Grafické principy a trendy 2021
Za poslední rok se toho mnoho změnilo. Online grafika například přišla s potřebou tvorby „virtuálních pozadí“ pro aplikace online meetingů, roztrhl se pytel s infografikami vysvětlujícími COVID opatření, jako je nutnost dezinfekcí, grafů, masek a pod. To vše ovlivňuje i sociální sítě, takže co všechno se změnilo na sociálních sítích a jak se změnili samotné posty?
Takže naše otázka zní, vznikly nějaké nové trendy nebo jde jen o „facelift“ těch stávajících?
Bold colours
Prim hrají barvy. Trendem je 1 nebo maximálně 2 výrazné barvy v grafice postu. Nejvíc se tento trend projevuje v herním prostředí, zábavou nebo s nápoji pro mladé atd. Agentury bold colours prostě milují ☺
Tlumené barvy
Zároveň však jsou “in” pastelové odstíny pro přírodní produkty nebo posty týkající se ochrany životního prostředí, recyklace, wellness, kosmetiky apod. Propagace podobných produktů výraznými barvami by totiž působila spíš agresivně než zklidňujícím a relaxačním dojmem. Sice se “pastelky” využívají delší dobu, ale nyní je jejich obliba na vzestupu. Vzestup mohou způsobovat i nástroje, které dělají grafika nebo grafičku z každého, třeba Canva, která je pastelových vzorů plná a tím začíná usazovat trendy.
Flat design
Flat design už chvíli populární je, ale teď zažívá svou TOP slávu. Jedním z nejlepších nástrojů, jak odkomunikovat složité či zdlouhavé firemní informace veřejnosti nebo managementu je právě Flat 2D grafika. Je čistá, elegantní, a na fotkami již promořeném sociálním prostředí spíše upoutá pozornost. My ve VISI ji prostě milujeme!
3D grafický design
Trend v podobě 3D grafiky začal dominoval roku 2020, nicméně letos se očekává enormní nárůst jeho využití. Stejně jako flat design i 3D grafika nabízí nekonečné možnosti a prostor pro ztvárnění vize. Nahrává tomu i skutečnost, že software pro vytváření 3D elementů je čím dál dostupnější. Jedním z nich je například program Adobe Dimension. Podle hesla: Přidej prostor a hned je to zajímavější!
Geometrické tvary všude!
Infografika, která je teď i díky „karanténním časům” využívána častěji, je doplňována různými jednoduchými geometrickými tvary. Návrat k minimalismu šedesátých let tak zažívá renesanci a abstraktní tvary spojené s geometrií se vrací do portfolia designérů. Oblíbené jsou pro například pro propagaci produktů a to jak podklad tak i umělecký prvek.
Klasika, která se nemění a neměli bychom ji podceňovat.
Typografie
Typografie je prostě buď skvělá a dokáže vytvořit celý design, nebo ho může pohřbít. Pořád platí pravidlo nepoužívat více než 2 typy fontů. Tím podpoříte větší estetičnost a profesionální vzhled. O tom, že Comic sans nepovažujeme za font, který by se měl někde ještě objevit, psát nebudeme ☺
Využití barev
Je dobré se zamyslet co tvoříme, pro koho a pokud si nevíte rady „Munselův kruh“ je vždy dobrým odrazovým můstkem. Zvolte si spektrum s jednou dominantní barvou v čele a držte se ho. Nebo jděte do kontrastů, případně využijte 2 barvy z jedné palety barev a 1 kontrastní barvu do trojice.
Čisté rozložení
Rok 2021 i roky před ním nemá rád přecpané koláže, to vždy zavání problémem. Pamatujte, že méně je někdy více, a že design potřebuje dýchat. Důležité je mít na paměti pro jakou platformu vizuál tvoříte. Pokud je součásti „FB, IG, Li postu“ i text, musíme myslet na to, že každý prvek potřebuje svůj dostatečný prostor.
Animace
V jednu chvíli zahltili prostředí sociálních sítí a byli téměř všude. Animace dokáže vdechnout postu život. Není však nutné je násilně použít za každou cenu.
Závěr
Je zábavné sledovat, jak se svět grafiky v onlinu bude vyvíjet. My pořád čekáme na nějakou total grafickou vychytávku, která nás všechny zvedne se židlí ☺ tak čekejte s námi a mezitím tvoříme super trendy design.
INSTAMEET 2020
Minulý měsíc proběhl ve 4. patře pražského obchodního domu Máj 4. ročník odborné konference Instameet. Určitě nás zaujala možná symbolika čísel 4. patro/4. ročník. 😁
Letošní Instameet bylo největší dosavadní tuzemské setkání marketingových expertů a také top influencerů z Česka i Slovenska, kteří pracují nebo jsou na této sociální platformě působí.
Podtitul Byznys na Instagramu a autenticita obsahu zahrnoval taky vnímaní a „Covid byznys situaci.“
Fakta:
Pojďme ale k pár faktům. Jak bývá zvykem úvodní řeč a statistiky uvedl Tomáš Pflanzer z Kantaru.
- Hashtagy se pořád používají cca pod 10 k příspěvku
- 51 % lidí používá hashtagy k hledání zajímavých míst, kaváren, obchodů apod. (loni to bylo jen 38 %)
- 19 % lidí nakupilo přímo přes Instagram
- Na novinku „Reels“ si lidé zatím nezvykli, ale zatím ji využívají jen 3 % uživatelů (hlavně influenceři a videomakeři)
Co se týče „Boorindexu“ není moc překvapením, že Facebook nudí uživatele víc než Instagram. Klára Honzíková z Amazing Places přišla ukázat, že byznys na Instagramu může vzkvétat i v „době covidové“ a např. 6/10 objednávek jde získat tady.👍🏻 Na druhou stranu, jak jinak lépe prodávat rezervace hezkých míst než na kanálu pro to určeném.
Autenticita:
„Must have“ vlastnosti vášho IG profilu:
- Kvalita
- Autenticita
- Aktuálnost
- za VISI bychom doplnili sladěný feed/grid
Jedním z největších hostů v sekci „Influenceři“ byl Kazma Kazmitch, který IG využívá spíš okrajově. Nicméně člověk, který zakope auto za milion pravděpodobně ví, jak přitáhnout pozornost 🙂.
K Instagramu již od jeho zrození patří jídlo ☺ fungovalo na začátku a frčí tam doteď. Proto, kdo nezná gastromapu Lukáše Hejlíka, má ve využití potenciálu Instagramu ještě mezery .☺ Co se týče Food témata, rozhodně intenzivní byla přednáška „o bagetě.“ Kauzu o jízlivých komentářích na adresu Pavlíny z Masterchefa zná asi každý v našem sociálním rybníku, no nějak ale nevíme, co si myslet a krocích správců profilu, který vytvořili „fejk“ profily na podporu jména Pavlína. Pár řádků výš jsou základní doporučení pro úspěšný Instagram a jedním z nich je právě autenticita. Jak ji ale budovat, když ji podkopáváme z vlastních řad?! 🤨
Workshopy k závěru
Nejzajímavější byly efektní, a přece jednoduché video ukázky kluků z VLN studia. Na jich využití v rámci vlastních sítí již pracujeme. 😉 Škoda jen, že jsme si efekty nemohli vyzkoušet přímo namístě na vlastní kůži.
Uvidíme, co nám přinese další rok, snad Tik Tok nepřeválcuje Instagram úplně.
Pořád v IG feedu vedou fotky nad videem, takže naděje stále je. 😉
Výběr grafických trendů pro rok 2018
Shrnout grafické trendy pro nějaké období je asi tak náročné, jak zhodnotit umělecká díla v galeriích. Každý má svůj úhel pohledu a jiné cítění, co se jednomu líbí, jinému se zase líbit nemusí. Pak je ještě skupina lidí, která vizuální cítění nemá úplně, a tak se mnohým může zdát použitý efekt zbytečný – protože mu prostě nerozumějí. 🙂
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
Přesto vznikají i v grafice trendy, které se obměňují podobně jako móda. Všechno tu už jednou bylo, jen se mění materiály, techniky efekty …
Některé a pořádně bláznivé efekty se již objevily i v České republice 🙂 např. v reklamě na Halls použili i combo – „Glitch efekt“ + „Color Chanels“.
Vybrala jsem pro vás několik efektů na ukázku, ale je důležité poznamenat, že ne všechno se hodí všude. Zatímco něco vypadá skvěle na posterech, tak v onlinu nemusí. A samozřejmě naopak.
Glitch efekt
Když preferujete trochu víc „crazy cestu“, tak se nejspíše stanete fanouškem „Glitch efektu“. Pod ním si můžete představit jakoby zkažení obrazu – nějaké narušení kompozice, barevnosti, a může vypadat velmi lákavě, nebo vzbuzovat hrůzu, a proto se často používá právě na komunikaci hororů.
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
Color Chanels
Jeden z mých oblíbených je „Color Chanels“ efekt. Hraní si s barevnými kanály je poměrně oblíbené mezi grafiky. Možná i proto, že přiznává jakousi zkreslenou realitu, což v podstatě grafici dělají :). Vidět svět barevnější je zábava a barvy dodávají vždy osvěžení.
Double Exposure, Double Exposure Duotone, Double light
Efekt „Double Exposure“ není úplně novinka na tento rok. Více či méně je přítomna stále a umělečtí fotografové ji používají v podstatě stále. Křivka výskytu se mění v rámci reklamního sdělení. Nejčastěji ji můžeme vidět asi na plakátech.
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
Fascinující jsou i rozšíření tohoto efektu jako např. “Double Exposure Duotone” případně “Double light”. Zatímco první využívá hlavně zdvojení obrazu, druhý zdroj světlo. Tento efekt dosáhněte buď použitím dvou světelných zdrojů světla nebo rozdělením barevných kanálů (moje oblíbené).
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
Kreativní typografie
Efekt „kreativní typografie”, kterému také můžeme přiřadit jakoby pár podefektů, je velmi zajímavá věc. Typografie vládne světu (v různých formách) již několik staletí. V rámci grafického designu je ale asi nejnáročnější na představivost. Zároveň musíte s těmito efekty pracovat opravdu citlivě. Přesto v ní recipient nemusí vidět to, co by měl na první pohled. Pro grafiky je tu však opravdu velký prostor pro kreativitu. Může propojovat ilustraci či fotografii, být její součástí, doplňovat claim apod.
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
Zajímavá je i seříznutá typografie, tedy smazání části písmen, avšak tak, aby čitelnost byla zachována. Na poslech to zní velmi jednoduše, ale ve skutečnosti si to vyžaduje vysokou dávku kreativity a profesionality.
„Chaotická typografie“ byla prohlášena za nejlepší trend roku 2017 a podle mého skromného odhadu své místo na předních příčkách zřejmě obhájí. Minimálně ve výtvarném umění, případně v propagaci galerií, design Week apod.
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
Já preferuji typografii jako součást reálného života, tedy jak jsem vzpomínala, jde o harmonii textu s dalšími prvky. Skvěle funguje např. při „Fashion“ posterech, bannerech nebo facebookových postech. Všimněte si všech těch „SALE“ postů apod.
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
V rámci ČR se mi líbí jeden (starší) vizuál pro Pražskou botanickou zahradu. Je tak jednoduchý, a přitom odkaz je jasný 🙂
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
3D efekt, Farebná 3D substancia, 3D typografia
V rámci barevných efektů a stále více rozšířeného 3D efektu, stojí za zmínku „Barevná 3D substance”, která skvěle funguje i se spojením 3D typografie. Barevné gradienty a přechody zde jsou také už nějaký ten pátek, ale zažívají svůj „comeback“. O tom, zda změna loga Instagramu a jeho rostoucí popularita způsobila tuto vlnu zájmu nebo ne, můžeme diskutovat, ale věřte či ne, efekt je v kurzu.
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
Na závěr bych zmínila jeden z nejnovějších efektů „výstřižky papíru”. Jeho nedílnou součástí je práce s texturami a vrstvami. Zde i minimalistické zpracování vizuálu dostává nový rozměr nebo vrstvy? 🙂 🙂 Pokud bych měla hlasovat pro novinky, jsem jednoznačně pro tuto! 🙂
Zdroj: Pinterest Zdroj: Pinterest
Efekty na googlení pro náročné
Efektů, se kterými si můžete hrát, je opravdu hodně. Mezi ty, kterým jsme dnes nevěnovali pozornost více, patří dále kovové prvky, jednobarevný 3D design, negativní prostor nebo již méně používané Wave Clasic Duotone efekt a holografie v pozadí.
Trendy se neustále mění a mnohé vznikají zkoušením právě leckdy nezkombinovatelných prvků, občas omylem či rozšířením něčeho známého. Každopádně jsem zvědavá, co nového nás čeká.
Inspiraci ke článku jsem čerpala z tohoto zdroje.
Backstage IG feedu: Náhľad do tvorby obsahu
V online svete momentálne patrí Instagram snáď medzi najpríťažlivejšie siete. Aspoň pre milovníkov krásnych fotiek, obrázkov a videí :). Za tvorbou obsahu je toho dnes ale viac ako len fotka z mobilu.
Ukotvite ideu do reality
Čo si budeme nahovárať firemný a súkromný instafeed sa líšia a je dôležité si to pri tvorbe obsahu uvedomiť. Pri vymýšľaní nám kreatívcom často predstavy vyletia do výšin, no musíte myslieť na možnosti a čas, ktorý na to máte. Pomáha vytvoriť si malý brief obrázkov a zásad, ktoré budete dodržiavať aby ste neuleteli nesprávnym smerom a môžete sa „začať hrať”.
My sme mali to šťastie rozbiehať profil v gastro oblasti, a tak sme sa na deň stali aj kuchárkami, foodstajlistkami, shopaholičkami a degustátorkami.
Príprava a nákup propriet
Po tom čo si 3 kreatívne VISIdámy vytvorili zoznam vecí čo treba dokúpiť, aby fotenie a príprava obsahu prebiehala podľa ich POSH predstáv, išli do obchodu, vyberali, vyberali a nakupovali…
Obchody už našťastie pochopili, že ľudia radi svoje domovy zlaďujú do určitých tónov a preto nemusíte prejsť celé centrum k získaniu vhodných rekvizít a ušetríte drahocenný čas, ktorý sa vám bude hodiť na samotný proces tvorby. Zvlášť keď tie lievance musíte nielen nafotiť, ale aj upiecť, „nastajlovať”, natočiť pre Instastories a potom zjesť, samozrejme :). To je pomerne dlhý a náročný proces. Na fotenie majte okrem fotoaparátu pripravené aj viaceré telefóny, nabité baterky, nabíjačky aby vás nič neprekvapilo a stihli ste zaznamenať aj backstage procesu. To sa oplatí vždy :).
Timing, proces
Aj keď si urobíte časový plán a máte pocit, že to bude stačiť, tak verte tomu, že v 90 % prípadov nebude :). Pokiaľ ste ten, čo fotíte, obhliadnite si prostredie dopredu. Ja som už terén poznala, no denné svetlo malo iný plán, a tak sme sa museli prispôsobiť podmienkam. Takmer vždy sa vyskytne „neplánovaná” situácia.
Nepodľahnite naivnej predstave, že to zvládnete všetko sami a delegujte si úlohy. Kým napríklad jedna fotí už hotové jedlá a „stajluje zátišia”, druhá zaznamenáva proces prípravy iných vecí, pomáha prenášať svetlá, tretia zatiaľ šľahá dokonalú penu na latte, drží hrnček pre fotku a navzájom sa kontrolujete, aby lievance niekto predčasne nezjedol :).
Fotenie, spolupráca, nálada
Kým niektoré procesy prebiehajú simultánne, tak nie všetko sa tak dá urobiť a napríklad na to, aby ste poliali lievance sladučkým topingom, tak musíte počkať na fotografa, kým nie je spokojný s fotkami bez toho :).
Práca je prvoradá, ale na výsledku sa môže odraziť aj vaša nálada. Je to aj o tom, že sa zašpiníte múkou, že sa vám nepodarí na 1x dať šľahačku na muffiny ako profík, že ovocie na lievancoch nedrží, že musíte fotku s kávou odfotiť kým padne pena, že máte pri pohľade na výtvory slinku z úst dlhšiu ako uzávierku na foťáku… a že to aj tak milujete a pôjdete do toho znova :).
Dôležité 🙂
Mať štýlovo a farebne zladený feed je dôležité. Z príspevkov by však mala pôsobiť pozitívna emócia, predstava chutí jedla, domov… Práve v tom je krása Instagramu :).
Príliš „dokonalý” feed zas môže pôsobiť veľmi umelo a nepresvedčivo.