Co je to modrý život? Přece foglarovský zápisníček dobrých skutků a vybarvování těch dní namodro, ve kterých jsme to s dobrotou neodflákli. Nemusí to být stoprocentní, ale zelená by jednou měla převládnout všude tam, kde firemní tělo hromadí 50x víc odpadu, než je součet jejích částí. To jako nás, kdo tam děláme.
Eko kancelář – skoro jako Maledivy. Nyní už dostupné všem.
Ekologie nemá být jen pro bohaté, nebo jen pro vegany (ať si ji přestanou nárokovat :D) Má to být pragmatický životní styl pro všechny. A tak po této cestě kráčíme.
První drastické změny směrem k ekologii a udržitelnosti jsme u nás v kanceláři začali vymýšlením, jak to těm uklízečkám řekneme, že naše draze vyrecyklované obědové krabičky nemají házet do komunálního odpadu. Druhé otočení kormidlem, a začali jsme se zajímat o to, ČÍM nám tu uklízejí?
Trochu jsme si to nastudovali. Lepší úklid – 4 pravidla (+1 navíc)
Sdružení sítě ekologických poraden STEP, z.s. vypracovalo metodiku ekologického úklidu pro zadavatele ve veřejném sektoru. Přečetli jsme, souhlasíme a vybíráme nejdůležitější body:
Udržitelný úklid znamená, snažit se rozpouštět špínu co nejméně chemicky, a co nejvíc mechanicky.
Nejsme přece ve viktoriánské éře, kdy se všichni báli neviditelných bakterií, ani nám v koupelně nevybuchují první ukázky zatím bezvodé hygienické kanalizace.
- Dezinfekce nemusí zničit všechno živé v okruhu 20 kilometrů jako vodíková puma.
- Za používání mikrovláknových utěrek a mopů rozdáváme hvězdičku! Tyto produkty moderního čínského inženýrství totiž dokážou nasát usazeniny i bez použití jarů a čistidel, které po spláchnutí do odpadu přispívají k nepěkné přírodní kalamitě.
- Chránit povrchy, aby se neušpinily. Odborným jazykem: uzavírat póry materiálů (znamená to pravidelné voskování, vyplňování pórů atd.), tak aby nebylo nutné užívat radikální čističe na úplně běžnou údržbu. Tak.
- Nově zakoupené ekologické úklidové prostředky samozřejmě i přesně dávkujeme – není třeba lít je po litrech.
Používáme čistidla ekologicky šetrná a bez umělých aromatických složek, které se z vody nedají vyčistit (panika! Už I v českých rybnících hynou ryby? Jo.).
Celoevropský zákaz jednorázových plastů
V Evropě už od 1. července nechceme žádné provinilé pocity při pohledu na mořské koníky zamotané do plastových brček.
Na základě směrnice z evropského parlamentu se proto už nesmí uvádět do oběhu jednorázové plastové nádobí a další ohavné komponenty typu držátek na balónky.
Tak jsme se nad sebou zamysleli, a sepsali, co u nás vede hromadící hitparádu.
- Plastové lahve od nealka – ale ty už dávno nepoužíváme, chachá, místo toho máme dvě filtrovací konvice na vodu a takto si tu spolu pijeme.
- Skleněné láhve – to nejsou plasty, ale od piva a vína se jich po večírcích sejde vždy dostatek (hurá, už se zase můžeme scházet) – všechno recyklujeme, nehledě na zbytkové promile po firemním teambuildingu. A naše uklízečky zase byly dávno instruovány, kam s tím do sběru.
- Kapsle na kávu – tak těch bychom se celkem rádi zbavili, ale naštěstí se taky recyklují. Lépe řečeno, jmenovitě firma Nespresso své kapsle recykluje a pravidelně si k nám jezdí pro použitou kávu, takže jistou náplastí na toho Krakena, kterého vynálezem svých kapslí vypustili, to přece jen je.
- Obaly od jídla a obědů – tady se pomalu ohlížíme po Re-krabičkách a bio obalech, ale jinak s tím nelze nic dělat než to, že se blíží jejich zákaz. Jsme velmi zvědaví, co se bude dít, a jestli budeme do půl roku všichni ochotně točit vratné obaly. Pandemie s jednorázovými plasty hodně zamávala směrem nahoru!
Zpoplatnění igelitových tašek snížilo jejich spotřebu o 80%, tak uvidíme, jaké přijdou inovace.