Na co si dát pozor při videohovoru
Dnešní doba přináší absolutní přesun pracovních setkání do online prostředí. Video meetingy nám však přinášejí zcela nový způsob komunikace, který sebou nese zcela jiné požadavky na naše chování. Ruku na srdce, ale kdo z nás před rokem myslel, jak se do počítače tváří, či zda je zrovna učesán. Níže přináším pár tipů, na co si dát pozor, čemu se vyhnout apod.
Systém pro videohovory
Zde není lepší rady, než být schopen se přizpůsobit naprosto čemukoli co je jen možné. Někteří lidé mají raději Teams od Microsoftu někteří nedají dopustit na Zoom či Google Meet. Nejhorší, co je, je pak snažit se člověka zlomit k něčemu, co nezná a automaticky to pro něj bude náročné nastavit těsně před schůzkou. Tím spíše dojde ke zkrácení meetingu a celkově negativní emoci účastníků. Pokud si chcete přečíst o všech pro a proti běžné dostupných systémů pro videohovory, tak doporučuji článek Vojty Foukala.
Videokonference: Porovnání nejlepších platforem pro firmu 2020
Jak vypadat
Dnes už člověk asi nemusí nikomu zdůrazňovat, že pyžamo není vhodné na video meeting. I tak se člověk potkává s typy oblečení, které by na běžném osobním setkání nepotkal. Nechci zde vyloženě psát co máme nosit nebo nenosit, přeci jen má každý svůj styl, jen bych zdůraznil, aby na to člověk myslel. Pokud člověk nosil na setkání tričko Iron Maiden, tak ať si jej nosí dál, pokud však někdo nosil v 99 % oblek s kravatou, tak posun k tričku s ďáblem by byl přeci jen trošku moc. Já osobně nedám dopustit na klasickou bílou košili, které jak sám věřím, nikoho neuráží.
Vzhled
Učesat, srovnat límce a narovnat se by se chtělo říct. Já ovšem zde opět doporučuji, nezapomínat na věci, které bychom měli i v běžném osobním setkání. Byl jsem až překvapen, jak jsem jednou kolegyni vystrašil ve chvíli, kdy jsem si na video meeting nevzal brýle, bez kterých mě nikdo běžně nevidí, ale v domácím prostředí je téměř nenosím.
Jak s kamerou
Člověk před počítačem má dost často tendenci zapomínat, že je sledován a začne různě polehávat po stole, neustále se drbat ve vlasech, nedej bože v nose apod. Kromě rady, nedělejte to a seďte zpříma, já osobně doporučuji vždy ve video hovoru mít i zobrazeno i sám sebe ve stejné velikosti jako statní. To vám zabrání zapomenout na to, že se na vás někdo dívá a pokud zrovna máte blbě ohnutý límeček nebo vám sluchátka na hlavě rozhodily vlasy na všechny strany, tak to ihned zjistíte. Zároveň to pomáhá udržet pozornost a pohled do kamery. Při osobním setkání se člověk taky nedívá o 90° jinam než sedí osoba naproti.
Technika
Nezapomínejte na to, že kromě toho, že musíte dobře slyšet vaše spolu telefonující, tak je nesmírně důležité, aby oni dobře slyšeli vás. Většina běžných notebooků má možná relativně dobré repráčky, ale o to mizernější mikrofon. Zde je tedy ideální volit sluchátka pro telefonování jako jsou např. Jabra Evolve2 85. Samozřejmě nemusíte ihned volit to nejlepší co je na trhu, ale věřte že pecky s rádoby mikrofonem za 199 Kč skutečně žádnou slávu nepředvedou. Porovnání sluchátek si můžete přečíst v jednom z našich minulých článků.
Bezdrátová sluchátka: Test těch nejlepších pro práci v roce 2020
Co se týče kvality videa, tak zde již bude asi většina z nás odkázaná na vestavěnou kameru v notebooku. Tyto kamery však, vzhledem k neustále potřebě notebooku, a především jejich víka, se ztenčovat, nemají nijak oslnivé parametry. Z toho důvodu je potřeba myslet, na dostatečné osvětlení, kterým se dá většina kvality zachránit. Určitě pokud budete někde ve tmě, tak se digitální šum v obraze jen zhorší. Osobně využívám klasické stolní lampy, kterou mám namířenou do zdi před sebou, tak aby se na mě světlo přirozeně odráželo. Kdybych lampu namířil přímo na sebe, tak by světlo bylo příliš ostré a ke všemu by se mi lampa abnormálně odrážela ve sklech brýlí.
Doporučení na závěr.
Chovejte se, oblékejte se atd. naprosto stejně jako na osobním setkání.
Jak jsme pomohli růst e-shopu o více jak 40 % 2 roky za sebou
Před již téměř 3 lety za námi přišel Petr Vlasák, který provozuje e-shop Levnékoberce.eu s tím, že by potřeboval pomoci s růstem e-shopu. Do té doby využil služeb několika freelanceru či menších agentur a nebyl s nimi zcela spokojen. Jeho e-shop byl zcela závislý na organickém trafficu.
Od začátku nám bylo jasné, že práce to nebude zcela jednoduchá, protože vzhled e-shopu nebyl z našeho pohledu nijak oslnivý. Majitel byl však přesvědčen, že to takto funguje. Postupnou prací a vyladěním feedů se věci posouvaly do předu. V roce 2019 jsme se dohodli i na opravách několika nedokonalostí, kde jsme (společně s programátorskou firmou) vytvořili systém pro přesnější filtrování produktů apod.
V letošním roce byl růst e-shopu akcelerován korona virovou krizí, čímž jsme začali narážet na maximální počet objednávek, který e-shop Levnékoberce.eu je schopen logisticky odbavit. Každopádně i to naší spolupráci nebude dále brzdit a pan Vlasák již chystá kroky, aby hranici e-shopu posunul dál. My pro něj na příští rok chystáme kompletní redesign, čímž předpokládáme růst prodejů vyšší než 100 %.
A jaké tedy dosavadní spolupráce přinesla výsledky? V roce 2019 jsme měli meziroční nárůst obratu 40 % a v letošním roce 2020 jsme již překonali 60 % a to je ještě před námi prosinec.
Restart japonské značky Ionickiss pro Evropu
Japonská společnost Ionic Corporation vyvinula a jako jedna z mála na světě prodává ionizační zubní kartáčky. Manželé Navrátilovi chtěli zahájit prodej a distribuci těchto ionizačních kartáčků v České republice a na Slovensku a tím restartovat vstup této značky do Evropy, což se samotné firmě v minulosti nezdařilo. Hledali proto někoho, kdo by jim zajistil vytvoření e-shopu a marketing pro dosažení dvouletého cíle prodejů s maximálním důrazem na efektivitu investic (více zde https://www.ionickiss.cz/blog/kdo-stoji-za-revoluci-v-cisteni-zubu-v–cesku-a-na-slovensku/).
Co bylo potřeba k 1. prodeji
Dosavadní japonské obaly nebyly vhodné k prodeji prémiového produktu v Evropě. Japonský vkus je úplně jiný, než v ČR. Značka Ionickiss v Japonsku neměla zavedený “category management” – každá řada měla tedy úplně jiný design.
Po dohodě s japonským vedením jsme v určených mantinelech vytvořili novou vizuální identitu značky. Především jsme vytvořili zcela nová obchodní balení produktů, v rámci čehož jsme sjednotili produktové řady do jednotného designu.
Na základě požadavků jsme jako nejvhodnější platformu pro e-shop v České republice a na Slovensku zvolili Shoptet. Ten jsme postavili na prémiové šabloně, na kterou jsme napasovali novou identitu a doplnili jí o kvalitní fotografie ve vysokém rozlišení. Pro samotnou prezentaci produktů jsme vytvořili 3D modely a z nich high-res rendery. Tímto se tato inovativní ale globálně malá značka vizuálně posunula na úroveň největších hráčů v oblasti spotřebního zboží.
Klient chtěl mít většinu sociálních sítí připravených, vznikly tak české i slovenské profily pro Facebook/Instagram/Twitter/YouTube a český LinkedIn pro mateřskou společnost, pro které se nalezl jednotný název. Na základě námi vytvořené vizuální identity vznikla úvodní fotografie a jako profilový obrázek byl zvolen piktogram zubu.
Sociální sítě doplňujeme články, které postupně vysvětlují výhody ionizačních kartáčků a obecně zvyšují vzdělanost čtenářů v oblasti zubní hygieny.
Aktuální průběh
Hlavním komunikačním kanálem se stal Facebook a Instagram. Sekundárně pak vyhledávání a nativní reklama v obsahu (Google, Seznam, RTB). Kampaně jsou primárně zaměřený na osvětu, protože většina koncových prodejů se odehrává u retailových partnerů jako jsou Pilulka.cz, DM Drogérie a další.
Nejnáročnější je postupná tvorba edukativních článků, které jsou doplněny o doporučení zubních hygieniků a zubařů. Přes problematickou komunikaci v aktuální COVID době se nám však toto daří plnit dle zadání. Značce se daří adaptovat tento nový inovativní produkt dále na trh skrze zubní hygieny a zubaře.
Výsledek
- I přes marketing založený na osvětě dokáží prodeje na vlastním e-shopu pokrýt celé marketingové náklady.
- Každý nový prodejní kanál prodává více, než jsme čekali (např. Pilulka)
- Hodnocení odborníků i veřejnosti je extrémně pozitivní.
Rada na závěr
Nesmí se podceňovat připravenost produktů na daný trh. V našem případě se to týkalo primárně packagingu.
Google Universal App Campaigns (UAC). O co jde? Jak začít?
Automatizace výkonnostních kampaní je téma, o kterém se mluví již několik let. Příkladem téměř plné automatizace jsou v tuto chvíli především kampaně pro podporu mobilních aplikací tzv. universal app campaign (UAC) od Googlu. Tento článek má za cíl v krátkosti popsat UAC, společně s danými výhodami a nevýhodami.
Co je to UAC?
UAC je téměř zcela automatizovaný typ kampaně, což s sebou přináší zcela omezené možnosti nastavení. Celá UAC je postavena na umělé inteligenci Google, která se sama učí komu zobrazovat a komu naopak nezobrazovat danou reklamu pro splnění daného cíle. Google AI zároveň sama vybírá, která reklama funguje a nefunguje, dokonce si i umí vytvořit svoji reklamu na základě námi doplněných podkladů.
Co tedy zůstává na správci kampaně?
- Vložit kreativu, resp. podklady pro reklamu
- Nastavit cíl kampaně
- Nastavení požadované cílové ceny za cílovou akci
- Denní rozpočet
- Lokalita
- Jazyk
- A dál? Nic!
Reklama a místo zobrazení
V tomto typu kampaně, který se zobrazuje ve vyhledávání, GDN, YouTube, Google Play Store a v Gmailu skutečně nenastavíte ani zda chcete pouze vyhledávání či například YouTube reklamu. Jediným způsobem jak místo zobrazování reklamy ovlivnit je množství a typy kreativních podkladů pro reklamu. To však nezaručuje výběr pouze jedné dané sítě.
Jako podklady pro reklamu můžeme dát:
- 4 texty, každý s maximálně 25 znaky,
- 20 videí, které máte nahrané na YouTube,
- 20 obrázků, dle běžné specifikace pro GDN,
- 20 reklam ve formátu HTML5.
Z těchto jednotlivých podkladů je UAC dále schopno skládat další reklamu dle libosti, např. vezme dva vaše reklamní texty a spojí je s videem či obrázkem do zcela nového provedení, které následně zobrazí v GDN.
Z výše zmíněného vyplývá, že funkčnost UAC, když pomineme požadovanou cenu za akci, je dána kvalitou podkladů pro reklamu a dále věcmi mimo nastavení UAC, tj. popis aplikace na storech a především kvalitou samotné aplikace. Skutečně je třeba zdůraznit důležitost všech bannerů, videí, textů a HTML5 formátů, které jasně určí, zda uživatel na reklamu klikne, nebo ne. Protože až na základě toho, kdo na reklamu reaguje, rozhodne umělá inteligence která běží na pozadí UAC, komu bude reklamu zobrazovat příště. Pokud vám UAC nechce čerpat přidělené rozpočty, či jsou stažení příliš drahá, není jiná cesta, než zkoušet další možné varianty reklam.
Analytika a měření
Jak UAC pozná, že kampaň způsobila to, co po ní požadujeme? Google Ads je potřeba propojit s analytickým nástrojem, který je uvnitř aplikace, a který nám posílá potřebná data přímo do systému. Google doporučuje svůj vlastní nástroj Firebase, který je zdarma, není to však jediná možnost. Zde je třeba zdůraznit, že Firebase či jeho obdoba musí být součástí aplikace již před tvorbou samotné kampaně. Jedná se o zásah do kódu aplikace tudíž, pokud Firebase implementujete, je nutné, aby appka prošla novým schvalováním v Play Storu pro Android či AppStoru pro iOS a to může trvat i více jak týden.
Jaké cíle běžně volíme?
- Stažení aplikace
- Akce v aplikaci
- Může se jednat o otevření specifické části appky, či například dosažení 2 lvl hry.
- Platba
- Ať už se jedná o předplatné, otevření jinak nepřístupné části aplikace či nákup speciálního předmětu do hry.
Jaké nastavit rozpočty a kdy čekat výsledky?
Vždy bychom měli začínat u cíle stažení aplikace a až následně přejít k dalším cílům uvnitř.
Cenu za stažení aplikace Google v ideálním případě doporučuje nastavit na úrovni dvojnásobku průměrné hodnoty za stažení aplikace v dané lokalitě a dané vertikále, pro počáteční část kampaně. Tuto hodnotu vám však Google nikde veřejně nenapíše a je nutné si ji zjistit přes Google partnera, jako je právě VISIBILITY. Denní rozpočet by měl odpovídat alespoň 250 $, záleží však na zemi, kde chcete aplikaci porovnávat resp. na průměrné ceně za stažení v dané lokalitě. UAC jednoduše potřebuje dostatečný objem zobrazení, kliků a následně stažení, aby se dokázala dostatečně “nachytřit” a optimalizovala na vámi nastavenou cílovou cenu za stažení. Vzhledem k umělé inteligenci na pozadí UAC je důležité neprovádět v kampani časté změny. Změny bychom měli provádět cca 1x za 2 týdny a CPI bychom měli měnit o maximálně 20%. Z tohoto dále vyplývá, že na začátku je UAC poměrně drahá, ale její cena se s časem snižuje, tak jak se UAC postupně “nachytřuje”. Po dosažení vámi požadované ceny za stažení již následně nic nebrání změnění cíle kampaně na akci v aplikaci a po dalším UAC “nachytření” na platbu. Následně již optimalizujete přímo na to, co vám přináší profit.
Závěrem
UAC jistě není samospásná cesta jak vydělat na mobilní appce. Je to však jeden z relativně rychlých a efektivních způsobů jak na to. Dovolím si říct, že UAC by nemělo chybět v žádném marketingovém mixu na podporu aplikace.
Výhody
- Není náročná na správu,
- jednoduchý způsob, jak dostat svou appku k lidem.
Nevýhody
- Nejste schopni běh kampaně zásadně ovlivnit,
- je náročná na kvalitu podkladů pro reklamu,
- vyžaduje relativně velký denní / měsíční rozpočet,
- neřekne vám co děláte špatně.