Práce jakéhokoli kodéra spočívá v psaní kódu, v analýze každého kroku a v neustálém hledání rychlejší a efektivnější cesty, jak nakódovat funkční a efektivní produkt.
Abychom si to usnadnili a zkrátili čas potřebný k vývoji například nového webu, používáme různé nástroje, generátory kódu, frameworky nebo přebíráme hotová řešení od jiných kolegů. V tomto článku jsem vybral několik užitečných nástrojů nebo služeb, které je fajn mít po ruce, pokud pracujete na novém webu.
CSS3 generátor
Odkaz: http://css3generator.com/
CSS3 generátor je užitečný nástroj, který vám vygeneruje několik šikovných typů CSS3 nastavení a kumulativní vám ušetří hodně času a přepisování vlastních překlepů. Výhodou je i to, že během toho, jak vkládáte vstupní údaje, například stín tlačítka podle grafického designu, tento nástroj vám také generuje náhled.
Stack Overflow
Odkaz: https://stackoverflow.com/
Stack Overflow je králem všech programátorských “taháků”. Něco nevíte? Něco nefunguje? Pokud ano, tak se vsadím, že na tomto programátorských fóru najdete svou odpověď.
Je to alfa omega každého (nejen) začínajícího kodéru a nejednoho seniora. Pokud by náhodou i motyka vystřelila a vy jste nenašli řešení vašeho problému či odpověď na vaši otázku, tak se velmi rychle najde nejeden zkušenější kolega z programátorské komunity, který vám rád pomůže. Stack Overflow vám ušetří čas i při kódování různých menších funkcionalit pro vaše weby a appky. Je pravděpodobné, že se už někdo na podobnou funkcionalitu ptal a někdo tam napsal kompletní kód či řešení.
Bootstrap
Odkaz: http://getbootstrap.com/
Bootstrap je jeden z nejpopulárnějších HTML, CSS a JS frameworků pro vývoj responzivních webů. Obsahuje responzivní systém gridu, velké množství CSS nastavení, od typografie, přes tabulky, až po obrázky.
Nesmíme ale zapomenout ani na použitelnou zásobu JavaScript prvků, jako jsou:
- Modal okna
- Dropdown pro navigece
- Scrollspy, který monitoruje postup návštěvníka při scrolovaní
- Záložky
- Popover okná, které se hodí například ve formulářích
- Rolovacie prvky, jako je například accordion
- Jednoduchý slider
Poměrně nedávno nás autoři tohoto frameworku potěšili vydáním již 4. verze. Podobných frameworků je však několik. Záleží jen na vás, jestli se vám lépe pracuje s Bootstrap, Foundation či nějakým dalším HTML, CSS, JS frameworkem.
JSFiddle
Odkaz: https://jsfiddle.net/
JSFiddle je online prostředí, kde můžete rychle naprogramovat nějakou funkcionalitu založenou na HTML, CSS a JS přímo v prohlížeči, a uložit si ji. Hotový kód můžete potom komukoliv poslat. Na tomto prostředí je výborné, že v reálném čase vidíte výkon kódu, a to vám pomůže při jeho ladění. Stejně užitečná je možnost výběru knihovny JS, se kterou chcete pracovat.
GitHub
Odkaz: https://github.com/
GitHub je webová služba, která nabízí zdarma prostor pro “open-source” projekty, případně placený prostor pro privátní projekty. Jakmile pracujete na větším projektu, kde je zapojeno několik developerů, budete potřebovat nějaký repozitář. Skvělým řešením je právě GitHub, kde můžete sdílet “finální” verzi svého kódu, do které commitujete změny v souboru, který jste upravovali na locale. Díky tomu může na vývoji dělat několik developerů současně.