Adblock aneb Blíží se soumrak bannerové reklamy?
Internetoví vydavatelé obsahu nemají zrovna lehké časy. Pryč je asi nenávratně doba, kdy prodej reklamy býval nadprůměrně příjemný byznys. S příchodem RTB začala cena za reklamní prostor přirozeně klesat.
Teď se navíc v mediích začíná hovořit o AdBlocku, což znamená především to, že se nástroj oblíbený původně mezi nerdy, programátory, online marketéry a jinými web-nadšenci dostává čím dál víc mezi prostý internetový lid.
Na úvod je možná dobré připomenout, v čem problém AdBlocku vězí:
- Ve výchozím stavu blokuje reklamu na všech serverech
- Ve výchozím stavu blokuje většinu reklamního obsahu, nehledě na formát
- Ačkoliv má formálně uživatel možnost blokování reklam na serveru XYZ vypnout, nikdy to neudělá, protože to vyžaduje 3 kliknutí
- Uživatelé AdBlocku jsou z principu s pluginem spokojení a šíří „radost“ z něj dál
Míra trpělivosti každého uživatele jednoho dne přeteče. Jednou prostě přijde chvíle, kdy po 5 vteřinách dlouhém načítání reklamy, která se bez vyzvání roztáhne na celou obrazovku a bez dovolení spustí reklamní video na motivy Jingle Bells (budou Vánoce, že jo…), uživateli dojdou síly a AdBlock nainstaluje.
Problém tkví v tom, že to ani nemusí být otravná reklama z vašeho webu. Jakmile uživatel AdBlock nainstaluje, zařízne tím automaticky všechny reklamy – u vás, u vás na jiném webu, u konkurence – všude.
Falešný konflikt mezi vydavatelem a čtenářem
Někteří vydavatelé mají tendenci vykládat si celou situaci tak, že uživatelé/čtenáři jsou nepřející bestie, kteří nejsou ochotní přispět ani cent vydavateli na tvorbu obsahu, který konzumují. Vtipný mi v tomto ohledu přišel pokus iDnesu shodit důvěryhodnost AdBlocku v článku http://technet.idnes.cz/adblock-vypalne-google-microsoft-dqk-/sw_internet.aspx?c=A150203_174239_sw_internet_pka s nadpisem „Velké firmy platí výpalné blokovači reklam. Zradil uživatele“.
Vtipné z toho důvodu, že když jsem článek kvůli psaní textu znovu otevřel, AdBlock hlásil, že zablokoval 72 reklamních požadavků jen při načítání této jedné stránky. Takže sice to asi nemají morálně úplně v pořádku, ale tak nějak cítím, že lépe je s ním než bez něj.
Přitom uživatel není ve většině případů lakomá potvora, chce jen:
- Aby se mu web načetl co možná nejrychleji
- Aby web při načítání neposkakoval spolu s načítanou reklamou
- Aby odnikud z boku nevyjížděly otravné popupy
- A už vůbec aby se nespouštělo video, navíc se zvukem
Nic míň, nic víc.
Co s tím může vydavatel dělat
Hlavní problém s reklamou na straně vydavatele spatřuji v tom, jak snadno je možné reklamu z různých reklamních systémů odhalit. Kromě toho, že v HTML kódu je dost často box pro reklamu pojmenován nějak jako „box-pro-reklamu“, všechny reklamy jsou servírovány z předem známých serverů, kterých není zas tak moc. Není tedy vůbec problém nastavit jednoduchá pravidla, že se prostě nebude načítat nic z bbelements.com, z doubleclick.com, sklik apod.
Tak snadné, jako je na web reklamu nasadit (zjednodušeně proklikat registraci a nasadit vygenerovaný HTML kód), tak je snadné i tuto reklamu blokovat. Věci, které fungují podezřele snadno, vždycky mají nějaký háček.
Vydavatelé by se tedy měli zamyslet, jak lépe využít svého obsahu. Asi to bude chtít opustit teplo internetu, obléknout sako a možná i kravatu a zkusit dohodnout reklamu napřímo. Kromě toho, že reklama dohodnutá napřímo je obvykle výnosnější, je navíc výrazně těžší takovou reklamu strojově odhalit, pokud je servírována ze stejného webu, jako zbytek obsahu.
Příklady vlastníků obsahu, kteří to reklamně vidí jinak
BandZone.cz
Kombinují přímo dohodnutou reklamu na HP s klasickou bannerovou reklamou
http://bandzone.cz/rezervace-top-promo.html
Zeitung.cz
Rosťa Oboňa, šéfredaktor magazínu pro skutečné pseudointelektuály, zhruba před měsícem definitivně vypnul AdSense a hodlá se věnovat pouze napřímo dohodnuté reklamě. Prý mu za to ty 2000Kč od Google za poslední dva roky (dohromady, včetně, celkem) nestály.
http://www.zeitung.cz/zapnete-adbloky-prichazi-zmrk/
ms-v-hokeji.cz
Poněkud obrácený postup, ale v hlavních principech shodný. Za tvorbou webu stojí firma Ceresit a snahou je přilákat co největší množství návštěvníků, kteří si následně propojí vysokou kvalitu obsahu se značkou. Kvalita, čitelnost a přístupnost obsahu je zde tedy hlavní prioritou.
Kvalitní obsah + jeden kvalitní reklamní partner může být cesta.
Máte kvalitní obsah a nedaří se vám jej prodat?
Zastavte se u nás na čaj, kávu, vodu, cokoliv je vám sympatické a my vám pomůžeme dostat z vašeho obsahu maximum. Umíme vhodnou změnou struktury zvýšit se stávajícím obsahem návštěvnost, navrhnout lépe klíčové stránky webu tak, aby přinášely více požadovaných akcí uživatele, a v neposlední řadě vám pomůžeme vymyslet, jak obsah webu lépe zhodnotit.
Drobečková navigace pomocí microdat
Jednou z věcí, se kterou klientům radíme celkem často, je drobečková navigace. Nejde o zanedbatelnou položku, její význam je značný. Přečtěte si proč.
Význam drobečkové navigace značně roste s velikostí webu, užitečná je hned z několika důvodů:
- pomáhá uživateli s pohybem mezi úrovněmi webu
- dává vyhledávačům povědomí o struktuře stránek, jejich hierarchii
- navíc může vyhledávač zobrazit vaše „drobky“ rovnou ve výsledcích hledání
- co víc byste chtěli…
Velká část webů drobečkovou navigaci v nějaké podobě obsahuje. Obvykle ale nebývá dobře implementovaná, takže slouží pouze jednomu účelu, tedy navigaci uživatelů. Na implementaci totiž velmi záleží, protože pokud není navigace ve správném formátu, znamená pro vyhledávače jen pár odkazů a nic víc.
Drobečkovka po staru
Ještě před nemnoha lety byla jednou z lepších implementací ta, která využívala speciálně stylovaného číslovaného seznamu. Implementace mohla v praxi vypadat asi nějak takhle:
<ol> <li> <a href=http://www.test.cz/>test.cz</a> > </li> <li> <a href=http://www.test.cz/produkty.html>Produkty </a> > </li> <li> <a href=http://www.test.cz/muj-produkt-xyz.html>Můj produkt XYZ</a> </li> </ol>
Tento způsob implementace, ač je zdánlivě snadný, působil určité problémy. Předně je potřeba říci, že sémanticky je navigace v číslovaném seznamu nesmysl. Asi jako tabulkový layout a HTML značka <font>. Druhý problém je potom ryze praktický – průměrný kodér (čest a slávu výjimkám) není prostě schopen upravit CSS tak, aby zmizely odrážky, odsazení a jednotlivé položky byly v řádku a nikoliv ve sloupci, jak tomu u seznamu obvykle bývá. Prostě to nejde (my samozřejmě víme, že to jde, ale vysvětlit klientovi, že má vysvětlit kodérovi, že to jde, bývá náročné).
Drobečkovka s Microdaty
Když budete pátrat na zahraničních webech, jak se s drobečkovkou, neboli Breadcrumbs potýkají, čím dál častěji narazíte na implementaci pomocí microdat, případně RDF.
Microdata už jsou s námi několik let a postupně se z vášnivých diskusí v anarchistických kruzích rozlezla po celém internetu. Google začal brát microdata na zřetel, programátoři taky a i uživatelům se začalo líbit, že se jim díky nim ve vyhledávání zobrazují (nejen) drobky přímo ve výsledcích.
A co na to Seznam?
Seznam nic. A protože v Česku to má Google se Seznamem půl na půl, bylo možné si o nových drobcích maximálně číst. Tedy až do letošního jara, kdy po sérii zvláštních změn v jiných částech vyhledávače Seznam ohlásil podporu microdat.
Současná implementace tedy vypadá následovně:
<div itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb"> <a href="http://www.test.cz/" itemprop="url"> <span itemprop="title">Test.cz</span> </a> </div> <div itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb"> <a href="http://www.test.cz/produkty.html" itemprop="url"> <span itemprop="title">Produkty</span> </a> </div> <div itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb"> <a href="http://www.sulko.cz/muj-produkt-xyz.html" itemprop="url"> <span itemprop="title">Můj produkt XYZ</span> </a> </div>
Nová implementace je sémantičtější, lépe se strojově čte a v neposlední řadě neklade tak vysoké nároky na zručnost kodéra, což se taky počítá.
Výsledek ve vyhledávání Google při použití microdat může vypadat třeba takto:
A pro pořádek i na Seznam.cz:
Závěrem
To by bylo asi tak všechno k implementaci drobečkové navigace. Stále nám ale zbývá ještě důležitější otázka, tedy struktura webu samotná. Jak má vlastně vypadat drobečková navigace po obsahové stránce? Jaké má být provázání obsahu napříč webem? Co když se nějaká stránka hodí do více sekcí webu, jak má potom drobečkovka vypadat? Otázek je spousta na pár hodin povídání. Zastavte se u nás na čaj, určitě něco vymyslíme!
Nový nástroj Keyword Planner
Možná jste si už všimli, že Google se rozhodl zrušit oblíbený nástroj Keyword Tool pro Adwords a nahradil ho nástrojem Keyword Planner. Co všechno se změnilo ? (Pokračování textu…)