný rebranding stačí například změnit jenom logo, nebo je třeba jít i do změny webu, co by jsi doporučoval?
Pokud změníme vizuální identitu značky, logicky se to nějakým způsobem odráží i na webu. Někdy stačí pár úprav, někdy se vezmou dvě mouchy jednou ranou a při této příležitosti se web upraví nebo zcela předělá, aby splňoval i nové požadavky na UX. Opravdu záleží na jednotlivých případech. Proto bych doporučoval si nejdříve zjistit potřeby, očekávání a požadavky a následně nechat celý brand projít auditem. Takový audit může přinést například i doporučení do oblasti SEO nebo právě směrem k novým formátům nebo technologiím.
Samotné logo je jen malý dílek velké skládačky vizuální identity. Cílem vizuální identity je, aby byla firma identifikovatelná i bez použití loga – například z obalu nápoje (Coca-Cola), Vzoru (Louis Vuitton), zvuku (Netflix znělka) a podobně. Každý projekt je unikátní. Někdy je problematické logo, kdy bylo historicky navrženo někde na koleni, a jak firma vyrostla, je potřeba ho řešit na profesionální úrovni, např. aby bylo použitelné ve všech velikostech i aplikacích – zde typicky nevhodné do profilových výřezů na FB nebo LinkedIn, Instagramu atd. Dalším důvodem je, že mezitím mohla vzniknout kvalitní identita nebo alespoň její stavební kameny, pak stačí jen facelift loga nebo logo nové a zbytek může zůstat.
A jaká je tvoje zkušenost? Děláš častěji změny oddělené, jak říkáš facelift nebo kompletní změnu celé strategie?
Velmi často dělám kompletní změny brandu nebo aktualizace identity. Věřím tomu, že celá značka musí mít myšlenku, příběh a koncept – ať to zní jakkoliv otřepaně. Samotné logo nikdy žádnou velkou story o sobě neodehraje.
K rebrandingu se musí přistupovat opatrně a postupně (i když se navrhuje najednou jako komplexní organismus). Často volíme přecházení na novou identitu v několika krocích, aby byla změna pro veřejnost pozvolnější a méně radikální.
Samozřejmě lze změnu udělat i opačně, a to s velkou slávou všechno vypálit najednou, chce to ale správně podpořit PR a změnu “vysvětlit”, protože každá změna je dvousečná a měla by vést ke zlepšení a nevytvářet negativní energii a odezvu. Každopádně bych doporučoval změnu konzultovat a důkladně rozmyslet potřeby.
Honzo díky moc, už teď se těším na změnu, co připravuješ pro nás. Díky za rozhovor.
Rozhovor vedla Petra Kubálková
Odpovídal Jan Diblík, Head of UX & Design VISIBILITY & designer www.digitalbrothers.cz
Co vám může přinést využívání RTB v online strategii
Znáte RTB? Pokud ne, přinášíme vám rozhovor s Jolanou Berkovou.
VISIBILITY DIGITAL spolupracuje s Jolana Berková, která je oficiální Google trenérkou v Česku na službu Display & Video 360. V roce 2018 se DoubleClick Bid Manager změnil na Platformu Display & Video 360 a byl uveden na trh jako nový nástroj Google pro marketing. Ihned jej za svůj přijalo hned několik velkých agentur, ale stále zůstává nevyužitou příležitostí pro drtivou většinu menších agentur a inzerentů. My ve VISIBILITY bereme inovace v marketingu, jako naši každodenní manu, a proto jsme se rozhodli tento nástroj začít využívat a pro vás vyzpovídat Jolanu.
Mohla bys v krátkosti vysvětlit, proč bych měla, jako klientka, zvažovat Programatickou reklamu? Jaké jsou výhody a nevýhody RTB?
Nejdříve je důležité si říct, kde se pohybujeme. O přímém nákupu inzerce všichni víme, pak také známe programmatic, který se často používá jako synonymum k RTB, ale jde o širší pojem. Je důležité si uvědomit, že pojem programatická reklama označuje nákup reklamy skrze automatizovaný nákupní proces. Tudíž pod programatickou reklamu spadají nákupy reklamních ploch přes PPC systémy, sociální média či RTB ekosystém. To znamená, že spousta klientů již programatickou reklamu vlastně využívá.
Pojem RTB (zkratka Real Time Bidding) je aukce reklamního prostoru v reálném čase založená převážně na modelu CPM (platba za tisíc zobrazení). Celý proces RTB aukce probíhá zcela automatizovaně během pouhých několika desítek milisekund ve chvíli, a to ve chvíli, kdy je stránka vykreslována.
Kdybych měla shrnout, co patří mezi hlavní výhody RTB, tak je to možnost každou reklamu velmi přesně cílit. A teď ty výhody DV360. V DV360 máme k dispozici mnoho bezplatných audiencí Googlu jako je třeba cílení na demografie, zařízení, behaviorální cílení nebo si můžeme také vytvořit publikum uživatelů, kteří vyjádřili záměr nákupu nedávným hledáním konkurenčních značek či produktů. Zároveň ale můžeme také nakupovat kvalitní data od externích poskytovatelů.
Nesmíme zapomenout, že RTB má také přístup k široké škále webů, kde se reklama může zobrazovat. Cílit tak lze jak na konkrétní stránky a tak i pozice na nich.
RTB disponuje velmi širokým spektrem zajímavých kreativ, které není možné nakoupit v jiných online kanálech. V platformě DV360 můžeme nakoupit například formáty jako je vysoce vizibilní branding, banner, video, nativní reklama, audio reklama nebo YouTube. V současnosti jsou s oblibou využívány exkluzivní interaktivní reklamy jako je Parrallax, Flipbook nebo Cue Card, které mají za cíl zajistit interakci s cílovým publikem a posílit tak zvýšení Ad Recall.
Pokud bych měla ještě zmínit jednu z největších výhod RTB od přímého nákupu, tak je to určitě pokročilejší řízení frekvence napříč kampaní a formáty. RTB je vhodné využívat pokud nám záleží na budování awareness a tím i zásahu unikátních uživatelů. Díky plnému využití Google Marketing Platform (CM& DV360) můžete kontrolovat a analyzovat výkon vašich reklam skrze všechny online kanály a tím získat jediný pohled na své publikum napříč všemi využívanými platformami.
Oproti tomu, jeden z nejvíce využívaných online kanálů, Pay Per Click je vhodný pro výkonnostně zaměřené kampaně a zaměřuje se na posílení prodeje a zájmu o produktu nebo značku.
Řekla by jsi, že programatický způsob nákupů médií je nový trend?
Popravdě řečeno, já Real Time Bidding již nepovažuji za nový trend, jelikož je na trhu delší dobu. V posledních letech ale pozoruji, že roste zájem o tuto oblast nejen ze strany agentur, ale i ze strany samotných klientů. Vše souvisí s určitou edukací trhu, kterou považuji za velmi klíčovou a v poslední době se jí snažím více věnovat, nabízím různá školení nebo konzultace.
Jolano, ještě mě zajímá, pokud již nyní agentura pracuje s Google Ads a zvažovala by přechod na DV360, uměla by jsi říct, kdy je tento přechod správné rozhodnutí?
Výběr správné platformy musí být v souladu s obchodními cíli. Pro krátkodobý výkon se doporučuje Google Ads a to vzhledem k širokým možnostem kombinací bidovacích strategií a silnému algoritmu. Pro budování značky a povědomí o značce je DV360 jasnou volbou. Umožňuje lepší kontrolu nad osloveným publikem, umístěním a má silné nastavení brand safety a pokročilejší kreativní možnosti.
Obecně Google nabízí inzerentům dvě možnosti nákupu display reklamy. První z nich je klasická možnost nákupu reklamy GDN skrze Google Ads, druhou možností je nákup programatické reklamy skrze systém Display & Video 360 (využívá se většinou spolu s Campaign Managerem), spadající pod Google Marketing Platform. Obě platformy umožňují nakupovat obsahové kampaně, ale každá z platforem má jiné funkce a je důležité na základě vašich potřeb efektivně využít tu nejvhodnější.
Google Ads umožňuje kampaně využívat pouze v rámci Google Display Network, YouTube nebo Gmail. Je vhodnou volbou pro malé a střední inzerenty, který nechtějí příliš investovat do programaticky nakoupené grafické reklamy.
DV360 je platforma, která umožňuje programatický nákup s širšími možnostmi nastavení, výběrem webů, umístění reklamy a formátů reklamy.
Jak rozšířené využití platformy DV360 je v ČR?
Tak na tohle je velmi těžké odpovědět, protože ne všechny digitální agentury spravují kampaně v systému Display and Video 360, ale využívají platformu Adform, která také nabízí nákup skrze RTB.
RTB je podle mě specifický obor, kde je třeba dbát na určitou úroveň odborné znalosti. Automatizované možnosti v platformách představují jen 50 % úspěšných kampaní, zatím co druhá polovina závisí na lidském úsilí.
Rozhovor vedla Petra Kubálková, VISIBILITY
Odpovídala Jolana Berková – Programmatic Consultant (Google Marketing Platform Trainer) a specialistka VISIBILITY
#VISI well-being
Již rok se celý svět snaží vyrovnat s pandemií. V médiích čteme články o možnostech práce z domova a jak se zaměstnavatelé přizpůsobují situaci. Velké i malé firmy se snaží nastavit pravidla práce z domova, všichni se učíme zacházet s nástroji online komunikace pro naše schůzky, domácí výuku našich dětí, setkání s rodinou nebo přáteli. Svět se stává plně vizuálním. Jako digitální agentura nemáme tolik problému se situaci přizpůsobit. Kanceláře jsou sice otevřené, ale pravidla jsou striktní – rozestupy, roušky, dezinfekce kanceláří, testy. Řada našich specialistů*tek “nucený” home office vítají.
První vlnu jsme přežili v semknutí a vzájemné podpoře, druhá vlna epidemie vypadá nekonečná a my začínáme být unavení. Na pravidelných statusech, které byly vždycky plné veselí si povinně odsedíme další hodinu u obrazovky a pak ji vypínáme, už není běžné, že si povídáme, začínáme se vzájemně vzdalovat. Začíná nám chybět kolektiv, pošťuchování na pracovišti a “zevlování” u kávovaru. Někteří z nás si prošli COVIDEM, jiní se bojí o své blízké, další se vyrovnávají s domácí výukou dětí, které nikam nechodí. Duševní pohoda se plíživě zhoršuje všem.
Nebezpečí čekající na home-office
Nároky na práci z domova jsou velké. Od rána do večera jsme online, pohybujeme se pouze v bytě a absence cesty do kanceláře, která odděluje jednotlivé bloky – práce a soukromí – zcela zmizela. V práci jsme vlastně pořád, žádná pauza, žádná změna jen nekonečně stejné dny. A tady číhá nebezpečí.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2018 trpí globálně až 300 milionů lidí, v Česká republice depresí trpělo, před pandemií méně než 4 % lidí, ale po roce pandemie, mohou být čísla úplně jiná. Rozeznat depresi nebo přicházející syndrom vyhoření je ovšem těžké a bez odborné pomoci nebo podpory si nemusíme přicházejícího onemocnění všimnout velmi dlouho. Navíc podle odborné studie Asociace samostatných odborů (ASO) pak lidé často pomoc ani nehledají. Buď se bojí o práci nebo se stydí před kolegy, diskutovat o pocitech nebo navštěvovat psychologa stále není v Čechách běžnou normou. Zároveň se stává, že kolega či kolegyně ztrácející půdu pod nohama jsou terčem kolektivu, který pak více upozorňuje na snižující se kvalitu práce, nebo nedodržování termínů. Postavení člověka ve firmě je ohroženo a to způsobuje další a rychlejší propad do stavu depresí, mentální únavy a nebo vyhoření.
VISIbility je, a chce být, zaměstnavatelem, který své lidi podporuje a pečuje o ně, protože chceme mít zdravé, sebevědomé lidi. Takže kromě toho, že jsme každého vybavili domácí kanceláří, rozhodli jsme se spustit program “VISI well-being” – program péče o duševní zdraví a postavili jsme se tak jednomu společenskému tabu, že se psychika a psychické zdraví se v práci neřeší.
VISI well-being
Co obsahuje náš program pro začátek? Kromě toho, že se ptáme vzájemně, jak se daří a jak mohu pomoci, jsme zavedli několik nových opatření.
- První opatření, které přišlo na začátku druhé vlny jsou zcela virtuální pravidelná setkání “Po práci na skleničku”. Ne nemusíte pít a ne nepodporujeme spotřebu alkoholu. Cílem je dát oficiálně jednou týdně možnost všem našim lidem (externím i interním) připojit se do schůzky, kde si povídáme o dětech, psech (těch máme ve firmě snad víc než dětí), našich rodinách nebo diskutujeme situaci kolem nás. Událost má každý napevno v kalendáři a někdy se protáhne do večerních hodin.
- Druhým nástrojem je podpora individuálního vzdělávání. Podporujeme účast na online konferencích a kurzech. A začali jsme naše experty a expertky podporovat v organizování vlastních interních přednášek, třeba na téma sociálních sítích. Je příjemné sledovat, jak se lidé podporují a vzájemně si děkují za workshop. Má to i druhý efekt, oddělení začínají více chápat obsah a náročnost expertizy někoho jiného. Roste nám tak vzájemný respekt mezi kolegy.
- Třetím, čerstvým nástrojem, je spolupráce se společností Soulmio a jejich nabídka terapeutických online konzultací.
Péče o duši – Soulmio
Společnost Soulmio založila Simona Zábržová, která pracovala v korporacích na manažerských pozicích a náročnost práce a neschopnost sladění pracovního a soukromého života je přivedla až do stavu vyhoření. Na základě své vlastní zkušenosti založila platformu, která zaměstnavatelům nabízí program péče o zaměstnance.
VISIBILITY program zahájila v lednu letošního roku a nabídla všem placená sezení s psychology, kouči a terapeuty. Nejdříve jsme měli úvodní motivační workshop, pak nám začali chodit články na téma duševního zdraví, sebeorganizace nebo slaďování. A naši lidé začali vstupovat pomalu do programu.
Po dvou měsících víme, že již tři naši lidé službu využívají. Včetně mě. Zjistila jsem totiž, že zlomení kotníku a 3 měsíce doma bez možnosti vycházení v kombinaci s prací z domova už začíná mít vliv na moje sebevědomí, důvěru ve vlastní tělo a optimismus. Jsem ráda, že mohu využít terapii, že mám možnost vrátit se do rovnováhy a tato možnost mi byla přinesena až pod nos.