Sociální sítě se sice neustále vyvíjejí, ale základní principy bezpečného chování platí stále. Jak si správně zabezpečit svůj profil a pohybovat se bez zbytečného rizika v online džungli?
Každá sociální síť je pouhým nástrojem a záleží jen na jeho uživatelích, jak s ním budou zacházet. Kdo neodloží fotoaparát ani při slaňování horského štítu, může snadno rozšířit řady několika set obvykle amerických nebo australských turistů (většinou mladých mužů), kteří při focení selfie během posledních let zahynuli.
Selfie se stávají stále nebezpečnějším fenoménem.
Možná si říkáte, že jsme na úvod zvolili zbytečně drastické přirovnání. Nejen dětští psychologové by vás snadno vyvedli z omylu s poukazem na stoupající počty sebevražd, případů šikany a psychických poruch souvisejících s životem na sociálních sítích. Tedy prostředí, do kterého dennodenně vstupují vaše děti! Jak je na tuto cestu co nejlépe připravit?
Sledujte pozitivní obsah!
Čím víc optimistických videí a veselých příspěvků shlédnete, tím více jich algoritmus sítě zobrazí ve vašem feedu. Vyhýbejte se spouštěcím videím, držíte-li například dietu, není nejlepším nápadem sledovat kuchařská videa…
Nekrmte trolly!
Vyhýbejte se hádkám a ignorujte uživatele s nenávistným vystupováním. Jde jim jen o pozornost, proto si jich nevšímejte a šetřete si energii pro sebe…
Ignorujte hejtry!
To se samozřejmě snáze řekne, než udělá, ale pokuste se ignorovat poznámky o vašem vzhledu nebo vyjadřovacích schopnostech. Nezapomeňte, že nejjednodušším a nejúčinnějším řešením je blokace…
Hlídejte si své soukromí!
Před zveřejněním fotky nebo videa si zkontrolujte, nakolik je možné podle zobrazených reálií identifikovat vás nebo vaše bydliště. Rozostřete značky na autech nebo čísla na domech. Jedná se o efektivní obranu před případnými stalkery…
Používejte VPN!
Pokud chcete omezit množství dat, které o vás provozovatel sociální sítě schraňuje, využívejte pro přístup systému privátních sítí VPN. S jejich pomocí skryjete svoji IP adresu a zamezíte inzertním a jiným systémům ve vašem sledování. Tato rada navíc neplatí jen pro sociální sítě…
Každá sociální síť, která umožňuje vzájemnou komunikaci uživatelů, je zároveň ideálním hřištěm pro podvodníky, kteří stejným způsobem využívají i emailové adresy. Základní schémata podvodu se nemění a obvykle se jedná o jeden z následujících postupů. Jednoduchá rada zní – neklikejte na obsah od neznámých odesílatelů, nevyžádanou poštu neotevírejte a rovnou vymažte!
Obvyklé scamové scénáře jsou:
Video názorně demonstruje nejobvyklejší druhy internetových podvodů:
Pravidelný přístup k novinkám ze světa marketingu, pozvánkám na události a sem tam i k pár informacím ze světa samotné Visibility.
Online marketingová agentura Visibility Praha © 2025 VISIBILITY DIGITAL s.r.o.
Zásady zpracování osobních údajů