Jak se zapojit do srovnávačů?
Velký počet bonitních uživatelů, výhodné financování a skvělé click-through a konverzní poměry. Víte, o kterém marketingovém kanálu je řeč?
Plusy a mínusy nasazení AI ve velkých firmách
Umělá inteligence (AI) se v posledních letech dostává do popředí zájmu firem jako revoluční technologie, která má podle analytiků EY potenciál změnit průmysl a transformovat způsob, jakým pracujeme a žijeme.
Insta Stories: Revoluce v reklamě na sociálních sítích?
Poté co se používání Insta Stories stalo běžnou záležitostí, čas strávený uživateli na této sociální sítí se téměř zdvojnásobil. A to samozřejmě nabízí prostor pro kreativní řešení v rámci reklamních kampaní.
Insta Stories jsou všude
Interakce mezi lidmi na Instagramu díky Insta Stories vzrostly. Umístěny jsou hned nahoře a pravděpodobně většina z nás sleduje nejprve je a až potom scrolluje feed. A vlastně i tam už jsou, proscrollujeme pár příspěvků a jsou tam znovu. Reklama v Insta Stories už taky není horkou novinkou.
Nastává revoluce?
Co ale bude nového, kromě již mnoha jiných (Face filtr tedy efekt rozmazaného pozadí, možnost označování produktů), je přizpůsobení formátů z Facebook Ads.
O co vlastně jde?
Jedná se o možnost použití reklam, které už rotují na IG nebo FB. Fotky a videa, která chcete použít do Insta Stories Ads se zoptimalizují a zobrazí jako full screen reklamy. Formát Insta Stories je orientovaný na výšku v poměru 9:16, což by v případě čtvercových a na šířku orientovaných reklam ořezávalo kreativu ne zrovna šťastně. Teď se to dá i automaticky, a to tak, že v takových případech se obrázek zmenší a ve zbývající části plochy se objeví text – popisek z FB nebo IG postu. V případě, že formát reklamy je přizpůsoben Insta Stories, nic se nemění.
Mohou si tedy grafici dát nohy na stůl a relaxovat?
Automatické „přizpůsobení formátu“ běžících reklam je jistě zjednodušení práce, ale řekněme si to upřímně – pokud je něco šité na míru, je to vždy lepší. To otevírá diskusi na téma videí v Insta Stories, protože ta jsou stále doménou YouTube, a tedy i reklamy v šířkovém formátu. Mnohé brandy využívající video ads v Insta Stories je tvoří právě pro tento formát na výšku, případně čtverec.
Uživatelé se ale přesouvají stále více na mobily a je možné, že se formátová změna odehraje i na tomto poli – že by otázka času?
Každopádně o novinkách v Insta Stories ještě uslyšíme!
Jarní úklid v PPC kampaních
Konečně je tady jaro, alergikům začíná sezóna a pro mě to znamená pořádný jarní úklid. Nejde jen o uklízení, ale o rituál očisty. 🙂 Hezky od základu si vše protřídit a zbavit se starých kostlivců. Udělejme si takový jarní úklid i v našich kampaních. Níže několik tipů, kde začít.
1. TIP: Nastavení kampaní
Projděte si hromadně nastavení kampaní. V novém nastavení klikněte na Kampaně – Nastavení a v tabulce uvidíte přehled všech kampaní a jejich nastavení. Zaměřte se především na:
- Typ strategie nabídek (více níže),
- způsob zobrazování – zda se reklamy zobrazují Standardně nebo Urychleně,
- střídání reklam – nejčastěji Zobrazování reklam s nejlepším výkonem,
- jazyky, na které cílíte – nezapomeňte zahrnout kromě češtiny i angličtinu či slovenštinu,
- oblast cílení,
- zařízení – pokud v kampani rozlišujete.
2. TIP: Strategie nabídek
Pokud v kampaních využíváte manuální bidování, přepněte je na jiný model dle cíle kampaně. U prokliků je to Maximalizace počtu kliknutí. Jestliže jsou cílem konverze, pak nastavte strategii Maximalizovat konverze, Vylepšená CPC nebo Cílová CPA, pokud je pro vás důležitá cena za konverzi. Vhodnou strategií je také tROAS, pro kterou však musíte mít dostatečný počet konverzí (za posledních 30 dní 15 konverzí). Nastavíte ji na úrovni kampaně – Nastavení – Nabídky.
3. TIP: Remarketingová publika (RLSA)
V kampaních ve vyhledávání nezapomeňte přidat publika, pokud je tam ještě nemáte. Stačí přidat všechny návštěvy webu. Pokud použijete specifičtější publika, uvidíte, jak jednotlivá publika fungují.
4. TIP: Atribuce
Zkontrolujte nastavení Atribuce. Najdete na úrovni účtu – Nastavení – Konverze, vyberete konkrétní konverzi a v sekci Atribuční model přepnete. Více o Atribuci najdete zde.
5. TIP: Zkontrolujte si rozšíření
Nejdříve se podívejte, jestli máte v kampaních minimálně 4 typy rozšíření a přidejte další. Alespoň popisky, odkazy na podstránky, telefonní číslo a strukturované úryvky mějte v každé kampani. Rozšíření je spoustu, co můžete doplnit, DOPLŇTE!
Další tipy na zlepšení vašich AdWords kampaní najdete v tomto článku.
Úklidu zdar! 🙂
5 mýtů o influencerech
Zvažujete spolupráci s influencery? Pokud ano, dříve nebo později budete čelit těmto 5 mýtům. Ať už ze strany šéfa, klienta, kolegů nebo té kontrolky ve vaší hlavě. Jak se tedy má skutečnost? Mrkněme na ni společně. ?
1. Influencera určuje číslo
Zdroj: giphy.com
Vybíráte ambasadora vaší značky tak, že otevřete Instáč a sjíždíte počty followers? Klapky z očí. Skutečného influencera neurčuje žádné takové číslo. Nikde. Jednotlivé sociální sítě mají sice svá pravidla, při kterých uživateli od určitého počtu fanoušků/sledujících/odběratelů přidávají extra funkce navíc. Ale to pro vaši značku nemusí vůbec nic znamenat.
Řešíte sportovní brand? Pak jsem pro vás významným influencerem třeba i já, sportovní trenér. Rozhoduji o tom, jakou přesně značku si budou po řadu let věrně kupovat desítky sportovců. Osobně jim doporučuji i konkrétní obchod, na což dají. Pro dané brandy i konkrétní dodavatele představuji tedy reálného influencera. Ale kdybyste mě sjeli na sítích? Žádným kvantitativním filtrem vám nepropadnu, 10k+ followerů nemám. Kvalitativním? Taky ne. Obsah piplám u našich klientů, jinak trávím volno se svými svěřenci v tělocvičně, ne na síti. Ale když na ni něco dám, byť v nevzhledné podobě? Má to váhu.
? Při volbě influencera tedy přemýšlejte, co je dobré pro vaši značku. Ne pro vaše ego, kochání či osobní preference. Ujasněte si skutečné potřeby, nebojte se přemýšlet i „offline“.
2. YouTubery sledujou jen děcka
Zdroj: giphy.com
Máte pocit, že u „svočnutejch anpekingů“ vysedávají jen 12letá děcka? Poskočte do roku 2018. Některé YouTubery může s gustem sledovat klidně i vaše máma. Nebo máma těch 12letých děcek, což je perfektní cílovka pro vaši značku. Tak jako stárne věkový průměr uživatelů Facebooku i Instagramu, rozšiřuje se i u YouTube. Kovy, známý tvůrce obsahu (jak si raději říkají influenceři na nejpopulárnější videoplatformě), odhaluje zajímavá data svého kanálu: „Většina komentujících na YouTube jsou děti, ale 70 % sledujících je 18+. Ti nemají potřebu komentovat a nejsou vidět.“
A jak je to s inteligencí či slušností uživatelů? „Jakej YouTuber, takový publikum,“ dodává.
3. 15 minut kr*vin
Zdroj: giphy.com
Považujete focení jídla za nemoc? Přijde vám fakt příšerné, jak si holka celých 15 minut kydá na obličej rozmačkaný banán a vykecává se u toho o pocitech ze své dnešní snídaně? Nedokážete za boha dokoukat desetiminutovku, kde týpek s nedorostlou bradkou hraje trapnou střílečku a kolo co kolo to totálně nedává? Koho to zajímá. Co se vám líbí nebo nelíbí není relevantní. My všichni, co děláme v marketingu, ve skutečnosti nechápeme svět dnešní mládeže. Jsme staří. Beze srandy. Generační propast ještě nikdy nebyla tak hluboká. Jak se říká:
Generace X venku stavěla bunkry.
Generace Y hrála doma na počítači, jak staví bunkry.
Generace Z na mobilu sleduje, jak někdo jiný na počítači staví bunkry.
Zdroj: giphy.com
No a bude hůř. Nenechte se tedy ovlivnit vlastním vkusem a přijměte svět influencerů jako něco normálního (až normativního). Snažte se ho pochopit, provádějte testování na cílové skupině.
? A pokud tvorbou influencera vnitřně skutečně opovrhujete (tj. nesmějete se sami sobě, že vám ta mládež už fakt uniká), vůbec s ním nespolupracujte. Respekt je základem jakékoli spolupráce a jeho absence by někde dříve nebo později vyplavala tvrdě na povrch.
4. Dáreček za recenzičku
Zdroj: giphy.com
Influencera jste si vybrali, jeho svět respektujete a snažíte se ze všech sil chápat. Jak navázat spolupráci? Zasláním balíku na jeho adresu? Žbluňk. Právě jste sebe i svůj produkt hodili do kanálu. Vy sami jste zdevastovali jeho skutečnou, třeba i velmi vysokou hodnotu.
Jak potvrzuje Kovy nebo třeba populární sesterské duo A Cup of Style, bartery větší influenceři už nedělají. A tím spíš ne ty nedomluvené a neavizované. Máte pocit, že když ale pošlete nečekaně váš produkt, bude z toho influencer tak hyn, že na vás (nejlépe ihned i bez řádného ozkoušení výrobku) začne pět online ódy? Pak se vracíme k bodu 3. Nezvládli jste ho. Chybí vám to pochopení a respekt.
? Uvědomme si, že popularita nespadla těmto tvůrcům obsahu sama do klína. Dlouhé roky dřeli, místo pařbiček po večerech stříhali svá videa, místo zevlování po škole si systematicky budovali jméno. Prostě odvedli práci. A teď jim náleží finanční odměna.
Mimochodem, víte, co se děje s nevyžádanými vzorky od firem? V lepším případě končí jako dárky pro rodinu k Vánocům, jak přiznává Lucie z A Cup of Style. Jeden nejmenovaný krém třeba dala své babičce. Ba-bič-ce. Vážně chcete, aby hezká mladá holčina dala váš krém svojí babičce? Ne? Tak ho rovnou sami neshazujte.
5. Hlavně být všude vidět
Zdroj: giphy.com
Připravili jste si keš. Vyhlédli čupr top trendy influencera. Než si s ním plácnete, řešíte podmínky spolupráce. Jak moc byste měli být vidět? Tady je rozum jen a jen na vás.
Reálný příklad z českého Instagramu. Nádherná mladá žena s ukázkovou postavičkou bagruje večer v posteli zmrzlinu. Druhý den ji dlabe asi i její pes, válejí se v posteli spolu i s tou zmrzkou na drahém čistém polštáři. Pár dní nic a tu kalorickou bombu má zase načatou na stole. O několik postů dál ji cumlá u okna. Mezitím ale dokladuje, jak tvrdě cvičí, hlídá si figuru a sosá zeleninové šťávy na detox – protože dá na zdravý životní styl, šlank línii a bio eko složení. Wait… Něco tam nesedí? Sakra že jo. Jednak se nám tu tluče Instagram a realita. Až příliš. A jednak ta paní ještě promuje v mezičase sportovní značku, výrobce klobouků, nákupní středisko, větrový žvejky, prodejce elektroniky, čokoládu a punčocháče. Neberu jí, že jako žena je schopná a krásná. Že hezky fotí. Ani že ji po právu sleduje hodně lidí. Ale naskakovat jako značka do takového kolotoče? To je na vašem zvážení.
? Influenceři si už standardně vybírají, s jakou značkou si plácnou. Měla by jim být blízká, relevantní a osobně sympatická. Ale na spolupráci koukají svýma očima. Vy nezapomeňte na věc koukat i očima vašima a vaší značky. V určitých případech by neměl zvítězit omamný zvuk stlačených srdíček, ale selský rozum. Méně je někdy více, menší jméno občas způsobí větší dopad.
Zdroj: giphy.com
Proto zvažujte spolupráci s influencery dvojnásob a nepodléhejte bludům. Influencer marketing je strašně zajímavou, stále ještě nevyčerpanou svěží odnoží naší branže. Vyžaduje ale soudnost na obou stranách. A právě vy jste tím, kdo ji má neustále střežit.
Ostatně, víte, co označili za nejpitomější nabídky ke spolupráci v článku zmiňovaní influenceři? A Cup of Style, jedny z nejslušnějších holek na českém internetu, jednoznačně vibrátory. A mladík s obdivuhodným přehledem Kovy? Automatický lux, vložky (wtf!) a značky, co mají cokoli co dočinění s kovy…
Jak hromadně vytvořit retargetingová publika v Skliku?
Tvorba retargetingových publik bez použití hromadné operace znamená velkou časovou investici pro každého PPC specialistu. V následujících 7+1 krocích si popíšeme, jak takový hromadný import vytvořit.
1. KROK: Nastavení časových intervalů
Před samotným vytvořením jednotlivých sestav a seznamů si musíme stanovit časové intervaly. V případě, že nám dává smysl cílit na uživatele po dobu jednoho měsíce, můžeme si stanovit následující intervaly: 0–7 dní; 7–14 dní; 14–21 dní; 21–30 dní.
2. KROK: Vytvoření Retargeting list name, URL contains, Membership duration a Description
Pro všechna období vytvoříme v Excelu jednotlivé seznamy (Retargeting list name), dále pak URL podmínky (URL contains) a délky členství (Membership duration), které jsme si stanovili v 1. kroku. Zapomenout nesmíme ani na jednotlivé popisy seznamů (Description). Tento údaj ale není povinný. Soubor uložíme jako Text (oddělený tabulátory).
Retargeting list name | Description | Membership duration | URL contains |
---|---|---|---|
Televize 7 dní | Cílí na návštěvníky, kteří si prohlédli kategorii televize za posledních 7 dní. | 7 | elektronika.cz/televize |
Televize 14 dní | Cílí na návštěvníky, kteří si prohlédli kategorii televize za posledních 14 dní. | 14 | elektronika.cz/televize |
Televize 21 dní | Cílí na návštěvníky, kteří si prohlédli kategorii televize za posledních 21 dní. | 21 | elektronika.cz/televize |
Televize 30 dní | Cílí na návštěvníky, kteří si prohlédli kategorii televize za posledních 30 dní. | 30 | elektronika.cz/televize |
Nakoupili 30 dní | Cílí na všechny zákazníky, kteří nakoupili za posledních 30 dní. | 30 | elektronika.cz/objednavka-dokoncena |
3. KROK: Založení kampaně
V AdWords Editoru založíme kampaň s jednotlivými sestavami včetně inzerátů (bez publik) pojmenované podle již určených intervalů. V nástroji si také nastavíme rozpočty, CPC a další náležitosti.
4. KROK: Vznik nového dokumentu
Se týká vytvoření si nového dokumentu v Excelu pro spárování retargetingových seznamů a kampaně. Nezapomeňme si rovnou publika vyloučit nebo využít vyloučení publik na úrovni kampaně.
Campaign | Ad group | Audience | Criterion type | Status |
---|---|---|---|---|
RTG_TV | Televize (7–14) | Televize 14 dní | active | |
RTG_TV | Televize (7–14) | Televize 7 dní | negative | |
RTG_TV | Nakoupili 30 dní | campaign negative |
5. KROK: Změna přípony souboru
Soubor pro spárování retargetingových seznamů uložíme opět jako Text (oddělený tabulátory). Po uložení je třeba změnit koncovku souboru z .txt na .csv. (Při uložení souboru ve formátu CSV nebude soubor při importu akceptován z důvodu špatných oddělovačů). S již připraveným souborem CSV (tak jako s každým) v žádném případě nemanipulujte, neotvírejte ho a nezasahujte do něj. Jakákoliv úprava může způsobit změnu formátování.
6. KROK: Nahrání souboru s retargetingovými seznamy
V liště Nástroje přejdeme do Retargeting, zvolíme možnost Importovat seznamy a nahrajeme vybraný soubor s retargetingovými seznamy v TXT.
7. KROK: Vložení kampaně
Přes Import kampaní vložíme kampaň v souboru CSV. Následně importujeme soubor pro spárování CSV a při importu zvolíme možnost Kódování souboru – Windows-1250.
Nakonec mysleme také na to, že v nastavení kampaně lze zvolit obsahovou síť. Vyloučit můžeme také weby apod.
3 tipy pro lepší AdWords kampaně
1. TIP: Vytvořte relevantní landing page
Hlavním cílem PPC kampaní je vygenerovat objednávku, nikoliv pouze kliknutí na reklamu. Úspěšná reklama je ta, která je relevantní ke vstupní stránce.
Udržování konzistence mezi klíčovými slovy, reklamami a vstupními stránkami by mělo zlepšit vaše CTR (click through rate), snížit cenu za proklik a tím pádem i cenu za konverzi. To znamená, že se navýší vaše tržby za nižší budget.
Cokoliv zmíníte v reklamě, zopakujte to i na landing page. Vzhledem k tomu, že vaši zákazníci mají zájem o vaši nabídku a zprávu ve vaší reklamě, můžete zvýšit počet konverzí zobrazením stejné zprávy i na vstupní stránce.
Dodržováním tohoto základního pravidla budete moci vytvářet přesvědčivější reklamy, které zákazníkům pomohou porozumět vaší hodnotě a zvýšit počet konverzí.
2. TIP: Vyplňte veškerý dostupný obsah
Chcete-li lepší výkon vašich reklam, přesvědčte se, že jste vyplnili všechna dostupná pole.
Final URL: Odkaz na unikátní a relevantní landing page.
Headline 1: Do tohoto pole vložte váš brand nebo primární sdělení.
Headline 2: Zde zahrňte podporující sdělení nebo použijte tuto oblast pro vytvoření kontextu pro Description.
Path 1: Vložte lokalitu (město nebo stát – záleží na situaci) nebo hlavní kategorii produktů/služeb.
Path 2: Snažte se zahrnout více přesných a podrobných informací
Description: V této velice důležité sekci, která řeší potřebu vašeho potenciálního klienta, vložte nakonec pole silnou výzvu k akci, jako např.: „Využijte akce nyní!“ nebo „Kupte si mouku“ apod.
3. TIP: Využijte veškerá relevantní rozšíření reklam
Mnoho AdWords uživatelů si myslí, že vytváření reklam končí s nadpisem, odkazy a popisky. Nicméně ad extensions jsou nezbytnou součástí kampaní a mohou výrazně zvýšit výkon.
Reklamní rozšíření poskytnou vašim zákazníkům více relevantních informací.
Nejdůležitější rozšíření jsou:
Site links extensions: Toto rozšíření umožní vašim zákazníkům okamžitý přístup do specifické sekce vašeho webu
Callout extension: Rozšíření použijte pro vybudování důvěry. Zahrňte fráze jako: „Rychlá profesionální služba” nebo „99 % spokojených zákazníků.“
Structured snippets: Poskytněte lidem více informací o tom, co děláte. Toto rozšíření je založeno na více specifických kategoriích, ujistěte se tedy, že jste zvolili tu správnou. Reklamy zobrazí až 2 kategorie.
Review extensions: Hodnocení prodejce je rozšíření automatického typu, které ukazuje inzerenty s vysokým hodnocením. Google získává hodnocení prodejců z renomovaných zdrojů shromažďujících recenze firem. V Česku se zobrazuje hodnocení ze serveru Heureka.cz