Jen klidný život může být zároveň i produktivní – dalo by se číst mezi řádky pravidel, které pro naši senior copywriterku Katku Kang vymezují ideální hrací – pracovní pole. Během víkendu jsme si povídaly o ranní rutině, zdrojích pracovního stresu i o nejlepším výkonnostním triku z oblasti psychické práce.
Přečtěte si, jak být lepším člověkem v režii Katky Kang.
“Buďte offline, aby mohla být vaše kreativita online.” -Kateřina Kang-
Katko, zajímalo by mě, jestli máš svou ranní rutinu. Mnoho úspěšných lidí na ni přísahá, a mnoho těch, kteří se chtějí někam posunout dál, hledají jak to svoje ráno co nejlépe ukotvit. Máš ty něco, co ti “udělá” ten správný začátek dne? Jsi copywriterka, takže hádám, že to nebude nic adrenalinového, a to mě zajímá.
Moje nejoblíbenější ranní rutina je procházka s našimi psy a pak klidná snídaně s manželem. Ideálně až pak vypínám “mode” letadlo na telefonu a sedám k počítači. Ne vždy to tak časově jde, ale když je to možné, začínáme ráno spolu.
Ráda startuji den ranními stránkami, což je lety prověřený kreativní tip od všestranné autorky a umělkyně Julie Cameron – člověk napíše rukou 3 strany textu bez toho, aniž by je po sobě četl, přemýšlel o nich nebo je nějak stylizoval. Před prací to dokáže krásně vyčistit hlavu od všeho balastu, který by se tam mohl třeba i nevědomě plést.
Každá práce má před sebou jiné situace a výzvy. Dokázala bys mi shrnout, jaká je povaha té tvojí? Někteří lidi kolem sebe potřebují rozruch a zvládnou toho mnohem více než jiní, protože si berou uspokojení ze stresujících situací. U tebe, jako copywritera, to bude asi trochu jinak, a nejlepší pro tebe asi budou výzvy, pokud zůstanou pouze na poli kreativity. Co se stane, když se předvídatelnost naruší a jak to potom zvládáš? Čím krotíš stres, když se objeví?
V mojí práci je každý měsíc pravidelná dávka úkolů, které píšu (newslettery, mailingy, články,…), a pak nárazové copywriterské úkoly pro tvorbu marketingových kampaní, pro SEO nebo jiné textování. Stresuje mě, když ty jednorázové úkoly ohrožují časově ty pravidelné, i když je to třeba v rámci spolupráce s jedním velkým klientem. Ráda odevzdávám klientům práci včas a nerada posouvám deadliny i v rámci mini týmu. Když ale takovéhle “krytí” nastává, zjišťuju, co je hlavní priorita – co musí být dřív a co stačí až zítra. To mi hodně pomáhá. Stres krotím procházkami, časem o samotě a offline. Tahle kombinace mi zabírá spolehlivě, i když jsem vyčerpaná na setkávání s blízkými.
Co používáš, pokud si chceš doplnit energii? Máš oblíbené nápoje (speciální čaj, kávu), nootropika nebo vitamíny pro mozek, či z oblasti práce s tělem a duší jsou nějaké školy meditace, či adrenalinové sporty které ti dodají potřebný “drive”, když se něčím vyčerpáš?
Mám ráda kávu, ale poslední dobou mi kofein vadí, nemůžu po něm v noci spát, i když si dám kávu brzy přes den. Proto jako nakopávač používám raději aromaterapii. Nakapu si pár kapek směsi esenciálních olejů Příliv energie do aroma šperku na krk nebo aromalampy na stůl a hned je to lepší. Libor Činka mi naštěstí zbořil můj mýtus, že se nezvládnu soustředit při hudbě, takže mě k práci dokáže nakopnout také koncentrační hudba, nejlépe ve sluchátkách. A když ani to nezabírá, tak se jdu buď na 15 minut projít, nebo si na 15 minut lehnout, když už vážně není energie. To mě spolehlivě “zrestartuje” a můžu pokračovat.
To co říkáš mi souzní s principem, že energii v těle máme jen jednu, a jet na náhradní baterky je cesta k vypálení. Lepší je tedy využívat sílu své vlastní “alchymické pece”. Pro zharmonizování speciálně ženské výkonnosti je dobré mít na paměti několik dalších neobecných specifik. Nedávno jsi mi říkala o jedné knize, a nejsi vůbec první žena, která o ní ve VISI mluví.
Je to tak. Ženská výkonnost je specifická. Osvědčilo se mi rozvrhovat si práci podle měsíční cykličnosti, alespoň rámcově. Knihu Mirandy Gray Cyklická žena jsem objevila před 7 lety a nejdřív tomu dala pár měsíců pozorování sama sobe. Ze začátku jsem totiž byla skeptická, že bychom se každý měsíc tak moc proměňovaly. Z akademického, mužského a dost racionálního světa byl pro mě tenhle přístup trochu šok, ale zjistila jsem, že se nemusím před ostatními a před sebou tvářit, že jsem 30 dní stejně výkonná a mám pořád stejné schopnosti, když jsem na sobě vypozorovala, že nejsem. Od té doby se snažím si rozvrhovat práci a program podle aktuálně zesílených nebo zeslabených schopností. Někdy to jde méně, někdy více, ale doporučuji to minimálně otestovat.
Máš nějaké další tipy k produktivitě? Já jsem si všimla, že máš přísnější režim, jak funguješ na mobilu i během práce, takže si spolu píšeme SMSky, ale nesmím ti psát na Whatsapp 🙂
Je to tak. WhatsApp používám jen na osobní komunikaci. Neplete se mi tak do “osobního” komunikačního kanálu práce. Jedině, když nejsem na telefonním signálu a pracuju z přírody s wifi, tak přes něj volám kolegům a oni mě, ale to je jediná výjimka. Při hluboké práci odpoujuji svůj telefon. Nevyruší mě tak Slack ani nový e-mail. Z mobilu jsem si postupně smazala Facebook, Messenger a nedávno i Instagram. Dříve jsem je měla v telefonu s vypnutými notifikacemi. LinkedIn jsem v telefonu ani nikdy neměla, nepotřebuji ho v něm. Všechny sociální sítě zvládnu “obsloužit” rychle na počítači a neruší mě při práci ani po ní. Odpočinu si tak po práci daleko lépe než dřív a mnohem aktivněji než scrollováním. I když ta aktivita třeba znamená “jen” poslech zajímavého podcastu.
Poslední rada od tebe se týká vyrušování zbytečnými dotazy. Někdy to lidi nechápou, ať už kolegové, kteří zrovna něco potřebují, nebo blízcí, kteří potřebují nás. Jde o to, že rozhovory musí občas mít “úřední hodiny”. Do naší hluboké práce, našeho draze sestoupeného flow, by neměli vstupovat jak naši kolegové – těm to dáváme najevo sluchátky na uších nebo upřímným “teď s tebou nemůžu mluvit” ale ani přátelé a blízcí – a těm se to mnohem hůř vysvětluje! Jak to máš nastavené se svojí rodinou?
Doporučuju si nastavit s rodinou a blízkými pravidla, kdy si voláte. Než byla korona, tak si část lidí-zaměstnanců z mého okolí myslela, že když jsem freelance a pracuju nejčastějši z domova, tak mohou volat kdykoliv. Volám si s nimi po práci, přes den se chci plně soustředit.