Nastavování kampaní v PPC systémech se stane jednoho dne rutinou. Přesto bychom neměli zapomínat na úplné základy. Jakých 7 nejčastějších chyb se vyvarovat?
Ačkoliv byste na podobné téma jistě našli stovky článků a návodů, stále se při své práci setkávám s opakujícími se chybami, které by se při správě PPC kampaní neměly vůbec objevovat. Následující článek tedy shrnuje 7 nejčastějších chyb a může sloužit především začínajícím PPC specialistům jako návod k tomu, jak se již v prvních krocích vyvarovat zbytečných školáckých chyb.
Neotagované kampaně
Systémy Adwords i Sklik disponují tzv. funkcí autotagingu (automatické značkování), pomocí kterého doměřujete výkon a efekt vašich kampaní. Logicky z toho tedy vyplývá: žádné tagy = žádná data a měření výkonu.
Uvěďme si to například u návštěvnosti, kterou chcete sledovat v Google Analytics. U spravovaných kampaní určitě chcete mít přehled o tom, z jakého zdroje se k vám na web uživatelé dostali. A to zjistíte jedině tak, že si zapnete automatické značkování. Pokud na tento prvek zapomenete, v GA bude veškerá návštěvnost vedena jako organické vyhledávání. Následné dopočítávání je časově velmi náročné a ne vždy se doberete ke správnému výsledku.
Kde zapnout tagování v Adwords
V Adwords kliknete na ozubené kolečko a následně na nastavení účtu. Dále zvolíte Sledování -> Automatické značkování -> Ano.
Kde zapnout tagování v Skliku
V Skliku zvolte tlačítko Nástroje –> Automatické tagování URL –> Zapnout automatické tagování.
Aby pro vás dohledávání v Google Analytics bylo snazší, můžete si jednotlivé UTM nazvat podle libosti. Např. zdroj = seznam, médium = cpc, název kampaně atd.
Opomenuté nastavení měření konverzí
Dalším problémem bývá opomenuté nastavení měření konverzí. To je důležité zejména pro to, abyste měli přehled o výkonu kampaně – počtu odeslaných objednávek, poptávek, nákupů, zaregistrovaných e-mailů apod.
Při zapínání měření v GA dávejte pozor na rozdílnou metodiku měření Adwords vs. Google Analytics. Systémy totiž zobrazují rozdílné výsledky.
Adwords měří konverze podle první interakce a Google Analytics podle poslední. Výjimkou jsou brandové či osvětové kampaně, které mají za cíl např. co největší počet impresí, kliků či vysoké CTR.
Kde nastavit měření konverzí v Adwords
Nástroje –> Počet konverzí –> Konverze –> Zdroj konverzí, např. web –> Název konverze: Odeslaný formulář
Hodnota: pokud měříte např. poptávky, hodnotu si určítě na základě toho, na kolik si danou poptávku ceníte. Pokud budete prodávat jeden produkt za stejnou cenu, stačí označit – Pokaždé když dojde ke konverzní akci. Bude mít pak stejnou hodnotu.
Počet: Záleží zda chcete měřit všechny konverze nebo pouze unikátní.
Vše: Pokud jedno kliknutí na reklamu povede ke třem nákupům, započítají se tři konverze.
Unikátní: Pokud jedno kliknutí na reklamu povede ke třem nákupům, započítá se jedna konverze.
Okna konverzí: Hodnotu 30 můžete nechat ve výchozím stavu.
Kategorie: Záleží, co chcete měřit (nákup, registraci, odběr newsletteru atd.).
Optimalizace: Zahrnout do sloupců Konv. (optim.). Nechte v této hodnotě.
Kde nastavit měření konverzí v Skliku
Nástroje –> Sledování konverzí –> Vytvořit konverzi
Konverzní kódy je potřeba vložit do patřičných stránek, na kterých chcete konverze měřit. Kódy se následně pošlou správci stránek a ten je vloží na web/eshop. Pokud je na webu/eshopu nasazen kód Google Tag Manageru a máte s ním zkušenosti, můžete si kódy vložit sami.
Nebojte se sledovat víc typů konverzí. Např. thank you page s poděkováním za odeslanou objednávku, ale třeba i stránku s poděkováním za registraci apod.
Nevytvořená brandová kampaň
Dosta často se setkávám u klientů s tím, že odmítají brandové kampaně, jelikož na první stránce už jsou. To je sice pravda, ale vy v roli specialisty byste měli být schopní klientům vysvětlit, že zabrat 2x tolik místa na jedné stránce, znamená 2x vyšší pravděpodobnost, že zákazník skončí právě na cíleném webu.
Navíc ceny prokliků nejsou většinou nijak vysoké a CPA je nízká.
Rovněž si pamatujte, že i když klient vlastní ochranou známku na svou značku, na klíčová slova dané značky může stále cílit konkurence. Klíčová slova pouze nesmí být obsažena v textu inzerátu.
Já dávám do klíčových slov v brand kampaních samozřejmě název firmy, ale např. i adresu, tel. číslo nebo jméno osoby, která je psaná na webu.
V příštím díle se podíváme na další tři časté chyby při správě PPC kampaní. Například nenastavený remarketing či odkazování na nerelevantní či chybové stránky.