Internet se stal dominantním zdrojem pro sledování videoobsahu a televizního vysílání v českých domácnostech.
Návyky mladší generace ukazují, že trend online televize bude sílit, tvrdí aktuální výzkum společnosti NMS Market Research. Celkem 70 procent českých domácností už využívá internet jako jeden ze zdrojů sledování videoobsahu a televizního vysílání. Anténu pro příjem signálu ke sledování televize a videoobsahu využívá 45 procent domácností.
Přitom anténou pro pozemní DVB-T2 vysílání je vybaveno 58 procent tuzemských domácností, ale ukazuje se, že je už v řadě případů nepoužívaná. Kabelový nebo satelitní příjem videosignálu využívá čtyřicet procent domácností.
Mladí ukazují trend do příštích let
Internet jako hlavní zdroj sledování převládá u mladší generace. Ve věkové skupině 25 až 34 let jej jako hlavní zdroj videoobsahu uvádí 57 procent mladých. To představuje více než dvojnásobek oproti věkové skupině 65+, kde internet jako zdroj videoobsahu preferuje čtvrtina diváků.
Význam internetu narostl i meziročně. Na hlavní televizní obrazovce v domácnosti vzrostl podíl sledovaných pořadů přes internet ze 35 procent v roce 2023 na současných 41 procent. Za tímto nárůstem stojí především rostoucí popularita IPTV služeb, zatímco zájem o HbbTV (červené tlačítko) mírně klesl.
Tři čtvrtiny domácností platí za obsah
Z výzkumu dále vyplývá, že tři čtvrtiny domácností (76 procent) platí za obsah. Internet jako zdroj videoobsahu se mění podle typu pořadu. Například pětina sledovaných pořadů na hlavní televizní obrazovce v domácnosti připadá na zpravodajství a v něm jako zdroj mírně převažuje DVB-T2 anténa nad internetem. Naopak u zahraničních seriálů internet jako zdroj videoobsahu na hlavní televizní obrazovce vítězí.
Pokud je v domácnostech zapnuta hlavní televizní obrazovka, běží v průměru pět hodin a dvacet minut denně. Špička sledování nastává po večerním zpravodajství. V době špičky běží televize v sedmdesáti procentech domácností, které tento přístroj mají.