Dnešní doba přináší absolutní přesun pracovních setkání do online prostředí. Video meetingy nám však přinášejí zcela nový způsob komunikace, který sebou nese zcela jiné požadavky na naše chování. Ruku na srdce, ale kdo z nás před rokem myslel, jak se do počítače tváří, či zda je zrovna učesán. Níže přináším pár tipů, na co si dát pozor, čemu se vyhnout apod.
Systém pro videohovory
Zde není lepší rady, než být schopen se přizpůsobit naprosto čemukoli co je jen možné. Někteří lidé mají raději Teams od Microsoftu někteří nedají dopustit na Zoom či Google Meet. Nejhorší, co je, je pak snažit se člověka zlomit k něčemu, co nezná a automaticky to pro něj bude náročné nastavit těsně před schůzkou. Tím spíše dojde ke zkrácení meetingu a celkově negativní emoci účastníků. Pokud si chcete přečíst o všech pro a proti běžné dostupných systémů pro videohovory, tak doporučuji článek Vojty Foukala.
Videokonference: Porovnání nejlepších platforem pro firmu 2020
Jak vypadat
Dnes už člověk asi nemusí nikomu zdůrazňovat, že pyžamo není vhodné na video meeting. I tak se člověk potkává s typy oblečení, které by na běžném osobním setkání nepotkal. Nechci zde vyloženě psát co máme nosit nebo nenosit, přeci jen má každý svůj styl, jen bych zdůraznil, aby na to člověk myslel. Pokud člověk nosil na setkání tričko Iron Maiden, tak ať si jej nosí dál, pokud však někdo nosil v 99 % oblek s kravatou, tak posun k tričku s ďáblem by byl přeci jen trošku moc. Já osobně nedám dopustit na klasickou bílou košili, které jak sám věřím, nikoho neuráží.
Vzhled
Učesat, srovnat límce a narovnat se by se chtělo říct. Já ovšem zde opět doporučuji, nezapomínat na věci, které bychom měli i v běžném osobním setkání. Byl jsem až překvapen, jak jsem jednou kolegyni vystrašil ve chvíli, kdy jsem si na video meeting nevzal brýle, bez kterých mě nikdo běžně nevidí, ale v domácím prostředí je téměř nenosím.
Jak s kamerou
Člověk před počítačem má dost často tendenci zapomínat, že je sledován a začne různě polehávat po stole, neustále se drbat ve vlasech, nedej bože v nose apod. Kromě rady, nedělejte to a seďte zpříma, já osobně doporučuji vždy ve video hovoru mít i zobrazeno i sám sebe ve stejné velikosti jako statní. To vám zabrání zapomenout na to, že se na vás někdo dívá a pokud zrovna máte blbě ohnutý límeček nebo vám sluchátka na hlavě rozhodily vlasy na všechny strany, tak to ihned zjistíte. Zároveň to pomáhá udržet pozornost a pohled do kamery. Při osobním setkání se člověk taky nedívá o 90° jinam než sedí osoba naproti.
Technika
Nezapomínejte na to, že kromě toho, že musíte dobře slyšet vaše spolu telefonující, tak je nesmírně důležité, aby oni dobře slyšeli vás. Většina běžných notebooků má možná relativně dobré repráčky, ale o to mizernější mikrofon. Zde je tedy ideální volit sluchátka pro telefonování jako jsou např. Jabra Evolve2 85. Samozřejmě nemusíte ihned volit to nejlepší co je na trhu, ale věřte že pecky s rádoby mikrofonem za 199 Kč skutečně žádnou slávu nepředvedou. Porovnání sluchátek si můžete přečíst v jednom z našich minulých článků.
Bezdrátová sluchátka: Test těch nejlepších pro práci v roce 2020
Co se týče kvality videa, tak zde již bude asi většina z nás odkázaná na vestavěnou kameru v notebooku. Tyto kamery však, vzhledem k neustále potřebě notebooku, a především jejich víka, se ztenčovat, nemají nijak oslnivé parametry. Z toho důvodu je potřeba myslet, na dostatečné osvětlení, kterým se dá většina kvality zachránit. Určitě pokud budete někde ve tmě, tak se digitální šum v obraze jen zhorší. Osobně využívám klasické stolní lampy, kterou mám namířenou do zdi před sebou, tak aby se na mě světlo přirozeně odráželo. Kdybych lampu namířil přímo na sebe, tak by světlo bylo příliš ostré a ke všemu by se mi lampa abnormálně odrážela ve sklech brýlí.
Doporučení na závěr.
Chovejte se, oblékejte se atd. naprosto stejně jako na osobním setkání.