Diskusní panel deníku Washington Post označil nástup AI nástrojů za příležitost, jak mohou firmy nejen vydělat peníze, ale také patřičně využít potenciálu svých zaměstnanců.
Ve speciálním pořadu amerického deníku se oslovení odborníci pokusili předpovědět ekonomické dopady zavádění umělé inteligence, její vliv na pracovní trh a jednotlivé obory. Někdejší ředitelka vládního úřadu pro vědu a technologii Alondra Nelson citovala v dubnu vydanou studii bankovní společnosti Goldman Sachs, podle níž následkem zavádění umělé inteligence zanikne nebo zmizí z evropského a severoamerického trhu okolo tři sta milionů pracovních míst.
ČTĚTE DÁLE
VISI čtvrtek o umělé inteligenci:
Skončí markétéři na dlažbě?
Právě související zefektivnění pracovních procesů by ale mohlo pro západní státy znamenat navýšení hrubého domácího produktu až o sedm procent. Během následujících deseti let by pak produktivita jejich ekonomik mohla vzrůst o více než jeden a půl procentního bodu. Podle studie Stanfordovy univerzity dosáhly soukromé investice směřující během loňského roku do segmentu AI částky necelých 92 miliard dolarů. Když bude růstová trajektorie segmentu umělé inteligence růst i nadále, mohl by podle analytiků z Goldman Sachs v roce 2030 tvořit až jedno procento celkového HDP Spojených států.
EY: AI změní svět víc než internet
Globální šéfka společnosti EY pro AI a data consulting Beatriz Sanz Sáiz upozornila, že nasazení umělé inteligence neznamená jen zvýšenou produktivitu práce, snížení nákladů nebo zlepšení interních procesů, ale kompletní změnu způsobu naší práce. “Generativní AI usnadní zdravotníkům určování konkrétních diagnóz a způsobů jejich léčby. Marketéři zase mohou s pomocí umělé inteligence vytvořit více vhodného obsahu. Nebo v případě studentů nahradí AI nástroje hodiny doučování,” vyjmenovává Beatriz možné změny konkrétních oborů.
ČTĚTE DÁLE
EY pro VISI:
Plusy a minusy nasazení AI ve velkých firmách
Pomocí umělé inteligence uživatelé lépe pochopí principy, na nichž fungují jejich obory, a zároveň si osvojí postupy nutné pro efektivní řešení možných problémů. Beatriz si během svého vystoupení pomohla analogií s dnešní mladou generací. “Mladí jen stěží chápou, jak mohl fungovat svět bez internetu, konkrétně v oblastech jako je vzdělávání nebo výzkum. A dopad GenAI technologií bude znamenat ještě zásadnější změnu. Sledujeme doslova vznik nové formy inteligence,” nebojí se Beatriz velkých slov.
AI nezlikviduje lidi, ale neschopné firmy
Právě pro absolventy vstupující v současnosti na trh práce by AI technologie mohly znamenat skutečný “gamechanger”. “Věřím, že budeme svědky zásadní změny zažitých rolí a vzniku nových kariérních příležitostí,” těší se Beatriz. Zapojení umělé inteligence podle ní umožní rozšířit práci na primárním projektu o přípravu alternativních scénářů a jejich rychlé zapracování.
Podle zástupkyně společnosti EY umělá inteligence nevystrnadí lidské zaměstnance. Zato firmy, které dokáží integrovat AI do základů svého podnikání, rychle předběhnou váhající konkurenci. Umělá inteligence zajistí díky dostupným a interaktivním informačním zdrojům rozvoj multifunkčních schopností. Umožní tak studentům a novým zaměstnancům prozkoumat jednotlivé role nebo oblasti a dosáhnout v jejich rámci efektivnějších znalostí. Čerství žadatelů o práci budou moci během zaučování využívat možností daných umělou inteligencí a exponenciálně vylepšit své schopnosti učení.
O roli umělé inteligence v oblasti vzdělávání se rozhovořil i Sal Khan, zakladatel neziskové organizace Khan Academy. Podle něj musí dnešní zaměstnanci aktivně využívat AI nástroje. “Osobně jsem náš top management upozornil, že každý vedoucí v jakékoli firmě vysílá ke svým kolegům jasné signály. Proto pokud ještě nevyužíváte umělou inteligenci v jakékoli její formě, pravděpodobně svojí práci neděláte správně.”