Pronájem e-shopu vs. obchod na míru z pohledu SEO
Když propadnete touze podnikat na internetu, musíte promyslet dost věcí. Kromě jiného i to, jak zajistit, aby váš e-shop byl dohledatelný ve vyhledávačích. V tomto článku se tedy zaměříme na výhody a nevýhody
e-shopových řešení s ohledem na SEO a finanční náročnost.
Jestliže máte promyšlenou strategii, nabízí se otázka: Necháte si postavit e-shop na míru, nebo půjdete spíše do pronájmu krabicového řešení? Obojí má svá pro a proti a pro každého podnikatele se hodí něco jiného.
Obsah je nejvíc. Nebo ne?
Sem tam uslyšíte: „Obsah je král! Vymazli si texty a víc neřeš.“ To je pravda jen z části. Rovněž důležitá je i technická stránka věci. Obecně platí, že technické SEO je to jediné, co můžeme mít pod kontrolou. Pokud máte peníze na nějaký ten outsourcing a v SEO se úplně nevyznáte, je dobré si hned na začátku plánování najmout SEO konzultanta.
Každý takový specialista by měl vědět, co je pro váš e-shop z technického hlediska potřeba a měl by ohlídat proces tvorby webu. To znamená, aby vaše CMS disponovalo možností například upravovat meta titulek a description, filtraci či popisky kategorií a strukturu URL adres.
Pojďme si nyní ukázat, jaké jsou výhody a úskalí e-shopu na míru a v čem naopak vyniká krabicové řešení.
Světlé stránky řešení na míru
- Přizpůsobí se vašim potřebám, požadavkům i potřebám oboru podnikání
- Neomezené možnosti úprav
- Unikátnost projektu
Stavit e-shop „na zelené louce“ je pochopitelně náročné, ale na konci strastiplné cesty bude produkt, který vám může a taky i bude naprosto vyhovovat. Všechny funkcionality a drobnosti budou podle vašich představ a přání. Zní to jako pohádka, že?
Pravda je taková, že takové řešení může být pro leckoho drahé. Vývoj se pohybuje v řádech statisíců až jednotek milionů. Proto si internetový obchod na míru nechávají dělat primárně velcí hráči s dostatečným kapitálem. Potřeba je tým programátorů, grafiků, webdesignerů a dalších odborníků na online marketing. Nemluvě o nákladech za udržování a aktualizaci systému.
Kdy se vyplatí jít do e-shopu na míru
Je to jednoduché. Pokud očekáváte, že brzy expandujete, máte specifický produkt a můžete si dovolit nafouknout rozpočet, pak jděte do řešení na míru hned. Pronájem krabicového řešení by vám mohl být brzy malý. Počítejte ale s tím, že proces tvorby a udržování takového obchodu bude časově i finančně náročný. Z hlediska SEO však můžete mít takový systém, který nebude vytvářet žádné překážky k indexaci ve vyhledávačích. Pokud ovšem na jeho tvorbu bude dohlížet ten správný člověk.
Světlé stránky pronájmu e-shopu
- Výrazně snadnější spuštění e-shopu
- Odpadá nutnost řešit technickou stránku
- Možnost zaměřit se přímo na podnikání
- Výrazně nižší vstupní investice
Jít do pronájmu krabicového řešení je rychlejší a pohodlnější cesta, jak začít podnikat na internetu. Založení e-shopu je většinou snadné a poměrně intuitivní. Odpadá nutnost umět programovat. Na „krabici“ totiž pracuje tým odborníků, který systém udržuje a „piplá“. Dnes jsou už i platformy na pronájem na vysoké úrovni. Hlavně spoustu věcí můžete řešit svépomocí.
Na druhou stranu jste omezeni, co se týče vzhledu e-shopu. Na výběr máte z různých šablon, které však bývají responzivní a většinou plně splní vaše potřeby. Co se týče technických možností, jste rovněž omezení tím, co nabízí daná společnost pro všechny své klienty. Individuální úpravy jsou možné jen do určité míry. Technické SEO tak můžete ovlivňovat minimálně.
Kdy se vyplatí jít do pronájmu
Pokud začínáte s podnikáním a nemůžete si dovolit vysoké vstupní investice, je pronájem e-shopu ideální volbou. Žádný externí SEO specialista nemusí dohlížet na implementaci technických položek do CMS, protože už tam jsou. Místo toho vám pomůže nastavit vhodnou strategii pro váš e-shop. O ten se však můžete starat primárně sami.
Nejen unikátní design i s „krabicí“
Jestliže jste se rozhodli pro krabicové řešení, ale trápí vás tuctový vzhled e-shopu, nezoufejte. Společnost Shoptet například umožňuje na svém řešení aktivaci tzv. „blank šablony“. Ta na vašem e-shopu vypne veškeré Javascripty i CSS styly a umožní vám si vytvořit vzhled dle vašich představ. Nové šablony od certifikovaných tvůrců najdete na tržišti e-shopových doplňků.
Co se týče SEO úprav, Shoptet umožňuje editovat meta titulky i descriptions u hlavní strany, stránek produktů, kategorií, článků i parametrických filtrů. Máte tak možnost si tvořit jedinečné vstupní stránky, třeba na základě analýzy klíčových slov. Pokročilejším uživatelům se jistě hodí i možnost úpravy souboru robots.txt, nastavení struktury URL adres či jejich přesměrování. Máte tak více možností ovlivnit nastavení vašeho e-shopu.
Autor: Shoptet
Jak budovat vztah s klientem
Svou práci miluji, protože v ní můžu dělat to, co mne baví. A to je v mém případě péče o lidi. Což jde ruku v ruce s komunikací a organizací. A přesně to dělám už skoro osmnáct let. Starala jsem se o klienty jak interní (nemyslete si, že kolegové, se kterými spolupracujete, nejsou vaši klienti), tak externí (ti, kteří platí za služby vaší firmě).
Prošla jsem si různými obory od gastronomie, hotelnictví, bankovnictví, reklamy až mne osud zavál k online marketingu. A přestože jsem o této branži před rokem nevěděla vůbec nic, bylo to celkem jedno. Potřeby klientů jsou v zásadě všude stejné, ať se jedná o jakýkoli segment. Všichni jsme lidi. A všichni toužíme po zájmu, pochopení a uznání.
Tady je tedy pár mých tipů, které se mi na mé cestě s klienty osvědčily. Díky nim se z některých klientů stali i moji přátelé, což beru jako nejvyšší metu, které lze dosáhnout.
- Pravidelně s klienty komunikujte
Není nic horšího než si myslet, že když není potřeba něco řešit, není potřeba, aby o vás bylo slyšet. Naopak. Pravidelná komunikace je základ. Díky ní má klient pocit, že na něj myslíte nejen ve chvíli, kdy mu posíláte fakturu za dodané služby.
- Nevyhýbejte se řešení problémů
Je naivní si myslet, že všechno vždy poběží hladce. Nepoběží. Říká se tomu život. Ale já jako člověk zodpovědný za komunikaci a péči o klienta musím být první, který to chce řešit. Nebojte se upozornit, že něco nefunguje tak, jak má. Klient díky tomu bude vědět, že hlídáte jeho zájmy a že se na vás může spolehnout. Je to jako manželství – prostě v dobrém i ve zlém.
- Vycházejte vstříc
Žádá po vás klient někdy něco, co je podle vás už jaksi „navíc“? Myslete na to, že „péče“ nemá jasné hranice a pokud klientovi vstříc vyjdete, budujete si tím vztah. Já jsem za každou takovou prosbu ráda, protože je to indikátor klientovy důvěry ve mne.
- Buďte proaktivní
Vidíte, co by se dalo zlepšit nebo co by mohlo fungovat lépe? Řekněte to nahlas! Možná to půjde. Možná neznáte všechny souvislosti, proč to nejde, ale klient vidí, že o tom přemýšlíte, a že vám leží na srdci zlepšování služeb.
- Buďte tady pro klienta
Na různých školeních o organizaci času práce bývá jednou ze základních pouček: maily vyřizujte jen jednou denně, ušetříte si tím čas. Tak tady pozor! Z mé zkušenosti to neplatí pro ty, kteří jsou zodpovědní za komunikaci s klienty. Netvrdím, že na emaily odpovídám v minutě, kdy přijdou, ale za mne platí, že čím dřív, tím líp. I když nejste schopni ihned dodat řešení, můžete klientovi dát alespoň vědět, že jste jeho požadavek zaregistrovali a kdy může počítat s jeho splněním.
Přeji hodně spokojených klientů, přátelé!